Hulusi Akar Gürcistan’a gitti

Hulusi Akar Gürcistan’a gitti

Hulusi Akar liderliğindeki Türk heyeti Gürcistan’da dün temaslara başladı. Heyet bugün NATO’nun Gürcistan’daki merkezini ziyaret edecek. Hulusi Akar, Gürcistan’ın Avrupa-Atlantik güvenlik ve siyasi yapılarıyla bütünleşmesine destek olmayı sürdüreceklerini söyledi.

Gürcistan Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komitesinin daveti ile başkent Tiflis’e gelen Hulusi Akar ve beraberindeki Türkiye heyeti Gürcistan parlamentosunda görüşmeler yaptı. Bu kapsamda ilk olarak, Gürcistan Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanvekili Aleksandre Tabatadze ile Hulusi Akar bir araya geldi. Daha sonra heyet, Gürcistan Parlamentosu Başkanı Şalva Papuaşvili ile görüştü.

Ayrıca Türk heyeti, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı İrakli Çikovani, Gürcistan İçişleri Bakanı ve Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Vakhtang Gomelauri ile de ayrı ayrı görüşme gerçekleştirdi. Gürcistan İçişleri Bakanlığına bağlı Kamu Güvenliği Komuta Merkezini (112 çağrı merkezi) de ziyaret eden heyet, burada merkezin faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Akar: Gürcistan, Avrupa-Atlantik güvenlik ve siyasi yapılarıyla bütünleşmeli

TBMM Milli Savunma Komisyonundan alınan bilgiye göre Akar, Tiflis’teki görüşmelerde, Gürcistan ile Türkiye’nin yakın komşu ve stratejik ortak ülke olduğuna işaret etti. Akar’ın, yaptığı temaslarda, Gürcistan ile ilişkilerin memnuniyet verici olduğunu ve daha da gelişeceğine inandığını söylediği belirtildi.

Açıklamada, Hulusi Akar’ın şu ifadeleri kullandığı aktarıldı:

“Gürcistan’da düzenlenen toplantılar, son derece samimi ve yapıcı bir ortamda gerçekleşti. Hem ikili hem bölgesel konularda karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu. Ülkemizin, Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik güçlü desteği devam edecek.

Gürcistan’ın Avrupa-Atlantik güvenlik ve siyasi yapılarıyla bütünleşmesine destek olmayı sürdüreceğiz. Ticari ve ekonomik ilişkilerimizin yanı sıra savunma sanayisi konularında da ilişki ve işbirliğimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Güney Kafkasya’nın, barış, huzur ve istikrarı için Ermenistan’ın Azerbaycan’ın uzattığı barış elini tutması önemli bir fırsattır. Böylece Türkiye-Ermenistan ilişkileri de olumlu yönde ilerleyecektir. Yine aynı çerçevede, Gürcistan Savuma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı ile Türkiye ve Azerbaycan’la birlikte üçlü bir savunma komisyonları toplantısı yapılmasında mutabık kalınmıştır.”

Görüştüğü muhataplarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un selamlarını ileten Akar’ın, 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerdeki yardımları için Gürcistan yetkililerine teşekkür ettiği kaydedildi.

Hulusi Akar’ın, parlamentolar arası diplomasi çerçevesinde Gürcistan Savunma ve Güvenlik Komitesi heyetini Türkiye’ye davet ettiği öğrenildi.

Gürcistan’ın, Avrupa Birliği’ne (AB) aday statüsü almasını kutlayan Akar’ın, görevine yeni atanan Savunma Bakanı’na da başarı dilediği kaydedildi.

Hulusi Akar’ın görüşmelerde ayrıca, kasımda Ahıska Türkleri’nin yaşadıkları sürgün felaketinin 80. yılı olduğunu hatırlatarak bu konuda yapılacak anma etkinlikleri için dışişleri bakanlarının görüştüğünü aktardığı belirtildi.

Türk heyeti NATO merkezini ziyaret edecek

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Akar başkanlığındaki heyetin bugünkü Gürcistan programı, NATO-Gürcistan Ortak Eğitim ve Değerlendirme Merkezi’ni ziyaretle devam edecek.

Gürcistan’da olaylar büyüyor

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *