ABD diplomat, Türkiye ile “bölgesel güvenlik koordinasyonu”nu görüştü

ABD diplomat, Türkiye ile “bölgesel güvenlik koordinasyonu”nu görüştü

John Bass’ın Türkiye’deki temaslarında, bölgesel güvenlik konusunda koordinasyonu derinleştirmenin yollarının görüşüldüğü ABD’li yetkililer tarafından açıklandı. ABD’liler Türkiye’nin kendileri için kilit bir müttefik olduğunu da tekrarladı.

ABD İsrail’in Gazze’deki vahşetini himaye ederken, diğer yandan bölgede kontrolün kaybedilmesi ihtimaline karşı görüşmelerini sürdürüyor.

İki günlük resmi ziyaret çerçevesinde Türkiye’ye gönderilen ABD Dışişleri Bakanlığı İdari İşler Müsteşarı ve Siyasi İşler Müsteşar Vekili John Bass, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la ve Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar’la görüştü.

Hakan Fidan’la görüşme

Görüşmelerin ardından ABD’li yetkililerden verilen bilgiye göre, John Bass’ın, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la görüşmesinde, Gazze’ye insani yardımın artırılması, Filistinli sivillerin korunması ve tüm esirlerin serbest bırakılmasını güvence altına alan acil bir ateşkesin sağlanması için sürdürülen çabaların önemi ele alındı.

Ayrıca, bölgede çatışmaların tırmanmasının veya daha geniş çaplı bir çatışmanın önlenmesinin kritik öneminin yanı sıra Rusya-Ukrayna Savaşı’na ilişkin Ukrayna’nın savunmasına verilen desteğin sürdürülmesi, NATO’nun birlik ve kabiliyetlerinin daha da güçlendirilmesi konuları değerlendirildi.

Burak Akçapar’la görüşme

ABD’li diplomat ayrıca, Türk Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar’la da bir araya gelerek bölgesel güvenlik konusunda koordinasyonu derinleştirmenin ve her iki ülkeye de fayda sağlayan ticaret ve yatırım bağlarını genişletmenin yollarını konuştu.

Akif Çağatay Kılıç’la görüşme

John Bass’ın Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç’la görüşmesinde ise bölgede daha fazla barış ve güvenlik konuları ele alındı.

ABD’li yetkililer, Türkiye’yi “ABD’nin en önemli bölgesel ve küresel meselelerde ortaklık kurduğu ve ikili ilişkileri derinleştirip genişlettiği kilit bir müttefiki” şeklinde niteleyerek, “samimi ve açık ortamda” gerçekleşen görüşmelerin, ortak ilgi alanlarına giren tüm konularda süregelen iletişimin önemli bir devamı niteliğinde olduğunu belirtti.

Erdoğan’ın ABD’ye yapacağı ziyaret görüşüldü

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *