ABD: Iran’ın gönderdiği 87 İHA ve 6 füzeyi biz düşürdük

ABD: Iran’ın gönderdiği 87 İHA ve 6 füzeyi biz düşürdük

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın 13 Nisan’da İsrail’e düzenlediği hava saldırısında attığı füze ile insansız hava araçlarından (İHA) 87’sini ABD’nin düşürdüğünü açıkladı.

Pentagon sözcüsü Patrick Ryder, günlük basın toplantısında soruları cevapladı.

Sözcü Patrick Ryder, ABD Merkez Komutanlığına (CENTCOM) göre, İran, Irak, Suriye ve Yemen’den İsrail’e yönelik 110 orta menzilli balistik füze, 30 kara seyir füzesi ve 150’den fazla İHA saldırısı yapıldığını söyledi.

Patrick Ryder, bunlardan 81 İHA’nın ve en az 6 balistik füzenin ABD tarafından düşürüldüğünü belirtti.

ABD’nin bölgede gerilimin artmasını istemediğini kaydeden Patrick, diğer yandan siyonist rejimi ve ABD personelini savunmak için gerekli önlemleri almaya devam edeceklerini aktardı.

Patrick, siyonistlerin İran’a karşılık vereceğine dair açıklamasıyla ilgili soruları ise “Bu noktada varsayımlara girmek istemiyorum.” şeklinde geçiştirerek, bunların İsrail’e sorulması gerektiğini ifade etti.

İran’ın misillemesinde fırlattığı füze ile İHA’ların yüzde 50’sinin başarısız olduğu ve hedefine ulaşmadığı yönündeki bir soruya da Patrick Ryder, kürsüden istihbari detaya girmeyeceğini belirtti ve “İsrail’e yöneltilen hava tehdidinin yüzde 99’unun ortadan kaldırıldığını” iddia etti.

Patrick Ryder, İran’ın saldırıları başlatmadan önce müttefikleri üzerinden ABD’ye herhangi bir uyarı yapmadığını iddia etti.

Öte yandan, Ukrayna’nın hava savunma önleyicilerinin azalmasıyla ilgili bir soru üzerine de Patrick Ryder, Ukrayna’da durumun “vahim” olduğunu dile getirdi. Rus güçlerinin cephede ilerleme kaydettiğini belirten Patrick, ABD’nin Ukrayna’nın hava savunma ihtiyacını sağlaması gerektiğini bildirdi.

Patrick Ryder, “Şu anda olabilecek en önemli şey, Ukrayna’nın savunmasını sürdürebilmesi için gereken desteğin hacmini ve düzeyini alabilmesi için ABD Kongresi’nin ek bütçeyi kabul etmesidir.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *