‘Hayat kurtarıcı yardımlar, İsrail tarafından engelleniyor!’

‘Hayat kurtarıcı yardımlar, İsrail tarafından engelleniyor!’

Siyonist rejimi kınayan ifadelerden kaçınan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, mart ayında Gazze’ye gönderilen gıda yardımlarının yarısından fazlasının siyonistler tarafından engellediğini söyledi.

Günlük basın toplantısında BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) Gazze ile ilgili aylık raporunu açıklayan sözcü Stephane Dujarric, gazetecilerin sorularını verdiği cevapta, mart ayında Gazze’ye ulaştırılması planlanan “hayat kurtarıcı yardımların” İsrail yetkilileri tarafından engellendiğini söyledi.

Stephane Dujarric, “İsrail yetkilileriyle koordinasyon gerektiren yüksek riskli bölgelerde BM tarafından koordine edilen gıda yardımlarının yarısından fazlası ya reddedildi ya da engellendi.” dedi.

Gazze’nin kuzey ve güney bölgeleri arasında insani yardım çalışanlarının erişimi için belirlenmiş tek bir ana yolun bulunduğunu aktaran Stephane Dujarric, Gazze’nin doğu sınırındaki yolun şu ana kadar sınırlı bir şekilde kullanılabildiğini kaydetti.

Stephane Dujarric, OCHA ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkililerin işgal ordusunun hedef aldığı Gazze’deki El Şifa Hastanesine ulaştığını belirterek, “OCHA’daki meslektaşlarımız hastanenin yıkıldığı ve terk edildiğini, DSÖ ise acil servisin ve diğer binaların hemen dışında sığ mezarların kazıldığını bildirdi.” ifadelerine yer verdi.

Gazze’nin kuzeyindeki en büyük hastane olan Şifa Hastanesi, uzun süredir ablukaya alınarak sağlık hizmeti veremez hale getirilmiş, hastane geçen hafta siyonist işgal ordusunun bombalarına hedef olmuştu.

İşgal ordusunun Şifa Hastanesi yerleşkesi ve çevresine 14 gün boyunca uyguladığı kuşatma, ardında büyük bir katliam ve yıkım bırakırken, çevredeki evler, yerleşkedeki binalardan bazıları, oksijen istasyonları ve jeneratörler de tahrip edilmişti. Şifa Hastanesindeki İsrail zulmü, batı dünyası tarafından ciddi bir tepki görmedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *