Mısır İstihbarat Şefi, Hamas heyeti ile ateşkesi görüştü

Mısır İstihbarat Şefi, Hamas heyeti ile ateşkesi görüştü

ABD’nin Mısır ve Katar’dan, ateşkes konusunda aracılık etmelerini istemesinin ardından Mısır İstihbarat Şefi Abbas Kamil, Kahire’de Hamas heyeti ile ateşkes ve esir takasını görüştü. Dün CIA direktörü Burns de, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmüştü.

Hamas’tan yapılan açıklamaya göre, başkent Kahire’ye ulaşan heyet, Mısır İstihbarat Şefi Kamil ile bir araya geldi. Görüşmede Hamas heyeti, hareketin ulusal taleplerini aktarmanın yanı sıra işgalcinin saldırılarını tamamen durdurmasını, Gazze Şeridi’nden çekilmesini, zorla yerinden edilen Filistinlilerin ikamet yerlerine rahatça dönmesini, Filistinlilere yardımın ve yeniden inşanın başlamasını sağlayacak bir anlaşmayı istediğini belirtti.

Bunun yanı sıra heyet, Hamas’ın, Filistinlilere karşılık İsrailli esirlerin serbest bırakılmasını öngören bir esir takası anlaşmasına varılması konusunda da istekli olduğunu bildirdi.

Heyet, Hamas’ın, tüm Filistinli gruplarla ulusal hedeflere ulaşılması, başkenti Kudüs olan tam egemen Filistin devletinin kurulması, Filistinlilerin yurtlarına dönmesi ve kendi kaderlerini tayin etme hakkına haiz olması konusundaki ısrarını dile getirdi.

Dün Kahire’de müzakerelerin başlaması bekleniyordu

Siyonistlerin 7 Ekim’den bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde ateşkes ve esir takası müzakerelerinin dün Mısır’ın başkenti Kahire’de yeniden başlayacağı belirtilmişti.

Al-Qahera News televizyon kanalının Mısırlı üst düzey kaynaklara dayandırdığı haberinde, “Kahire, Gazze’de huzurun sağlanması konusunda pazar günü toplantılara ev sahipliği yapacak.” ifadesine yer verilmişti.

Siyonist merkezli “Walla” sitesine konuşan iki üst düzey yetkilinin açıklamasına göre ise siyonistdış istihbarat teşkilatı Mossad Direktörü David Barnea ve iç istihbarat teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Direktörü Ronen Bar da Gazze Şeridi’nde ateşkes ve esir takası müzakerelerinin yeni turunu görüşmek üzere Kahire’ye gidiyor.

Sisi ve CIA Direktörü Burns’ün görüşmesi

Mısır Cumhurbaşkanı Sözcüsü Ahmed Fehmi’nin yaptığı yazılı açıklamaya göre, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns başkent Kahire’de bir araya geldi.

Mısır İstihbarat Şefi Abbas Kemal’in de yer aldığı görüşmede, Gazze Şeridi’nde ateşkes sağlanması çerçevesinde ABD, Katar ve Mısır tarafından yürütülen ortak çabanın yanı sıra bölgedeki son gelişmeler ile gerginliği düşürme ve askeri tırmanışı durdurma çabalarını yoğunlaştırma zorunluluğu üzerinde yoğunlaşıldı.

Gazze Şeridi’nde açlık noktasına gelen insani durumun tehlikesine dikkati çeken Sisi, ayrıca insani yardımların tüm bölgeye gerektiği kadar ulaştırılması konusunda baskının artırılması için uluslararası çabaların birleştirilmesi gerektiğini aktardı.

Mısır Cumhurbaşkanı, Filistin meselesine iki devletli çözüm için ciddiyetle çalışılması gerektiğini ifade ederek çatışma alanının bölgenin güvenlik ve istikrarına zarar verecek şekilde genişlemesi konusunda uyardı.

Görüşmede ayrıca tarafların, sivillerin korunması gerektiği ve Gazze’nin güneyinde yer alan Refah kentindeki askeri tırmanışın tehlikesi, Filistinlilerin topraklarında tehcir edilmesinin kabul edilemeyeceği konularında mutabık kaldığı öne sürüldü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *