İngiliz bakan İsrail için “başarılı bir demokrasi” ifadesini kullandı

İngiliz bakan İsrail için “başarılı bir demokrasi” ifadesini kullandı

Siyonist rejimi önemli destekçisi İngiltere, İsrail tarafından 3 vatandaşı katledilmesine karşın İsrail’e destek vermeye devam ediyor. İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Hamas’ın yok edilmesini isterken, İsrail için ‘başarılı bir demokrasi’ ifadesini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, siyonist rejimin Gazze saldırılarının başlangıcının üzerinden geçen 6 ayı The Sunday Times’a yazdığı makalede değerlendirdi.

Uluslararası yardım kuruluşu Dünya Merkez Mutfağı (World Central Kitchen-WCK) çalışanlarına yönelik saldırıya değinen David Cameron, 3 İngiliz vatandaşının da yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Siyonist rejimin hatasını kabul edip sorumluluğu aldığını öne süren David Cameron, bunun bir daha yaşanmaması gerektiğini savundu.

David Cameron, “Aylardır Başbakan (Rishi Sunak) ve ben, İsrail’i Gazze’ye daha fazla yardım girişini sağlamaya çağırıyor, çözülmesi gereken sıkıntılara dikkati çekiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Yeni yardım koridorlarının açılıp daha fazla sınır kapısından yardım girişinin sağlanacağı haberinin sevindirici olduğunu vurgulayan David Cameron, “Sözlerin eyleme dönüşmesi gerekiyor çünkü aksi halde yaşanacak kitlesel açlık, üzerine düşünülmesi gereken kötü bir ihtimal.” ifadesini kullandı.

David Cameron, yardımın dağıtımının da önemine dikkati çekerek, “İnsani yardım kuruluşlarının temsilcilerini, Gazze’de yardım faaliyetlerini yürüten İsrail kurumu Filistin Topraklarındaki Hükümet Aktivitelerini Koordinasyon Birimine (COGAT) katılmaya çağırıyorum.” açıklamasını yaptı.

Cameron Hamas’ın yok edilmesini istedi

David Cameron, “Hamas yok edilmeden” acil ve kalıcı ateşkesin mümkün olmadığını savundu.

Çatışmalara verilecek geçici aralarla esirlerin Gazze’den çıkışı, yardımların ise bölgeye girişinin sağlanabileceğini belirten David Cameron, Hamas yöneticilerinin Gazze’yi terk etmesi ve kullandıkları yapıları ortadan kaldırması halinde bölgede sorunun askeri değil siyasi yollarla çözüleceğini de öne sürdü.

David Cameron, siyonist rejimin kendisini savunma hakkına destek vermeyi önemsediklerini kaydederek, “Tabii ki bu desteğimiz koşulsuz değil. Başarılı bir demokrasiden uluslararası insancıl hukuka uymasını bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Gazze’deki saldırıların sona ermemesi ihtimaline de değinen Cameron, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Başımızı ellerimizin arasına alıp sonu gelmeyebilecek bir savaşın sona ermesini bekleyemeyiz. İşgalci güç olan İsrail’in Gazze halkına karşı sorumlulukları var. Bu aynı zamanda uluslararası toplumun insanları güvende tutup ihtiyaçlarını karşılama konusunda İsrail’le çalışması anlamına geliyor.”

 

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *