Ürdün’den gelen yardım tırları Gazze’ye girecek

Ürdün’den gelen yardım tırları Gazze’ye girecek

Siyonist devlet televizyonu KAN’ın haberinde, siyonist kabinenin, Ürdün ordusunun Gazze Şeridi’ne ulaştıracağı yardım tırlarının işgal topraklarından geçmesini onayladığı ifade edildi.

KAN’da dün yayımlanan haberde kabinenin 4 Nisan’da Gazze’ye ulaştırılan insani yardım miktarının artırılmasını kabul ettiği bildirilmişti.

Haberde, insani yardımların bölgeye Aşdod Limanı ve Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı üzerinden ulaştırılmasına geçici olarak izin verileceği, bunun yanı sıra Ürdün üzerinden gelecek yardımların Kerem Ebu Salim (Şalom) Sınır Kapısı’ndan daha fazla geçişine imkan tanınacağı kaydedildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre de ABD Başkanı Joe Biden, 4 Nisan’da siyonist Başbakan Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesinde, Gazze’de insani yardım görevlilerine yönelik saldırıların “kabul edilemez” olduğunu ve ABD’nin İsrail’e yapacağı bundan sonraki yardımların “sivilleri korumaya dönük adımlar atmasına” bağlı olacağını söylediği belirtilmişti.

Gazze halkına açlık zulmü

İşgalci İsrail ordusunun 7 Ekim 2023’ten bu yana sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları da hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini de engelleyerek halkı açlığa mahkum ettiği 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde büyük bir insani felaket yaşanıyor.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansından 10 Mart’ta yapılan açıklamada, siyonistlerin 17 yıldır kuşatma altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde “açlığın her yerde olduğu” belirtilmişti.

Batı demokrasilerinin desteği altında 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 500’ü çocuk, 9 bin 560’ı kadın olmak üzere 33 bin 91 Filistinliyi şehid eden siyonistler  75 bin 750 kişiyi de yaraladı.

Enkaz altında halen binlerce şehid olduğu bildirilirken halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Batı ise askeri, siyasi ve ekonomik olarak İsrail rejimine destek vermeye devam ediyor.

İsrail’in Gazze’ye yardım girişine izin vermemesini gerekçe gösteren ABD de, Gazze’ye bir liman inşa ediyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *