Nato ülkeleri Ukrayna için toplandı

Nato ülkeleri Ukrayna için toplandı

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Nato müttefikleri dün Brüksel’de ilk toplantılarını yaptı. Gazze’nin gündem olmadığı toplantıya ilişkin Stoltenberg, “Bugünkü toplantımızda Ukrayna’ya geleceğe yönelik desteğimizi nasıl daha sağlam ve kalıcı bir temele oturtabileceğimizi tartıştık” dedi.

Nato genel sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ilk gün oturumlarının sonunda basına açıklamalarda bulundu.

Yarın Nato’nun kuruluşunun 75’inci yıl dönümünün kutlanacağını belirten Stoltenberg, mevcut atmosferde Avrupa ile Kuzey Amerika arasındaki bağın hiç olmadığı kadar önemli hale geldiğini söyledi.

Stoltenberg, müttefikler temmuzda Washington’da yapılacak tarihi zirveye hazırlanırken Nato’nun Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini vurguladı. Ukrayna’nın acilen mühimmata ihtiyaç duyduğu uyarısını yineleyen Stoltenberg, şöyle devam etti:

“Bugünkü toplantımızda Ukrayna’ya geleceğe yönelik desteğimizi nasıl daha sağlam ve kalıcı bir temele oturtabileceğimizi tartıştık. Bütün müttefikler bu kritik anda Ukrayna’ya destek verilmesi gerektiği konusunda hemfikir. Bugün bir amaç birliği var. Müttefikler, güvenlik yardımı ve eğitimin koordinasyonunda Nato’ya daha büyük bir rol verilmesi yönündeki planlamayı ilerletmeye karar verdiler. Detaylar önümüzdeki haftalarda şekillenecek.”

Stoltenberg, böylece daha fazla şeffaflık, yük paylaşımı, öngörülebilirlik ve daha sağlam bir taahhüt sağlanacağını ifade ederek, bu yeni çerçevenin aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sahada kazanamayacağı, bağımsız ve egemen bir Ukrayna ile müzakere masasına oturması gerekeceği mesajını vereceğini dile getirdi.

“ABD’nin acilen karar vermesi gerekiyor”

“ABD’nin Ukrayna’ya daha fazla destek sağlamayla ilgili kararındaki her günlük gecikmenin savaş alanında sonuçları oluyor.” diyen Stoltenberg, ABD’nin acilen karar vermesi gerektiğini kaydetti.

Stoltenberg, toplantıda bakanların “devam eden terör tehdidi de dahil olmak üzere İttifak’ın güney bölgesinde süren güvenlik sorunlarını” da ele aldıklarını söyledi.

Ekim 2023’te Nato’nun güney komşularına yaklaşımını gözden geçirmek üzere bir uzman grubu görevlendirdiğini belirten Stoltenberg, bakanların bu grubun bulgularını görüştüğünü, Washington Zirvesi’nde liderlerin de somut önerileri tartışacağını bildirdi.

Stoltenberg’ten İsrail konusunda yuvarlak cevaplar

Brüksel’de düzenlenen Nato Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ilk gün oturumlarının sonunda genel sekreter, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Genel Sekreter, bir gazetecinin “(Gazze’de) Bir dizi yardım görevlisinin öldürülmesi ve İsrail’in hava saldırısı sonucu orada yaşanan insani krize ilişkin tepkinizi öğrenebilir miyiz? Bir Nato üyesinin, İsrail’e mühimmat ve silah sağlamaya istekli ve muktedir görünürken aynı şeyi Ukrayna için yapamıyor olması sizi endişelendiriyor mu?” sorusuna yanıt verdi.

Gazze’de yaşananların “insani felaket” olduğunu söyleyen Stoltenberg, “Acı çekildiğini görüyoruz, sivillerin öldürüldüğünü görüyoruz ve yardım görevlilerine yönelik saldırıyı da gördük, saldırıyı kınıyorum.” ifadesini kullandı.

Stoltenberg, Gazze’de devam eden saldırıların, siviller ve bölgedeki insani yardım çalışanları için ciddi sonuçlar doğurduğunu belirterek, “Birleşik Krallık, ABD ve diğer pek çok müttefikin bu çatışmaya siyasi bir çözüm bulunması amacıyla bir tür ateşkes sağlanmasına yönelik çabalarını memnuniyetle karşılıyorum. Nato doğrudan bir rol oynamamaktadır ancak Nato müttefiklerinin çabalarını memnuniyetle karşılamaktadır.” şeklinde yuvarlak konuştu.

Hakan Fidan da Brüksel’de

Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da Nato toplantısı için geldiği Brüksel’de Yunanistan, Finlandiya, Güney Kore ve Bulgaristan dışişleri bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *