İsrail’den Şam’a F-35 saldırısı: İranlı general öldürüldü

İsrail’den Şam’a F-35 saldırısı: İranlı general öldürüldü

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Şam’daki konsolosluk binasına İsrail’in F-35’lerle düzenlediği saldırıda 2 generalinin de aralarında olduğu 7 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Siyonist rejim dünya çapında diplomatik misyonları için alarm durumuna geçti. ABD, konuya ilişkin bilgi toplamaya çalıştığını duyurdu!

Devrim Muhafızları Ordusu, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına dün düzenlenen saldırıya ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, İran’ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına siyonist rejim tarafından füze saldırısı düzenlediği belirtilerek, saldırıda Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi ve Tuğgeneral Muhammed Hadi Hac Rahimi ile 5 yetkilinin şehid olduğu bilgisi verildi.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerinin ise Hüseyin Emanullahi, Mehdi Celaleti, Muhsin Sadakat, Ali Aga Babayi ve Ali Salihi Ruzbehani olduğu açıklandı.

İran basını, işgalci İsrail’in İran’ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenlediğini ve saldırıda Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi’nin de aralarında olduğu en az 5 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

İran’ın Şam Büyükelçisi Hüseyin Ekberi, işgalci İsrail’in İran’ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasını F-35 savaş uçaklarından fırlatılan 6 füzeyle hedef aldığını açıklamıştı. Ekberi, işgalcinin saldırısına ülkesinin “hızlı, doğrudan ve güçlü” şekilde karşılık vereceğini ifade etmişti.

Suriye’de son aylarda defalarca İran’a ait hedeflere hava saldırıları düzenleyen siyonist rejim ise şu ana kadar saldırıyı üstlenmedi.

Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi kimdir?

İran Konsolosluğu’na yönelik saldırıda hayatını kaybeden İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi, Suriye ve Lübnan’da üstlendiği kritik görevlerle biliniyor.

AA muhabirinin İran medyasından derlediği bilgilere göre, Tuğgeneral Zahidi, 2 Kasım 1960 yılında İran’ın İsfahan kentinde dünyaya geldi.

Devrim Muhafızları’na 1980 yılında katılan Zahidi, İran-Irak savaşında saha komutanlığı yaptı.

Zahidi, 1986-1991 yılları arasında İmam Hüseyin 14. Tümen Komutanlığı yaptıktan sonra 1995 yılında kısa süreliğine Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini üstlendi.

Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini 2005-2008 yılları arasında sürdüren Zahidi, 2008-2016 yılları arasında Kudüs Gücü’nde faaliyet gösterdi ve Devrim Muhafızları Ordusu’nun Suriye ve Lübnan’da görev yapan komutanıydı.

Zahidi 2016-2019 yılları arasında ise Devrim Muhafızları Operasyonlar Komutan Yardımcılığı görevinde bulundu.

İran medyasında yayınlanan görüntülerde, Zahidi’nin ABD’nin Uluslararası Bağdat Havaalanı yakınındaki saldırısında öldürülen Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutan General Kasım Süleymani ve aynı gücün halihazırdaki komutanı İsmail Kaani başta olmak üzere İran’ın üst düzey komutanları ile farklı tarihlerde yayınlamış fotoğraflarına yer verildi.

ABD’den açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın brifinginde, siyonist rejimin Şam’daki İran konsolosluğuna düzenlediği belirtilen saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Saldırıyı gördüklerini ancak şu aşamada siyonist rejim ve bölgedeki ilgili ülkelerle görüşmelerin sürdüğünü aktaran Matthew Miller, saldırıya ilişkin sağlıklı şekilde bilgileri toplamaya çalıştıklarını öne sürdü.

Saldırının siyonistler tarafından yapıldığını teyit veya inkar etmeyen Matthew Miller, ilgili taraflarla görüşmelerinin ardından saldırının faili ve bölge için ne anlama gelebileceğine ilişkin değerlendirme yapacaklarını dile getirdi.

Matthew, “Spesifik olarak bu saldırıya ilişkin yorum yapmayacağım çünkü bir sonuca ulaşabilmek için daha fazla bilgi edinmemiz lazım. Genel bir prensip olarak biz elbette bölgede tansiyonun yükselmesinden endişe duyarız. Bölgede çatışmanın yayılmasına neden olabilecek herhangi bir eylemden ötürü endişe duyarız.” diye konuştu.

Siyonist basın: İran konsolosluğuna saldırıda öldürülenler askerdi

Siyonist ordu radyosu konuya ilişkin haberinde, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına düzenlenen saldırıda ölenlerin tamamının İran’ın askeri personeli olduğu ve İranlı diplomatların zarar görmediği iddia edildi.

Saldırıda öldürülen İran’ın Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi’nin Lübnan, Suriye ve Filistin’deki silahlı gruplardan sorumlu olduğu, “Tahran’ın bölgedeki vekilleri aracılığıyla İsrail’e saldırıları ve özellikle de İsrail içindeki silahlı saldırıları yönettiği” öne sürüldü. Zahidi’nin kara güçlerinin yanı sıra hava unsurlarından da sorumlu olduğu paylaşıldı.

Suriye’de kendisine atfedilen diğer saldırılarda olduğu gibi siyonist rejim, Şam’da İran’ın konsolosluk binasına düzenlenen saldırıyı resmi olarak henüz üstlenmedi.

Siyonist rejimin diplomatik misyonlarında alarm durumuna geçildi

Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi’nin hayatını kaybetmesi üzerine siyonist rejimin, diplomatik misyonlarında alarm durumuna geçtiği duyuruldu.

Siyonist Kanal12’nin haberine göre, Şam’da İranlı komutan Zahidi’nin, hava saldırısında hayatını kaybetmesiyle siyonist rejim, diplomatik misyonlarında alarm durumuna geçti.

Siyonist güvenlik makamlarının, İran’ın suikaste İsrail’in dünya genelindeki diplomatik misyonlarına saldırarak karşılık verebileceğini değerlendirdiği aktarıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *