İspanya Başbakanının ikinci Ortadoğu ziyareti

İspanya Başbakanının ikinci Ortadoğu ziyareti

Abbas yönetimine verdiği destek ve İsrail’i eleştiren tavrıyla dikkat çeken İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, üç günlük Orta Doğu ziyaretinin ilk durağı Ürdün’e gitti. Sanchez, Ürdün’ün ardından Suudi Arabistan ve Katar’a gidecek.

Başbakan Sanchez Ürdün’e giderken uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İspanyol basınındaki haberlere göre Sanchez, siyonist rejim ile Hamas arasındaki çatışmalara ilişkin nisan ve haziran ayları arasında uluslararası toplumda önemli gelişmelerin yaşanacağına inandığını ifade ederek, gelecek haftalarda Birleşmiş Milletlerde Filistin’in tam üye olarak tanınmasını amaçlayan tartışmalara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

İrlanda, Malta ve Slovenya başbakanlarıyla doğru koşulların sağlanması halinde Filistin devletinin tanınmasına ilişkin aldıkları ortak kararın yazdan önce hayata geçeceğini açıklayan Sanchez, ülkesinin Filistin devletini tanıma kararını ilk olarak Bakanlar Kurulunda alacağını ve ardından Meclise sunacağını ifade etti.

Sanchez, siyonist rejim ile Hamas arasındaki açık savaşta bölgede barış ve güvenliği garanti altına almanın tek yolunun Filistin’in tanınması olduğunu düşündüğünü vurguladı.

İspanya Başbakanı, Ürdün’ün ardından Suudi Arabistan ve Katar’a gidecek.

İspanya ve Belçika, Filistin’i neden destekliyor?

İspanya ve Pedro Sanchez’in Filistin ilgisi

Sanchez: Filistin devletini tanımak Avrupa’nın çıkarına

Sanchez: Avrupa bu krizden ya güçlenmiş ya da daha izole olmuş çıkacak

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *