Yerel seçimler dünya basınında

Yerel seçimler dünya basınında

2003’ten bu yana iktidarda olan Ak Parti’nin genel seçimlerdeki başarısının üzerinden daha 10 ay geçmişken yerel seçimlerde aldığı yenilgi dünya basınında kendine yer buldu.

Türkiye’de milyonlarca seçmen dün 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için oy kullandı. Türkiye’nin sonuçlarının dikkatle takip ettiği yerel seçimleri, dünya basını da manşetine taşıdı. Habertürk, dünya basınından ana başlıkları şöyle aktardı:

New York Times, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Erdoğan’ın partisini yenerek yeniden seçildi” ifadesini kullandı.

Guardian, “Türkiye’deki muhalefet partisi yerel seçim zaferine ulaştı” başlığını kullandığı haberinde, “Ekrem İmamoğlu’nun beklenmedik bir şekilde ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturması CHP’yi yerel siyasetin merkezine taşıdı” ifadelerine yer verdi.

Washington Post gazetesi, “Türkiye’de muhalefet yerel seçimlerde büyük kazanımlar elde etti” başlığını kullandı.

İngiliz BBC haberinde, “Türkiye yerel seçimleri: Muhalefet Erdoğan’ı tarihi zaferle şaşkına çevirdi” ifadelerini kullandı.

Financial Times ise “Türkiye’nin büyük şehirlerinde muhalif belediye başkanları galip geldi” açıklamasına yer verdi.

Fransız AFP haber ajansı, “Ekrem İmamoğlu’nun Pazar günü İstanbul’da yapılan seçimlerde kazandığı ikinci zafer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve iktidar partisi yenerek Türkiye’nin en büyük muhalefet lideri konumunu güçlendirdi.” açıklamalarını kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *