ABD ve İsrail, “çok uluslu” gücün arkasına gizlenmeyi planlıyor

ABD ve İsrail, “çok uluslu” gücün arkasına gizlenmeyi planlıyor

Gazze’de çok uluslu güç oluşturulması konusunda Siyonist Savunma Bakanının, ABD’de yaptığı görüşmelerde ilerleme kaydettiği, bu gücün içerisinde ABD’nin olup olmayacağı belirsizliğini korurken 3 Arap rejiminin bulunacağı öne sürüldü.

Siyonist Kanal 12 televizyonunun haberinde, siyonist bakan Yoav Gallant’ın, geçen hafta Washington’a yaptığı ziyaret sırasında, ABD’li yetkililerle, bölgenin güvenliğinden ve insani yardım girişinden sorumlu olacak çok uluslu gücün Gazze’de görevlendirilmesi konusunda müzakerelerde bulunduğu iddia edildi. Habere göre, Yoav, bu görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini Başbakanı Netanyahu’ya iletti.

ABD unsurlarını içerip içermeyeceği netlik kazanmayan çok uluslu gücün 3 Arap ülkesinden oluşacağı ifade edildi ancak bu ülkelerin adı verilmedi. Haberde, söz konusu çok uluslu güce ilişkin başka ayrıntı yer almadı.

Amerikan haber sitesi Axios, 28 Mart’ta Yoav Gallant’ın, ABD’ye Gazze’de görevlendirilmek üzere çok uluslu güç oluşturma teklifinde bulunduğunu bildirmişti.

Siyonizmin, söz konusu çok uluslu güçle, Hamas’ın savaş bittikten sonra Gazze’de yeniden kontrolü ele geçirmesine engel olmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *