‘İnsan derisi kaplı’ kitap Harvard Üniversitesi’ni rahatsız etmedi

‘İnsan derisi kaplı’ kitap Harvard Üniversitesi’ni rahatsız etmedi

Dünyanın sayılı okullarından, ABD’de bulunan Harvard Üniversitesi kütüphanesinde 1934’ten bu yana bulunan, Fransız doktor Ludovic Bouland kitabının insan derisi kaplı olduğu 2014 yılında ortaya çıkmıştı. Buna karşın 10 yıldır da kullanımı süren kitabın kabının değiştirilmesine karar verildiği bildirildi!

ABD’de bulunan Harvard Üniversitesi’nin, 2014’te insan derisiyle ciltlendiği saptanan Ruhun Kaderi (Des Destinees de l’Ame) kitabının kaplamasını etik nedenlerden ötürü çıkarma kararı aldığı belirtildi.

Harvard Üniversitesi Kütüphanesinin internet sitesinde konuya ilişkin yapılan açıklamada, üniversiteye bağlı Houghton Kütüphanesinde bulunan “Des Destinees de l’Ame” adlı kitabın insan derisinden yapılan cildinin değiştirileceği belirtildi. Yakın zamana kadar talep karşılığı herkesin incelemesine izin verilen kitaba ilişkin bu kararın, “kökeni ve tarihinin etik açıdan sorunlu olması” nedeniyle alındığı kaydedildi.

Açıklamada, kitabın kaplanmasında derisi kullanılan kişiye yönelik “saygısızlık ve etik dışı muamele” sebebiyle hata yapıldığı kabul edilerek, “Bundan dolayı olaydan etkilenenlerden özür dileriz.” ifadesine yer verildi.

Orijinal sahibi Fransız doktor Ludovic Bouland olan kitabın cildi, doktorun çalıştığı hastanede hayatını kaybeden bir kadın hastanın cilt dokusuyla kaplanmıştı. Yazarı Arsene Houssaye olan kitap, 1934’de John B. Stetson tarafından Harvard kütüphanesine verilmişti.

Harvard Üniversitesi Yönlendirme Komitesi’nin 2022’de üniversite müzesi koleksiyonlarındaki insan kalıntılarına ilişkin raporunda, kitabın cildinin çıkarılması gerektiği tavsiye edilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *