İsrail aleyhine BM raporu: “Bir Soykırımın Anatomisi”

İsrail aleyhine BM raporu: “Bir Soykırımın Anatomisi”

Siyonistlerin Filistinlilere batının tanımı ile ‘soykırım’ uyguladığına dair Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan raporu, Uluslararası Af Örgütü değerlendirdi, bunun devletlere hayati eylem çağrısı olarak hizmet etmesi gereken bir rapor olduğu bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese tarafından hazırlanan ve işgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını ele alan raporun, soykırımı önlemek için uluslararası eylemi teşvik etmesi gereken “çok önemli kanıtlar” sunduğu bildirildi.

Örgütten yapılan açıklamada, Albanese’nin, 1967’den bu yana işgal altında tutulan Filistin topraklarındaki insan haklarının durumuyla ilgili hazırladığı, siyonist rejimin soykırım işlediğini gösteren makul gerekçelerin bulunduğu sonucuna varan raporunun memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Açıklamada, “BM Özel Raportörü’nün Gazze raporu, soykırımı önlemek için uluslararası eylemi teşvik etmesi gereken çok önemli kanıtlar sunuyor.” denildi.

Açıklamada, değerlendirmelerine yer verilen Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, şu ifadeleri kullandı:

“Bu, devletlere hayati eylem çağrısı olarak hizmet etmesi gereken çok önemli bir çalışmadır. (Devletler) Soykırım Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeli ve bugün Gazze’deki Filistinlileri korumak için somut önlemler almalıdır.

Şimdi soykırımı önlemek için harekete geçme zamanı. Üçüncü devletler, derhal ateşkes talep eden BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanması için savaşan taraflara siyasi baskı uygulamalı, İsrail’in bombardımanı durdurması ve insani yardım üzerindeki kısıtlamaları kaldırması dahil BM kararına uyması konusunda ısrarcı olmak için nüfuzlarını kullanmalı.”

Agnes Callamard, çatışmanın tüm taraflarına karşı kapsamlı silah ambargosu uygulanması gerektiğini vurgulayarak, Hamas ve diğer silahlı gruplara tüm sivil esirleri serbest bırakmaları için baskı yapılması gerektiği yorumunda bulundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *