Amerikan askerleri Gazze’de

Amerikan askerleri Gazze’de

Siyonist barbarlara tam destek sağlayan ABD silahlı kuvvetleri, Gazze’ye kuracağı geçici limanın güvenliğini de işgal rejiminin sağlayacağını duyurdu. ABD askerleri bu liman sayesinde teklifsizce Gazze’ye giriş çıkış yapabilecek.

Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, günlük basın toplantısında Gazze hakkında gazetecilerin sorularını cevapladı.

ABD, Gazzelileri düşünüyor!

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Washington’da bulunan siyonist mevkidaşı Yoav Gallant ile ele aldığı konulardan birinin Gazze’ye deniz yoluyla yapılacak yardım koridoru olduğunu belirten Sabrina, bu konuda kurulacak geçici liman ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Sabrina Singh, geçici liman ve yardım koridorunun güvenliğinin sağlanmasında işgal rejimin “bir tür rol oynayacağını” belirterek, “Ancak bu konuda ayrıntılar hala insani yardım dağıtımı açısından değerlendirme sürecinden geçiyor.” iddiasında bulundu.

ABD’nin bölgedeki ortakları ve sivil toplum kuruluşları üzerinden yardımları dağıtacağını anlatan Sabrina, şu aşamada detaylar konusunda daha fazla vereceği başka bilgi olmadığını söyledi.

Gazzeli Müslümanlara ‘yardım atmak’

Sabrina Singh, 2 Mart’tan bu yana ABD’nin Gazze’ye 17 hava operasyonu ile 8 tondan fazla “domuz eti içermeyen” gıda maddesi attığı bilgisini paylaştı.

Gazze’ye hava yoluyla yapılan yardımların, daha geniş insani çabaların yalnızca bir parçası olduğunu ifade eden Sabrina deniz koridoru da dahil, ABD’nin ortaklarıyla Gazze’ye kritik yardım akışını artırmak için diğer seçenekler üzerinde çalıştığını öne sürdü.

Sabrina Singh, öte yandan dün havadan atılan yaklaşık 80 sarmaldan 3’ünün paraşüt sistemindeki arıza nedeniyle suya indiğini, yardımların atılmasında güvenlik önlemi olarak düşme bölgelerinin, paraşütlerin arıza riski göz önüne alınarak seçildiğini söyledi.

12 kişi boğuldu

Gazze Medya Ofisi, havadan atılan insani yardımlar sırasında denize düşen paketleri almaya çalışırken 12 kişinin boğulduğunu, 6 kişinin de çıkan izdihamda hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

İsrail’in Refah’a girmesi

Sabrina, Austin ile Gallant görüşmesi sırasında siyonist rejimin Refah’a yapacağını açıkladığı geniş çaplı askeri saldırılar konusunun ele alınıp alınmadığı sorusu üzerine, Refah’a yönelik bir operasyonun “hata” olacağını tekrarladı.

Bu konuyu hem özel hem de kamuya açık toplantılarda dile getirdiklerini ifade eden Sabrina, “Refah’a yapılacak herhangi bir operasyonun orada barınan 1 milyondan fazla insanı ve masum sivil hayatları da hesaba katması gerektiğini açıklamıştık. Dolayısıyla, eğer bu hayatlar dikkate alınmazsa, Refah’ta bir operasyona devam etmenin bir hata olacağını söylemiştik.” diye konuştu.

İki bakanın ‘güzel’ sohbeti

Sabrina, iki bakanının görüşme sırasında sadece Refah hakkında değil siyonist rejimin Gazze’de devam eden operasyonları hakkında da “güzel bir sohbet” etme imkanı bulduğunu sözlerine ekledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *