Yahudi senatör: Netanyahu’nun keyfi kaçtı!

Yahudi senatör: Netanyahu’nun keyfi kaçtı!

ABD’de bağımsız senatör yahudi asıllı Bernie Sanders, BMGK’da ateşkes tasarısının kabul edilmesinden dolayı siyonist başbakan Binyamin Netanyahu’nun “keyfinin kaçtığını” ancak ABD’den gelecek 3,3 milyar doları reddedecek kadar kaçmadığını belirtti.

Bernie Sanders, sosyal medya platformu X’ten mesajında, BMGK’de ramazan ayı boyunca Gazze’de ateşkes kararı alınmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Ateşkes tasarısının onaylanmasından dolayı Netanyahu’nun “keyfinin kaçtığını” savunan Bernie, “ABD ateşkes tasarısı oylamasında çekimser kaldığı için Netanyahu, Washington’a göndereceği heyetin ziyaretini iptal etti.” ifadesini kullandı.

Bernie Sanders, “Ama ahlaksız savaşını finanse etmek için vergi mükelleflerinin 3,3 milyar dolarını geri çevirecek kadar da keyfi kaçmış değil. Netanyahu’nun Filistinli çocukları açlıktan öldürmesi için daha fazla para yok.” ifadelerine yer verdi.

Bernie Sanders, yaptığı diğer bir açıklamada da siyonist rejimin ABD’den aldığı silahları “uluslararası hukuka uygun şekilde” kullandığına ilişkin yazılı güvence verdiğini iddia eden ABD Dışişleri Bakanlığını eleştirdi.

İsrail’in uluslararası hukuku ihlal etmediğini ya da ABD’nin gönderdiği insani yardımlara müdahale etmediğini savunmanın “saçmalık” olduğunu belirten Bernie, “Dışişleri Bakanlığının tutumu, ABD hukuku ve Kongre’ye verilen güvencelerle alay etmektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bernie Sanders, Netanyahu’nun insani yardım taşıyan tırların Gazze’ye girişine izin vermemesi nedeniyle binlerce Filistinli çocuğun açlıkla mücadele ettiğini vurguladı.

BMGK’da ‘ramazanda ateşkes’ kararı

BMGK’da yapılan oylamada, Gazze’de kalıcı ve sürdürülebilir ateşkese dönüşecek şekilde ramazan ayında acilen ateşkes sağlanması istenilen karar tasarısı kabul edilmişti.

15 üyeli BMGK’de geçici üyeler Cezayir, Ekvator, Guyana, Japonya, Malta, Mozambik, Güney Kore, Sierra Leone, Slovenya ve İsviçre tarafından hazırlanan karar tasarısı oylanmıştı. Tasarı, 14 “evet” ve 1 “çekimser” oyla kabul edilmiş, ABD çekimser oy kullanmıştı.

Rusya’nın oylama öncesinde ifadeyi ilk haline çevirmeye yönelik değişiklik önerisi ABD tarafından veto edilmişti.

Böylece BMGK’de 7 Ekim’in ardından ilk kez Gazze’de ateşkes istenilen bir karar kabul edildi.

Batılı demokrasilerin himayesinde katliama ve vahşete devam eden siyonist rejim, bugüne kadar tüm ateşkes çağrılarını reddetti. Demokratik dünya, işgalci İsrail’e herhangi bir baskı uygulamazken diğer yandan askeri ve siyasi olarak destek vermeye devam ediyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *