İsrail işbirlikçisi BP ile ortaklığı nedeniyle İngiliz müzesine protesto

İsrail işbirlikçisi BP ile ortaklığı nedeniyle İngiliz müzesine protesto

İşgalci İsrail’le Gazze açıklarında doğal gaz arama işbirliği yapan İngiliz enerji ve petrol şirketi BP ile ortaklığı nedeniyle Londra’daki dünyaca ünlü arkeoloji müzesi British Museum protesto edildi.

“Filistin İçin Enerji Ambargosu” isimli grubun, British Museum’da başlattığı eylemin ardından müze yönetimi ve polis, müzeyi ziyarete kapattı.

Bunun üzerine eylemi müze girişinde devam ettiren grubun X hesabından yapılan paylaşımda, bp’nin, Filistin kara sularında, işgalci İsrail’le yaptığı işbirliği çerçevesinde doğal gaz aradığı belirtildi.

Şirketin başka bölgelerden elde ettiği petrolü de siyonist rejime götürdüğü kaydedilen açıklamada, “Özgür Filistin Koalisyonunun eylem ayı kapsamında British Museum’un dışında toplandık ve müzenin bp’yle işbirliğini sona erdirmesini talep ettik.” ifadeleri yer aldı.

Müze ziyaretçileri ve bölgedekilerin de katılımıyla yaklaşık iki saat süren eylem, müzenin kapanış saatinde sona erdi.

Açıklamada, “bp’yle işbirliği yaparsanız sizi kapatırız” ve “bp’yle işbirliği yaparsanız geri döneceğiz” ifadeleri de paylaşıldı.

Londra Metropolitan Polisinin açıklamasında, eylem nedeniyle herhangi bir gözaltı işleminin yapılmadığı kaydedildi.

İngiliz medyasında yer alan habere göre bp, gelecek 10 yıl için müzenin renovasyon planlarına 50 milyon sterlinlik (yaklaşık 2 milyar lira) katkı sağlayacak.

İngiliz şirket British Petroleum (bp), işgalci İsrail’in geçen ekimde Akdeniz’de gaz arama lisansı verdiği 6 şirketten biri olarak sık sık protesto ediliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *