BM ile İsrail arasında gerginlik

BM ile İsrail arasında gerginlik

Gazze’deki vahşet karşısında etkisiz kalmakla eleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ilk kez Gazze sınırına gitti, Gazze’de acil ateşkes ve kesintisiz insani yardım zamanı geldiğini belirtti. Bu ziyarete tepki gösteren siyonist Dışişleri Bakanı ise Guterres için, “BM onun liderliğinde, terörü barındıran ve cesaretlendiren, yahudi ve İsrail karşıtı bir yapı haline geldi” ifadesini kullandı.

Barbarlığın başlamasından bu yana Guterres’in ilk ziyareti

Birleşmiş Milletler’in (BM) internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Antonio Guterres Mısır-Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı önünde basın toplantısı düzenledi.

Gazzelilerin bitmeyen bir kabus yaşadığını kaydeden Guterres, evlerin yıkıldığını, ailelerin ve nesillerin toptan yok edildiğini, açlık ve kıtlığın insanları pençesine aldığını dile getirdi.

Guterres, Filistinlilerin, aylar süren sıkıntı ve acılardan sonra ramazan ayına yine İsrail’in saldırıları ve insani yardım girişlerine yönelik engellemelerle girdiğini söyledi.

Filistinlilerle dayanışma içinde olduğunu göstermek için oruç tutan Guterres, Gazze’dekilerin, iftarda yiyecek yemek bulamadığı için duyduğu endişeyi dile getirdi.

Refah Sınır Kapısı’nın her iki tarafında tırların Gazze’ye girmek için beklediği bir sırada sınırın öbür tarafındakilerin açlık çektiğini belirten Guterres, “durumun trajik ve ahlaki açıdan da çileden çıkarıcı” olduğunu kaydetti.

Saldırı çemberinin genişlemesinin, sivillerin, tüm halkın ve İsrailli esirlerin durumunun daha da kötüye gitmesi demek olduğunu vurgulayan Guterres, “Derhal ateşkes yapılması, İsrail’in Gazze’nin her yerine insani yardım malzemelerinin tam ve sınırsız ulaşımı konusundaki yükümlülüğünü yerine getirmesi ve esirlerin serbest bırakılmasının zamanı geldi.” dedi.

Gazze’deki Filistinlilere “yalnız değilsiniz” diyerek seslenen Guterres, dünyadaki insanların, her gün gördükleri vahşet karşısında öfke duyduğunu dile getirdi.

Siyonistlerden tepki

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, sosyal medya platformu X’ten yaptığı paylaşımda, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Refah Sınır Kapısı’nın Mısır tarafını ziyareti sırasında “insani yardımları yağmalayan Hamas-DEAŞ teröristlerini, teröristlerle işbirliği yapan BM Yakın Doğu Filistinlilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nı (UNRWA) hiç bir şekilde kınamadan, tüm İsrailli esirlerin derhal, koşulsuz serbest bırakılması çağrısı yapmadan” Gazze’deki insani durum için İsrail’i suçladığını iddia etti. Katz, Guterres’e hitaben, “BM, onun liderliğinde terörü barındıran ve cesaretlendiren yahudi ve İsrail karşıtı bir yapı haline geldi.” ifadesini kullandı.

Katz, yaptığı ikinci bir paylaşımda ABD Kongresinin (UNRWA) fonunu Mart 2025’e kadar durduran geçici bütçe tasarısının kabul edilmesinin “Guterres’in açıkça güven oyu kaybettiği anlamına geldiğini” savundu. Katz, “(Guterres’in) Onun liderliğinde çalışanlarının korkunç 7 Ekim katliamına katıldığı UNRWA, Hamas’ın bir terör kolu haline gelmiştir.” suçlamasında bulundu.

BM Genel Sekreteri’ne seslenmeye devam eden Katz, “Hamas’ın suçlarını kınamayı reddeden ve UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini’nin gönderilmesi çağrılarına yanıt vermeyen herkes evine dönmeli.” ifadesine yer verdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *