‘Uluslararası aktörler, İngiltere ve ABD’den hesap sormalı’

‘Uluslararası aktörler, İngiltere ve ABD’den hesap sormalı’

Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) işgalci İsrail’in Gazze’de işlediği savaş suçlarının soruşturulması ve yargılanması için resmi şikayette bulunan İngiliz milletvekili Claudia Webbe, siyonist rejimin uluslararası suç ortaklarından ‘uluslararası aktörler’ tarafından hesap sorulması gerektiğini savundu.

İngiltere parlamentosunda bağımsız milletvekili olan ve kendisini sendikacı, sosyalist ve feminist olarak tanımlayan Claudia Webbe siyonist rejimin Gazze’deki saldırılarının yol açtığı yıkım, insani kriz ve İngiltere’nin siyasi ve askeri destek sağlaması nedeniyle İsrail’in suç ortağı olduğu gerçeğine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Claudia Webbe, Gazze’deki durumun kahredici olduğunu dile getirerek, siyonist rejimin Gazze halkına yönelik 160 günü aşkın süredir devam eden saldırılarının korkunç boyutta olduğuna işaret etti.

Uluslararası Adalet Divanının (UAD), bu saldırıların makul soykırım riski taşıdığı tespitinde bulunduğunu vurgulayan Claudia Webbe, “Ramazan ayındayız. Ne bir ara ne de bir ateşkes var. Bu kesinlikle yıkıcı.” ifadesini kullandı.

Claudia Webbe, siyonist rejimin açlığı “savaş silahı” olarak kullandığını, Gazze’deki sivillere yönelik bombardıman ve hava saldırılarının devam ettiğini belirterek, her gün Gazze’de insanların hayatını kaybettiğini ve bu durumdan özellikle kadınlar ve çocukların etkilendiğini söyledi.

“Bu dehşet verici ve buna gerçek zamanlı olarak tanıklık etmemiz kesinlikle korkunç.” diyen Claudia Webbe, açık şekilde ateşkes çağrısında bulunulması ve siyonist rejime Gazze halkına yönelik bombardıman ve zulme son vermesi için ciddi çağrı yapılması gerektiğini bildirdi.

“Saldırı eylemlerine karışanlar ceza mahkemeleri önüne çıkarılmalı”

Claudia Webbe, işgal hükümetinin soykırım ve insanlığa karşı suçlar dahil Filistin halkına karşı işlediği savaş suçlarının soruşturulması ve yargılanması çağrısıyla Aralık 2023’te UCM’ye yaptığı resmi şikayete ilişkin, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gazze halkına, sivillere yönelik saldırı eylemlerine karışan kişilerin ceza mahkemeleri önüne çıkarılması, eylemleri ve kararları için hesap vermesi gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle, İsrail hükümetini, (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu dahil kilit rollerdekileri ve tüm kabinesini bu cinayetlerde suç ortağı oldukları, cinayetleri yönlendirerek Gazze halkına zarar verilmesine neden oldukları için sorumlu tutuyorum.”

‘İsrail’e silah vermeye devam eden İngiltere açıkça suç ortağıdır’

Sosyalist Claudia Webbe, İngiltere’nin siyonist rejime sağladığı siyasi ve askeri desteği gerekçe göstererek, rejimin suç ortağı olduğuna ilişkin “İngiltere’nin 7 Ekim’den bu yana sadece İsrail’i korumakla kalmadığı, aynı zamanda İsrail’e bir süredir devam etmekte olan silah tedarikiyle de suç ortağı olduğu açıktır.” vurgusunda bulundu.

İngiltere’nin siyonist rejimi silahlandırmaya son vermesi gerektiğinin altını çizen Claudia Webbe, buna karşın ülkesinin İsrail’e silah satışı lisansları verdiğini ve askeri yardım sağlamaya devam ettiğini bildirdi.

Claudia Webbe, İngiltere’nin bu eylemlerinin Gazze’de sivil halka yönelik işlenen soykırımda suç ortaklığı anlamına geldiğini, buna artık son verilmesi gerektiğini ifade etti.

İngiliz parlamenter, “Bu nedenle uluslararası aktörlerin İngiltere ve ABD gibi ülkelerden yaptıklarının hesabını sorması gerekmektedir. İngiltere, ABD’nin Gazze halkına yönelik eylemlerini takip ederek ABD ile suç ortaklığı yapmaktadır.” diye konuştu.

Gazze’de akan kanın durması için İngiliz hükümetine de çağrıda bulunan Webbe, sözlerini şöyle tamamladı:

“İngiliz hükümeti İsrail’e silah yardımını derhal durdurmalı. Derhal yaptırım uygulamalı. Gazze halkına gerekli gıda ve kaynakları sağlayacak olan Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) finansmanını yeniden başlatmalıdır. Bunu derhal yapmalıdır.”

‘Yaşanan, yeni Nekbe gibi’

Claudia Webbe, röportajın ardından Anadolu Ajansının (AA) İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında beyaz fosfor kullanması başta olmak üzere işlediği savaş suçlarına yönelik belge niteliğindeki fotoğrafların yer aldığı “Kanıt” kitabını inceledi. AA’nın bu kitapla Gazze’de yaşanan ihlalleri belgeleyerek uluslararası kamuoyunun dikkatine sunduğu bilgisini alan Webbe, daha sonra kitaptaki bazı fotoğraflara ilişkin yorum yaptı.

İşgal ordusunun şiddetli saldırılarına maruz kalan Filistinlilerin, güneydeki bölgelere göç ettiğini ortaya koyan bir fotoğrafı inceleyen Claudia Webbe, “Bu kesinlikle korkunç. Yeni Nekbe gibi. Nekbe’nin devamı. Nekbe’nin üzerinden 75 yıl geçti.” ifadesini kullandı. Daha sonra Webbe, kitap ve kitabın hazırlanmasında yapılan tüm çalışmalar için teşekkür etti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *