İngiltere’den İsrail’e sembolik tepki

İngiltere’den İsrail’e sembolik tepki

İngiltere’nin yahudi Dışişleri Bakanı David Cameron, dün açığa alınan siyonist Hükümet Sözcüsü Eylon Levy’nin “Gazze’ye insani yardım girişinde hiçbir sınırlama olmadığı” ifadesini yalanlayarak siyonist rejimi, Gazze’deki yardım geçişini engellemekle suçladı! İngiltere’nin Gazze’ye gönderdiği yardımların İsrail tarafından bekletilmesinin kendilerinde ‘hayal kırıklığı’ yarattığını belirtti.

İngiltere Parlamentosunun Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Alicia Kearns, Bakan David Cameron’a gönderdiği mektupta, Eylon Levy’nin “Gazze’ye insani yardım girişinde hiçbir sınırlama olmadığı” ve “Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’nın şabat günü kapatılmasını, Birleşmiş Milletler’in (BM) talep ettiği” iddialarını sordu.

Sorulara mektupla yanıt veren David Cameron, mektubunda, sınır kapısının kapatılmasını BM’nin talep ettiği yönündeki Levy’nin iddiasını yalanladı. Hayati önem taşıyan yardım geçişini İsrail’in kapattığına işaret eden David Cameron, Eylon Levy’nin “uluslararası bağışçıların diledikleri kadar yardım gönderebileceği ve İsrail’in de bu yardımların girişini kolaylaştıracağı” iddialarının da gerçeği yansıtmadığını aktardı. David Cameron mektubunda şunları kaydetti:

“İngiltere’nin Gazze’ye gönderdiği yardımların İsrail’in izin vermesi için rutin olarak bekletilmesi büyük hayal kırıklığı yaratıyor. Örneğin, İngiltere tarafından finanse edilen bazı yardımların sınırda 3 haftadan az bir süre onay için bekletildiğini biliyorum. Başlıca engelleyici faktörler, İsrail hükümetinin keyfi retleri, çoklu kontroller ve uzun izin prosedürleri olmaya devam ediyor.”

David Cameron, ayrıca, Gazze’deki yardım dağıtım sorunlarının temel nedenlerinden birinin siyonist rejimin, gerekli personelin vize almasını engellemesi olduğunu aktardı. Bu durumun değişmesi gerektiğini belirten Bakan Cameron, deneyimli personelin Gazze’ye girebilmesi için 50’den fazla vizenin İsrail’in onayını beklediğini vurguladı.

Siyonist sözcü neden açığa alındı?

Siyonist Kanal 12 televizyonunda dün yer alan haberde, Eylon Levy’nin açığa alındığı belirtilmişti. Habere göre, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, 8 Mart’ta X platformunda yaptığı paylaşımda, siyonist rejime, daha fazla insani yardım tırının Gazze Şeridi’ne girişine izin vermesi çağrısında bulunmuştu. Bu mesajı yanıtlayan Eylon Levy, Gazze’ye insani yardım girişinde hiçbir sınırlama olmadığını iddia ederek “Bizi sınayın. Kerem Şalom’a (Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı) günde 100 tır daha gönderin, onları içeri alalım.” ifadesini kullanmıştı.

Eylon Levy’nin X sosyal medya platformunda verdiği cevapla İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron’u “kızdırdığı”, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Levy’nin sosyal medya üzerinden verdiği yanıttan rahatsızlığını Tel Aviv yönetimine ilettiği aktarılmıştı. Levy daha sonra Cameron’a verdiği yanıtları X platformundan silmişti.

Haberde, sözcü Levy’nin bu gelişmenin ardından açığa alındığına dikkat çekildi. Levy’nin ayrıca, başbakanın eşi Sara Netanyahu ile de arası bozuk olduğu vurgulanmıştı.

Demokratik rejime sahip İngiltere’nin, 1948’de himayesinde kurulan işgalci İsrail rejimine bugüne kadar siyasi, askeri ve ekonomik olarak verdiği destek, 7 Ekim’de Aksa Tufanı sonrası artarak devam ediyor. İngiltere, Filistinli Müslümanlara karşı sürüp giden İsrail barbarlığına ise göz yumuyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *