Gazze’deki zulmün bir parçası olan Fransız asıllılar yargılanacak mı?

Gazze’deki zulmün bir parçası olan Fransız asıllılar yargılanacak mı?

Siyonist rejimin Gazze’deki zulmüne 7 Ekim’den bu yana tam destek veren Fransa’da, gözleri bağlı bir Filistinli’ye hakaret eden Fransız asıllı İsrailli askerin görüntüleri infiale neden oldu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christophe Lemoine, görüntüleri şoke edici ve iğrenç bulduklarını öne sürerken, Fransız asıllıların yurtdışında işlediği suçlara ilişkin kararın ise Fransız yargısına ait olduğunu iddia etti!

Sözcü Christophe Lemoine, bakanlığın haftalık basın toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AA muhabiri, Christophe Lemoine’e, kendisini Fransa ve İsrail çifte vatandaşı bir asker olarak tanıtan kişinin, gözleri bağlı bir Filistinliye hakaret ettiği anlara ait olan ve sosyal medyada sıkça paylaşılan görüntüleri hatırlattı. Muhabirin, işgal ordusunun saflarında Gazze’de görev yapan ve savaş suçları ile insanlığa karşı suçlar işlemiş olabilecek 4 bin Fransız asıllı İsrail askeri hakkında soruşturma açmayı planlayıp planlamadıklarına dair sorusuna Bakanlık Sözcüsü şu yanıtı verdi:

“Bu görüntü şoke edici ve iğrenç. Olası hukuki sonuçlarla ilgili olarak başlangıçta belirttiğim şey buydu; Fransız vatandaşlığına sahip kişilerce yabancı ülkelerde işlenen suçları ele almakla yetkili makam Fransız yargısıdır ve anayasal bir ilke olan kuvvetler ayrılığına uygun olarak bu yetkiyi bağımsız bir şekilde kullanmaktadır.”

Fransa’nın siyonist rejime gönderdiği silah veya silah parçaları hakkında Uluslararası Adalet Divanının kararı ışığında daha kapsamlı bir soruşturma gerekip gerekmediğine ilişkin soruyu da Sözcü Lemoin, “Fransa, savaş malzemelerinin kullanımına ilişkin son derece sıkı bir izin mekanizmasına sahip. Bu mekanizma, bakanlıklar arası, titiz ve vakalara göre incelemeye dayanmakta.” şeklinde cevapladı.

‘Silah gönderdiğimiz ülke haklarına ve uluslararası insancıl hukuka saygı duymalı’

Bu mekanizmanın, silahların ticaretine ilişkin anlaşmadaki gibi farklı kriterleri baz aldığını belirten Christophe Lemoine, bu kapsamda silah gönderilen ülkenin, insan haklarına ve uluslararası insancıl hukuka saygı duyması gerektiğini iddia etti.

Christophe Lemoine, savunma ekipmanları konusunda Fransa’nın İsrail’in marjinal bir ortağı olduğunu ifade ederek 2022 yılında, Fransa’nın savaş ekipmanları ihracatında İsrail pazarının yüzde 0,1’i oluşturduğunu kaydetti.

Aşırı solcu LFI, Fransa-İsrail mukavelesinin askıya alınmasını

Öte yandan, muhalefetten Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Milletvekili Thomas Portes, Fransız asıllı İsraillilerin işgal ordusunda görev almasına olanak sağlayan 1959 tarihli Fransa-İsrail mukavelesinin askıya alınmasını talep etti.

Sosyal medyada kısa sürede geniş kitlelere ulaşan görüntülerde, üniformalı askerlerin bir kamyondan gözü kapalı kişileri indirerek diğer bir araca bindirdiği görülüyor. Üzerinde beyaz tulum olan söz konusu grup, kamyondan indirilirken Fransızca konuşan bir kişinin hakaretine maruz kalıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *