Barbarlara en çok silah ABD’den gidiyor

Barbarlara en çok silah ABD’den gidiyor

Gazze’de büyük bir vahşete imza atan işgalci İsrail rejiminin en büyük destekçisi ve koruyucusu olan ABD, aynı zamanda Müslümanlara yönelik saldırısını sürdüren İsrail ordusuna en çok silah sağlayan devlet.

Siyonist basında, 7 Ekim’den bu yana çoğu ABD’den olmak üzere çeşitli ülkelerden 300’den fazla uçak ve yaklaşık 50 gemiyle 35 bin ton silah ve mühimmatın işgal rejimine geldiği belirtildi.

Siyonist rejimin ana silah tedarikçisinin ABD olduğu, silah sevkiyatının küçük bir kısmının ise diğer bazı ülkelerden yapıldığı kaydedildi. Avrupa’da ise siyonist rejime silah sevk eden devletere karşı toplumsal tepki ise sürüyor.

İsrail daha silah istiyor

ABD’den yayın yapan “Axios” haber sitesinde, siyonist Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın gelecek hafta, bakan olduğundan bu yana ilk kez ABD’ye gideceği hatırlatıldı. İsimleri paylaşılmayan siyonist ve ABD’li yetkililere dayandırılan haberde, Yoav Gallant’ın, ziyaret kapsamında ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüşmesinin beklendiği ifade edildi.

Yoav Gallant’ın ziyaret sırasında Washington yönetiminden silah sistemleri talebinde bulunacağı aktarılan haberde, siyonist bakanın ABD’den, Gazze’deki saldırılara ilişkin kısa süreli isteklerde bulunmanın yanı sıra uzun vadede daha fazla F-35 ile F-15 savaş uçağı tedariki talep edeceği belirtildi.

Haberde, ABD’li Austin’in, Yoav Gallant’a silah tedarikinin gerçekleşme hızının ABD’nin stoklarına ve ABD Kongresinin ek finansmanı onaylamasına bağlı olduğunu bildireceği aktarıldı.

ABD Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Austin’in, 26 Mart’ta Gallant’ı ağırlayacağı duyurulmuştu.

ABD Kongresi İsrail’e silah satışını onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, hükümetin kısmi kapanmasını önlemek için Demokrat Parti ile Cumhuriyetçi Partinin üzerinde anlaştığı ve içinde Pentagon bütçesinin de yer aldığı 1,2 trilyon dolarlık geçici bütçe tasarısını kamuoyuna açıkladı.

Geçici bütçe tasarısında, siyonist rejime yeni askeri yardımlar onaylanırken Gazze’ye insani yardım sağlayan Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) Mart 2025’e kadar fon ayrılmaması öngörüldü. 1012 sayfadan oluşan geçici bütçe tasarısında, kıtlık tehlikesinin yaşandığı Gazze’ye insani yardım sağlayan en önemli kuruluş olan UNRWA’ya 1 yıl boyunca hiç fon ayrılmaması öngörüldü. Metinde, 2024 mali yılının sonu olan ekim ayına kadar, ayrıca 2025 mali yılında da mart ayına kadar UNRWA’ya fon sağlanmayacağı belirtildi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Mike Johnson, ABD medyasına yaptığı açıklamada, “sınır güvenliğine ve orduya daha fazla bütçe ayırmak ve UNRWA’ya bütçe vermemek”le övündüklerini söyledi.

Öte yandan, aynı geçici bütçe tasarısında yer alan 886 milyar dolarlık ABD Savunma Bakanlığı Bütçesi kapsamında, İsrail’e önceki yıllarda olduğu gibi yaklaşık 4 milyar dolarlık askeri yardım öngörüldü.

ABD Senatosundan geçen ve halen Temsilciler Meclisinde bekleyen 95 milyar dolarlık ayrı bir pakette ise Ukrayna’ya 60, İsrail’e ise 14 milyar dolarlık kaynak ayrılması öngörülüyor.

Hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da cuma gece yarısına kadar kabul edilmesi beklenen geçici bütçe tasarısı, ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasıyla yasalaşacak.

ABD masumları cezalandırıyor!

ABD’li Demokrat Senatör Chris Van Hollen ise yaptığı açıklamada, UNRWA ile ilgili soruşturmada sadece sorumluların cezalandırılması gerektiğini ancak bu şekilde masum sivillerin cezalandırıldığı belirtti.

Van Hollen, iki partinin anlaştığı bütçe tasarısında UNRWA’nın fonunun kesilmesini, “UNRWA’nın 14 çalışanıyla ilgili ciddi iddialar soruşturulmalı ve sorumlular cezalarını almalıdır ancak Gazze’deki 2 milyondan fazla masum insanı cezalandırmak sadece yanlış değil, aynı zamanda vicdansızlıktır. UNRWA, Gazze’deki acil yardımların dağıtılmasında ana unsurdur, dolayısıyla UNRWA’nın fonunu kesmek açlıktan ölen insanların gıdasını ve yaralı sivillere tıbbi takviyeyi kesmektir.” değerlendirmesini yaptı.

ABD’li senatör ayrıca, Biden yönetiminin bir an önce bu mali yılda UNRWA için ayrılan fonu serbest bırakması ve Gazze’de açlıkla karşı karşıya olan sivillere kurumun yardım ulaştırmasını mümkün kılması gerektiğini vurguladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *