BAE’nin yurt dışı yatırımları 2,5 trilyon dolara ulaştı

BAE’nin yurt dışı yatırımları 2,5 trilyon dolara ulaştı

1971’den İngiltere’den bağımsızlığını ‘kazanan’, 10 milyon nüfuslu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) özel sektör ve kamu sektörünün yurt dışındaki yatırımlarının 2024’ün başında yaklaşık 2,5 trilyon dolar olduğunun tahmin edildiğini duyurdu. Öte yandan, BAE Dışişleri Bakanlığı, ABD’li bir şirketle Gazze’nin kuzeyine hazır yemek gönderdiğini bildirdi.

BAE resmi ajansı WAM’a konuşan Yurt Dışı Yatırımcılar Konseyi Genel Sekreteri Cemal el-Carvan, Emirliğin yurt dışı yatırımlarında bölgeye liderlik ettiğini söyledi.

Ülkesinin ister devlet ister özel olsun yurt dışındaki yatırımlarının 2024’ün başında yaklaşık 2,5 trilyon dolara ulaştığının tahmin edildiğini kaydeden Cemal el-Carvan, “Bu ülkeyi dünyada ekonomi alanında önemli bir konuma getiriyor; özellikle gelişmekte olan pazarlara odaklanıp, kapsamlı stratejik ortaklıklar oluşturarak yeni pazarların açılması yönündeki beklentiler göz önüne alındığında ülkeyi büyümeye götürüyor.” ifadelerine yer verdi.

BAE’nin Mısır ile Ra’s el-Hikme bölgesini kalkındırmak için 35 milyar dolar değerinde tarihinin en büyük doğrudan yatırım anlaşmasını imzalamasına ilişkin değerlendirmede bulunan Cemal el-Carvan, şunları kaydetti:

“Bu, ‘tüm anlaşmaların anası’ olmayı hak eden bir anlaşma. Cesur, etkili ve bölgedeki yatırım gücü dengesini değiştiren bir anlaşma. Aynı zamanda değerli bir fırsat.”

Cemal el-Carvan, bu anlaşmayla birlikte BAE’nin Mısır’daki yatırımlarının yaklaşık 65 milyar dolar olduğunu belirtti.

Gazze’ye ABD’li şirketten yemek

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığı, Gazze Şeridi’nin kuzeyine deniz yoluyla ilk yardım ulaştırma operasyonunun 19 Mart sabahı tamamlandığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD merkezli World Central Kitchen (WCK) kuruluşundan hazır yemek taşıyan Dünya Gıda Programı konvoyu işbirliğiyle dün sabah Gazze’nin kuzeyine büyük miktarda yardım ulaştırıldığı ifade edildi.

İlk deniz sevkiyatında yaklaşık 200 ton pirinç, un ve protein taşındığı belirtilen açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Larnaka limanından Gazze’ye 240 tonluk yardımı taşıyacak ikinci yardım gemisinin de hazırlandığı belirtildi.

BAE’nin, Gazze Şeridi’ne yardım sağlamak amacıyla yiyecek, su ve tıbbi malzeme de dahil olmak üzere Gazze’ye 21 bin ton acil malzeme ulaştırdığı aktarılan açıklamada, bu yardımları ulaştırma işleminin 216 uçak seferi, 10 havadan indirme, 964 tır ve iki gemiyle gerçekleştirildiği bildirildi.

Bakanlığın açıklamasında, ikinci yardım gemisinin ne zaman yola çıkacağına ilişkin bilgi verilmedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *