Almanya’dan katliamcı İsrail’e tam destek

Almanya’dan katliamcı İsrail’e tam destek

Katil rejime destek ziyaretinde bulunan Almanya Başbakanı ile siyonist Başbakan ortak basın toplantısı düzenledi. Netanyahu, Hamas’ın ortadan kaldırılması gerektiği konusunda Almanya ile anlaştıklarını duyururken, Scholz da siyonistlerin kalıcı güvenliğinin sağlanması ancak Refah’a saldırmaması gerektiğini söyledi. Aynı esnada, Avrupa Birliği heyeti de Mısır’ı ziyaret edip bir göç anlaşması imzaladı.

Basın toplantısında konuşan siyonist başbakan Binyamin Netanyahu, Scholz ile görüşmesine atfen, “dostlar arasında çok ciddi, önemli bir görüşme” yaptıklarını ifade ederek, “Hamas’ın ortadan kaldırılması gerektiği konusunda da anlaştık.” dedi. Hamas’ın Gazze’de kalmasına izin verilmesi halinde yeniden toplanıp Gazze’yi ele geçireceğini dile getiren Netanyahu, Alman mevkidaşının kendisinden Gazze’deki sivilleri korumak için daha fazlasının yapılmasını ve Filistinliler için Gazze Şeridi’ne daha fazla insani yardım girmesine izin verilmesini istediğini aktardı.

Netanyahu, “İsrail’in sivilleri korumaya çabaladığını ve meskun mahal muharebesinde Gazze Şeridi’nde yardım dağıtmanın zor olduğunu” iddia etti.

Netanyahu, ordunun Refah’a saldırı başlattığında sivilleri bölgede tutmayacaklarını söyleyerek, “Refah’ta kalan Hamas taburlarını ortadan kaldırma hedefimiz, sivil halkın Refah’ı terk etmesini sağlamakla birlikte ilerliyor. Bu, nüfusu yerinde sıkışmış biçimde tutarken yapacağımız bir şey değil. Hatta tam tersini yapacağız, onların gitmesini sağlayacağız.” dedi.

Netanyahu, işgal ordusunun sivil ölümlerin az olması için elinden geleni yaptığını iddia etti.

Scholz: Siyonist rejimin kalıcı güvenliği sağlanmalı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da işgal topraklarında yaptığı görüşmelerin ardından Gazze’ye “daha fazla insani yardımın sürekli biçimde akması gerektiğini” söyledi. Olaf Scholz, siyonist rejimin kendisini savunma hakkına vurgu yaparak Gazze’deki “can kayıplarının çok yüksek, kimilerine göre de çok çok yüksek olduğunu” belirtti.

Rejimin, Gazze’nin güneyinde 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah’a saldırı planının askeri yönünün yanı sıra insani yönünün de değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Olaf Scholz, “İsrail Başbakanı’yla Gazze’ye insani yardımların artırılması konusunu bugün görüştüm. Kenarda bekleyip Filistinlilerin kıtlık çekmesini izleyemeyiz. Biz bu değiliz. Daha fazla yardım sürekli biçimde sağlanmalı. Başbakan’a yardımların ulaştırılmasının hızlandırılması gerektiğini ilettim.” diye konuştu.

Gazze’de “uzun süreli bir ateşkes ve esirlerin getirilmesi için kapsamlı bir anlaşmaya varılması gerektiğinin” altını çizen Olaf Scholz, bölgesel bir çatışmanın sonuçlarının ağır olacağını bundan kaçınmak için Hizbullah’ın İsrail’in kuzeyindeki bölgeden çekilmesi gerektiğini, bunun için çalıştıklarını belirtti.

İsrail’in güvenliği için kalıcı bir çözüme ihtiyaç duyduğunu, sürdürülebilir güvenliğin “yüksek duvarlar ve derin hendeklerle” gelmeyeceğini aktaran Olaf Scholz, bunun için de yahudiler ve Filistinlilerin ortak bir geleceğe ilişkin ümit taşıması gerektiğini savundu.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nin idaresinin Filistin yönetiminde olması gerektiğinin altını çizen Olaf Scholz, Filistin yönetiminin hem personel hem de yapı olarak yeniden düzenlenmesinin önemine değindi.

Olaf Scholz, “İsrail’in güvenliği Filistinlilere karşı değil Filistinlilerle bir anlaşmaya bağlı. Bu da müzakere edilerek varılan iki devletli bir çözüme işaret ediyor.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *