İsrail süngüsü altında cuma namazı

İsrail süngüsü altında cuma namazı

Filistin egemenlikten yoksun olmasına karşın binlerce Filistinli ramazanın ilk cuma namazını, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın güneyindeki El Halil kentinde bulunan Harem-i İbrahim camiinde siyonist İsrail askerlerinin süngüleri altında kıldı. Cumada okunan hutbe konusunda ise bir bilgi verilmedi. Caminin halen yarıdan fazlası yahudilerin kullanımında bulunuyor.

İşgal güçleri, ramazanın ilk cumasında El Halil’in eski şehir bölgesinde ve camiye çıkan askeri kontrol noktalarında yoğun şekilde konuşlandı. Yahudi yerleşimciler ise eski şehir bölgesindeki kontrol noktasında yolu keserek, caminin mülkiyetinin yahudilere ait olduğu iddiasıyla Filistinlilerin buraya girip ibadet etmesinin engellenmesini istedi. Tüm bu kısıtlamalara rağmen binlerce Filistinli, cuma namazı için camiye akın etti.

Harem-i İbrahim Camisi Müdürü Gassan er-Recebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işgal rejiminin kısıtlamalarına rağmen ramazanda ruhani bir hava yaşandıklarını söyledi.

Recebi, işgalcinin, eski şehirde bazı kontrol noktalarını kapattığını ve bu nedenle camide ibadet edenlerin sayısının üçte bire düştüğünü dile getirdi. Harem-i İbrahim Camisi’nin, Mescid-i Aksa’nın “kardeşi” olduğunu ve caminin İslami kimliğinin muhafazası için buraya gelmenin önemini savunan Recebi, işgalcinin, cami çevresindeki askerlerinin varlığını yoğunlaştırdığını, elektronik kapılar yerleştirdiğini ve kontrol noktalarını kapattığını kaydetti.

El Halil’in güneyindeki Yatta beldesinden Ahmed Halil de işgalci İsrail’in kısıtlamaları ve kontrol noktalarına rağmen caminin Müslümanlara ait olduğunu vurgulamak için geldiklerini belirtti.

Gassan Sami ise Harem-i İbrahim Camisi’nin Müslümanların vicdanında yer aldığını ve tüm zorluklarına rağmen orada namaz kılmayı ve ibadet etmeyi ihmal etmelerinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Kusay Nassar da kontrol noktalarına büyük kısıtlamalar getirildiğini, elektronik kapılardan geçme ve kartlarını gösterme zorunluluğu olduğunu ifade etti. Tüm bu zorlukların Müslümanların, camiye gelmelerini engellemek için uygulandığını aktaran Nassar, “Bu sene Mescid-i Aksa’da namaz kılmamıza engel oldular biz de buraya geldik.” dedi.

Caminin yarıdan fazlası yahudilere verildi!

El Halil kentinin eski şehir bölgesinde siyonist 1500 asker tarafından korunan 4 yasa dışı yerleşim biriminde yaklaşık 400 lahudi yaşıyor. İşgal ordusu ve yahudi yerleşimcilerin saldırıları sonucu El Halil’in eski şehir bölgesinden Filistinli yaklaşık bin kişi kaçmak zorunda kaldı.

Altında Hazreti İbrahim mezarının olduğuna inanılan Harem-i İbrahim Camisi de El Halil’in eski şehir bölgesinde yer alıyor.

Harem-i İbrahim Camisi, 25 Şubat 1994’te sabah namazını kılan Müslümanların üzerine ateş açan Baruch Goldstein adlı yahudi fanatiğin eyleminden sonra kapatılmış ve yeniden açıldığında ise yarısından fazlası yahudilere tahsis edilerek ikiye bölündü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *