AP üyesi Matjaz Nemec: Gazze’de yaşananlar insanlık sınavı

AP üyesi Matjaz Nemec: Gazze’de yaşananlar insanlık sınavı

Avrupa Parlamentosu’nun Slovenyalı sosyalist milletvekili Matjaz Nemec, Avrupa Birliği’nin (AB) siyonist rejime karşı politikasını değiştirmesi gerektiğini belirterek, Avrupa Birliği yönetiminin tutumunun, Avrupa’nın genel fikrini yansıtmadığına iddia etti.

Avrupa Parlamentosu’nda işgalci İsrail’in Filistinlilere yönelik uygulamaları ve Avrupa ülkelerinin duruşuyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

“Bunun bir soykırım olduğunu düşünüyorum.” diyen Matjaz Nemec, “Bunun kararını verecek olan ben değilim ama Gazze’de olup bitenleri diğer çatışmalarla, özellikle Ukrayna’dakiyle karşılaştırdığımda, ‘soykırım’ ifadesinin İsrail güçlerinin eylemleri için kullanılabileceğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Matjaz Nemec, Gazze’deki durumun 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana karşılaşılan en büyük sınamalardan biri olduğunu vurgulayarak, “Gazze’de yaşananlar, insan kalıp kalamayacağımızla ilgili bir imtihan.” dedi.

Her şeyden önce konuya insani açıdan bakılması gerektiğinin altını çizen Matjaz Nemec, “Bizim nesil siyasetçilerin insanlık seviyesini yüksek tutması önemli.” ifadesini kullandı.

Matjaz Nemec, AB yönetiminin tutumunun, Avrupa’nın genel fikrini yansıtmadığına işaret ederek, “(AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep) Borrell gibi insani yüzümüzü koruyan isimler de var. AB’nin bu tavrı izlemesi gerekiyor. 9 Haziran için kampanya süresince bunu aklımızda tutmamız önemli.” diye konuştu.

AP’nin 29 Şubat’ta ilk kez İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de “acil ve kalıcı ateşkes” çağrısında bulunduğuna değinen Matjaz Nemec, “Bu, çok küçük bir adım. Yeterli değil.” dedi.

Matjaz Nemec, bir an önce ateşkese varılması ve iki devletli çözüm temelinde müzakerelere başlanması fikrini benimseyen AP üyelerinin daha büyük adımlar atılması için çalıştığını aktardı.

AP üyesi Matjaz Nemec, “30 bin ölüden bahsediyoruz. Bu yeterli değilse AB’nin resmi politikasını değiştirmek için neyin yeterli olacağını bilmiyorum.” tespitinde bulundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *