AP raportörü: Bu, Hamas’a karşı değil ‘insan hakları’na karşı bir savaş

AP raportörü: Bu, Hamas’a karşı değil ‘insan hakları’na karşı bir savaş

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Savunucuları Özel Raportörü Mary Lawlor, İsrail’in Gazze’de yürüttüğü savaşa ilişkin, “Bu, siviller, kadınlar ve çocuklara karşı bir savaş. Bu, Hamas’a karşı bir savaş değil, insan haklarına karşı bir savaş.” vurgusunda bulundu, 75 yıllık İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin unutulduğunu söyledi.

BM İnsan Hakları Konseyinin (İHK) 55. Oturumu’na katılmak üzere Cenevre’de bulunan Mary Lawlor, siyonist rejimin yoğun saldırılarını sürdürdüğü Gazze’deki son durum ve insan hakları ihlallerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

İHK’ye sunduğu “çocuk ve genç insan hakları savunucularının karşılaştığı zorluklar” konulu rapora değinen Mary Lawlor, “İnsan hakları savunucusu olan çocuk ve gençlere odaklanmaya karar verdim. Çünkü onlar insan hakları hareketini geleceğe taşıyacak kişilerdir.” diye konuştu.

Geçen yıl birçok genç ve çocuk insan hakları savunucusuyla istişarelerde bulunduğunu dile getiren Mary Lawlor, Viyana’da dünyanın her yerinden 40 kadar genç insan hakları savunucusuyla yüz yüze görüştüğünü aktardı.

Mary Lawlor, genç ve çocuk insan hakları savunucularının, onları etkileyecek konularda kendilerine danışılmadığını düşündüğünü belirtti.

Genç insan hakları savunucularının da diğerleri gibi sorunlar yaşadığını ifade eden Mary Lawlor, onların, karşılaştığı saldırı ve ayrımcılığa karşı kendilerini savunmasız hissettiklerini vurguladı. Lawlor, “Onlar, zamanla kendilerini etkileyecek kararlara dahil olmak istiyor.” dedi.

“Hamas’ın saldırısına verilen yanıtın boyutu, tüm uluslararası standartlara aykırı”

Gazze’de yaşanan durumun büyük bir felaket olduğuna dikkati çeken Mary Lawlor, “Bu, siviller, kadınlar ve çocuklara karşı bir savaş. Bu, Hamas’a karşı bir savaş değil, insan haklarına karşı bir savaş.” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın 7 Ekim 2023’te ağır bir savaş suçu işlediğini, sivillerin rehin alınmasını ve öldürülmesini kınadığını kaydeden Lawlor, bu saldırıya verilen yanıtın boyutu ve şiddetinin ise tüm uluslararası standartlara aykırı olduğunun altını çizdi.

Siyonist rejimin Gazze’deki saldırılarının “savaş suçu” olduğunu vurgulayan Mary Lawlor, Gazze’deki kayıpların yüzde 70’ini kadın ve çocukların oluşturduğunu söyledi.

Daha önce yüz yüze tanıştığı 2 kadın insan hakları savunucusunun da saldırılarda öldürüldüğünü anlatan Mary Lawlor, “Gazze’de çocukların açlıktan öldüğünü biliyoruz. Hastaneler ve tıbbi bakıma erişimde ciddi sorunlar olduğunu biliyoruz. Özellikle hala bir araya gelerek ateşkes çağrısında bulunamayan devletler, 75 yıllık İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni unutmuş durumda.” diye konuştu.

75 yıldır süren işgal

Mary Lawlor, Filistin’in işgalinin 75 yıldır sürdüğünü, Gazze Şeridi’ne son 16 yılda havadan, karadan ve denizden abluka uygulandığını belirtti.

Siyonistlerin hedefinin “Hamas’ı ortadan kaldırmak” olduğuna ve bu sebeple saldırılarını durdurmayacağına iddia eden Mary Lawlor, şunları anlattı:

“Altyapının tamamen yok edilmesi ve sivil halkın katledilmesindeki bariz barbarlık, bunun (İsrail’in saldırıları) durup durmayacağı konusunda beni gerçekten umutsuzluğa itiyor. Bunu zorlayabilecek tek şey, özellikle ABD, Almanya ve İngiltere’nin her aşamada artık tek taraflı olarak İsrail’i desteklemediklerini hissettirmeleridir.”

Mary Lawlor, Almanya ve İngiltere’nin, Gazze’ye yardım konusunda çağrıda bulunduğunu ancak ateşkes ve silah satışına ilişkin aynı kararlılığı gösteremediğini dile getirdi.

İşgalci İsrail’in silahlarının yüzde 68’ini ABD’den aldığını belirten Lawlor, Almanya’nın da Ekim 2023’ten bu yana İsrail’e silah satışlarını önemli oranda artırdığını kaydetti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *