Siyonistler Gazze’de 3 eve saldırdı

Siyonistler Gazze’de 3 eve saldırdı

Siyonist İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’nin orta ve kuzey kesimlerinde 3 eve düzenlediği saldırılarda en az 17 Filistinli şehid oldu. Saldırıya uğrayan evlerden birine 70 Filistinli sığınmıştı.

Filistin haber ajansı WAFA’nın haberinde, düşman savaş uçaklarının Gazze’nin orta kesimlerindeki Deyr el-Belah kentinde 2 evi hedef alması sonucu en az 15 Filistinlinin şehid olduğu, çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi. Yaralıların kentteki Aksa Şehitleri Hastanesine götürüldüğü ifade edilen açıklamada, sivil savunma görevlilerinin, evlerin enkazında arama kurtarma çalışmalarını sürdürdüğü aktarıldı.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda işgal ordusunun 70 Filistinlinin sığındığı bir evi bombaladığı, ilk belirlemelere göre 2 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi. Ekiplerin bombalanan evde çalışmalarını sürdürdüğü bilgisi paylaşıldı.

Düşman ordusunun 7 Ekim 2023’ten beri sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları da hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde, dünyanın gözleri önünde büyük bir felaket yaşanıyor.

Başta BM’ye ait kuruluşlar olmak üzere uluslararası çevreler, çoğu hastanenin hizmet dışı kaldığı, tıbbi malzeme eksikliği yaşandığı, açlık, susuzluk ve hijyen malzemeleri eksikliğinin tetiklediği hastalıklar nedeniyle Gazze’de ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye insani yardımların girişinin artırılması çağrısında bulunuyor.

Uluslararası Adalet Divanının 26 Ocak’ta işgalci siyonizme karşı hükmettiği ihtiyati tedbir kararları arasında “Gazze’de insani yardıma erişimin sağlanması” yer almasına rağmen, şubat ayında Gazze’ye giren yardım miktarının ocak ayına göre yarı yarıya düştüğü belirtiliyor.

Siyonist rejimin 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 13 bin 230’u çocuk, 8 bin 860’ı kadın olmak üzere 30 bin 228 Filistinli şehid edildi, 71 bin 377 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Düşman askerleri Batı Şeria’da 16 yaşındaki Filistinliyi öldürdü

Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, işgalci İsrail ordusu, Batı Şeria’da Ramallah’ın batısındaki Kefr Nime beldesine baskın düzenledi. İşgal askerlerinin, baskın sırasında başından vurduğu 16 yaşındaki Muhammed Murad ed-Dik şehid oldu.

İşgal ordusu, Batı Şeria’daki Kalkilya ve El Halil kentleri ile Azun beldesine baskın düzenledi. Azun beldesine üst üste 6. gün baskın yapan işgal güçleri, bir Filistinliyi gözaltına aldı ve zorla girdiği bölge sakinlerinin evlerindeki eşyalara zarar verdi.

İşgal askerleri Kalkilya’da serbest bırakılan Filistinlinin evine baskın yaptı, bir kişiyi gözaltına aldı ve işgal güçleri ile baskına karşı çıkan Filistinliler arasında çatışmalar yaşandı.

El Halil’de Beni Naim, Yatta ve Terkumya beldeleri ile es-Sumu kasabasına baskın yapan işgal ordusu evlere zorla girdi, eşyalara zarar verdi ve birçok kişiyi gözaltına aldı.

İşgal ordusu, Cenin kentinde de Sanur ve Caba beldelerine baskın düzenledi.

Sanur’da matbaayı basan işgal güçleri, eşyalara el koydu. Caba beldesinde çeşitli noktalara keskin nişancılar yerleştiren işgal ordusu, burada da bir matbaayı bastı.

Beldede işgal güçleri ile Filistinliler arasında çatışmalar yaşandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *