Siyonistlerin karadan izin vermediği yardımlar havadan atılıyor

Siyonistlerin karadan izin vermediği yardımlar havadan atılıyor

Gazze Müslümanlarını açlığa mahkum eden siyonist rejimin izin vermemesi nedeniyle Gazze Şeridi’nin kuzeyine gönderilemeyen yardımların, dün ve bugün uçaklarla “sınırlı miktarda” olsa da ulaştırıldığı bildirildi. Görgü tanıkları uçakların kime ait olduğunu anlayamadıklarını belirttiler.

Gazze’nin kuzeyine ilk yardım

Görgü tanıkları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Uyruğu belli olmayan uçaklar savaşın başlangıcından bu yana ilk kez kuşatma altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyine Cibaliya’daki Endonezya Hastanesi civarına onlarca gıda kutuları bıraktı.” dedi.

Tanıklar, uçakların Gazze kentinin batısında bulunan Rimal Mahallesindeki Meçhul Asker Parkına ikinci bir yardım indirmesi yaptığını aktardı.

Filistinli kaynaklar, uçaklardan paraşütlerle atılan yardımların insani felaketin yaşandığı Gazze Şeridi için “oldukça sınırlı” olduğunu söyledi.

Yardım operasyonuna katılan devletler

Mısır ordusu, dün yaptığı açıklamada, Mısır, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Gazze’ye yardım ulaştırmak için yaptığı havadan yardım operasyonuna Katar ve Fransa’nın da katıldığını duyurmuştu.

Barbar İsrail ordusunun 145 gündür sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları da hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde insani bir felaket yaşanıyor.

Başta BM’ye ait kuruluşlar olmak üzere uluslararası çevreler, çoğu hastanenin hizmet dışı kaldığı, tıbbi malzeme eksikliğinin yaşandığı, açlık, susuzluk ve hijyen malzemeleri eksikliğinin tetiklediği hastalıklar nedeniyle Gazze’de ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye insani yardımların girişinin artırılması çağrısında bulunuyor.

Uluslararası Adalet Divanı’nın talebi İsrail’i etkilemedi!

Uluslararası Adalet Divanı’nın 26 Ocak’ta siyonist rejime karşı hükmettiği ihtiyati tedbir kararları arasında Gazze’de insani yardıma erişimin sağlanması yer almasına rağmen, şubat ayında Gazze’ye giren yardımın ocak ayına oranla yarı yarıya düştüğünü belirtiyor.

BM kuruluşlarının verilerine göre, Gazze’de 378 bin kişi Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) ölçeğinde “felaket” olarak adlandırılan 5. seviye, 939 bin kişi de “acil durum” olarak bilinen 4. seviye açlıkla karşı karşıya bulunuyor.

Gazze Şeridi’ndeki akut gıda güvensizliği Dünya Sağlık Örgütü’nün “kritik” olarak nitelediği yüzde 15 çıtasını aşarak yüzde 16,2’ye ulaştı. Bölgede 6 ila 59 ay arasındaki çocuklarda akıt gıda güvensizliği oranında ciddi bir artış yaşanıyor.

BM: Gazze’ye yardımları artırmak için havadan yardım indirme dahil her seçenek masada

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Havadan yardım indirmenin zorlukları olduğunu ve ilk seçenek olmadığını kaydeden Dujarric, BM’nin tercihinin kara yoluyla yardım yapmak olduğunu dile getirdi. Dujarric, yardımları artırmak için daha fazla yol ve giriş noktasının açılmasını talep etti.

Gazze içine daha fazla erişim istediklerini belirten Dujarric, “Havadan yardım indirme tercih ettiğimiz seçenek değil ancak her seçenek masada.” dedi. Dujarric, Gazze’de yardım dağıtımının zorluklarını tekrar değinerek, çatışma devam ederken yardım sağlamanın hem insani yardım çalışanları hem de yardımları alanların hayatını tehdit ettiğini, bu nedenle insani ateşkes çağrısında bulunduklarını ifade etti.

Gazze’de yardım konvoylarına yönelik hırsızlık ve yağmalama vakalarıyla ilgili bir soruya ise Dujarric, “Bunun temel nedeni insanların aç olması. Kendimi düşünüyorum, aynı durumda olsaydım herhalde ben de gıda dolu bir tır görsem ben de bir şeyler almaya çalışırdım.” yanıtını verdi. Dujarric, Gazze’de koşullar nedeniyle asayişin sağlanamadığına ve hırsızlık vakalarının da gerçekleştiğine işaret etti.

Kanada, Gazze Şeridi’ne en kısa sürede havadan insani yardım ulaştırmayı planlıyor

Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Ahmed Hussen, Gazze Şeridi’ne mümkün olan en kısa sürede havadan insani yardım ulaştırmak için çalıştıklarını söyledi. Hussen, Ottawa’nın Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere yardım ulaştırmak amacıyla yeni seçenekleri araştırdığını belirtti.

Hussen, Ürdün gibi bölgedeki diğer ülkelerle Gazze Şeridi’ne mümkün olan en kısa sürede havadan yardım sağlanmasının masada olduğunu bildirdi. Hussen, geçen hafta yaptığı açıklamada yardımların, ihtiyaç duyulanın çok ötesinde olduğuna işaret ederek, denetim sürecinin malzemelerin hareketini yavaşlattığını kaydetmişti.

Ocak ayında açıklanan 30 milyon Kanada doları yardımla, Kanada’nın 7 Ekim 2023’ten bu yana kuşatma altındaki bölgeye yardımlarının 100 milyon Kanada dolarını bulacağı belirtiliyor.

Bugün havadan atılan yardımlar

Görgü tanıkları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Kalibu Tepesi, Talim Kavşağı ve Ummu’n Nasr köyü çevrelerine gıda kutuları bırakıldığını söyledi. Bölgenin yaşadığı zor şartlara dikkati çeken tanıklar, kim tarafından gönderildiği bilinmeyen yardımların “son derece sınırlı miktarda” olduğunu belirtti.

Siyonistlerin 7 Ekim 2023’te saldırılarını başlattığı ve ablukasını sıkılaştırdığı Gazze Şeridi’nin kuzeyine ikinci kez havadan yardım indirilmiş oldu.

Siyonist devlet televizyonu KAN, uyruğu belli olmayan bir uçağın dün Gazze Şeridi’nin kuzeyine insani yardım indirdiğini duyurmuştu.

Başta BM’ye ait kuruluşlar olmak üzere uluslararası çevreler, çoğu hastanenin hizmet dışı kaldığı, tıbbi malzeme eksikliğinin yaşandığı, açlık, susuzluk ve hijyen malzemeleri eksikliğinin tetiklediği hastalıklar nedeniyle Gazze’de ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye insani yardımların girişinin artırılması çağrısında bulunuyor.

Siyonist barbarların 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bin 660’ı çocuk, 8 bin 570’i kadın olmak üzere 30 bin 35 Filistinli şehid edildi, 70 bin 457 kişi yaralandı

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *