Avrupa Ukrayna’yı henüz Rusya’ya teslim etmiyor

Avrupa Ukrayna’yı henüz Rusya’ya teslim etmiyor

Rusya’nın Ukrayna’daki galibiyeti, küresel anlamda yeni bir dönemin habercisi olarak görülürken, ABD ve Avrupa’nın Ukrayna’ya desteğe devam etmesi, bu yeni dönemin hazırlıklarının tam olgunlaşmadığı şeklinde okunuyor. Dün bir araya gelen Avrupalı liderler adına Macron, “Rusya’nın kazanmaması için gereken her şeyi yapacağız” ifadesini kullandı.

Toplantıya ABD, İngiltere, Almanya, İskandinav ve Baltık ülkeleri katıldı

20’ye yakın Avrupa ülkesi lideri Pazartesi günü, Ukrayna’nın yanında oldukları mesajını vermek için Fransa’nın başkenti Paris’te toplandı. Macron, Ukrayna’ya mühimmat tedarikinin hızlandırılması için ani bir kararla Avrupalı mevkidaşlarını Elysee Sarayı’na davet etti.

BBC’nin aktardığına göre, toplantıya Almanya Başbaşkanı Olaf Scholz ve İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron’ın yanı sıra İskandinav ve Baltık ülkelerinden liderler katıldı. Ukrayna’ya son askeri yardım paketi Kongre’den geçmeyen ABD’yi ise toplantıda, Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Jim O’Brien temsil etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un danışmanlarına göre, Rusya son haftalarda Ukrayna’daki askeri faaliyetlerini yeniden artırmaya başladı.

Ukrayna’daki son durum

Rus ordusunu püskürtmede başta başarı elde etse de Ukrayna, son haftalarda ülkenin doğusunda toprak kaybetti. Ukraynalı liderler ve generaller, silah ve asker sıkıntısından şikayetçi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Pazar günü Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasının ikinci yılında yaptığı açıklamada, savaşta 31 bin Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov da, Batı’nın Ukrayna’ya yaptığı yardımların yarısını ertelediğini, bunun da can ve toprak kaybına mâl olduğunu söyledi.

Geçen hafta Ukrayna, birliklerinin kilit doğu kasabası Avdiivka’dan çekildiğini açıkladı. Bu, Rusya’nın son aylarda cephede en büyük zaferi. Zelenskiy, Batı’dan gelecek mühimmatın gecikmesinin kısmen bunda payı olduğunu söyledi.

Ukrayna’ya askeri yardım yapılmasına karşı çıkan Slovakya Başbakanı Robert Fico, çok sayıda NATO ve AB üyesinin Ukrayna’ya ikili anlaşma kapsamında asker göndermeyi düşündüğünü söyledi. Fico, liderler arasında üç farklı anlayış olduğunu belirtti:

“Ukrayna’ya askeri birliklerini göndermeye hazır olan ülkeler olduğunu doğrulayabilirim. Asla göndermeyeceklerini söyleyen ülkeler var, Slovakya da bunların arasında. Bu teklifin düşünülmesini isteyen ülkeler de var.”

NATO’nun yeni genel sekreteri olması gündemde olan Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise Pazartesi günkü görüşmelerin odak noktasının asker gönderme olmadığını söyledi. Yurt dışından mühimmat satın alınması için Hollanda’nın 100 milyon euro katkı sağlayacağını belirten Rutte, mühimmat sağlayacak ülkelerin gizli kalma talebinde bulunduklarını açıkladı.

​Macron: Rusya’nın kazanmaması için her şeyi yapacağız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macronise “Bugün ‘Asla, asla’ diyen pek çok kişi, iki yıl önce ‘Asla tank, asla uçak, asla uzun menzilli füze’ diyenlerle aynı kişiler” dedi ve ekledi: “Sık sık 6 ile 12 ay arasında geciktiğimizi kabullenecek kadar alçakgönüllü olalım. Bu akşamki tartışmanın amacı buydu: Hedefimize ulaşmamıza yarayacak her şey ihtimal dahilinde.”

Macron, Avrupa’nın Ukrayna’da savaşmak için ABD’ye bağlı olmaması gerektiğini de belirtti.

Macron, Rusya’nın Ukrayna savaşında yenilmesinin Avrupa’nın güvenliği için hayati önem taşıdığını, ancak Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım gönderilmesini görüşmek için bir araya getirdiği Avrupalı liderlerle Ukrayna’ya asker gönderilmesi konusunda ise fikir birliğine varılamadığını söyledi. Macron, “Ancak hiçbir seçenek göz ardı edilmemeli. Rusya’nın kazanmaması için gereken her şeyi yapacağız” dedi.

Üçüncü ülkelerden mühimmat alınacak

Çek Cumhuriyeti liderliğindeki, üçüncü ülkelerden yüz binlerce mühimmatın satın alınmasına yönelik girişimde ilerleme kaydedildi.

Fransa ise, Avrupa’nın kendi sanayisini geliştirmeye öncelik vermesini istediği için bu girişime ihtiyatlı yaklaşıyor.

Mühimmat tedariki Kiev’in savaşta kazananım elde etmesi için kritik. Avrupa Birliği ise Mart ayına kadar Ukrayna’ya 1 milyon top mermisi gönderme hedefine ulaşamıyor.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Fiala yaklaşık 15 ülkenin girişime katkı sunmayı kabul ettiğini söyledi. Fiala gazetecilere, “Nispeten kısa sürede tedarik etmemiz gereken ve tedarik edebileceğimiz yüz binlerce parça mühimmattan bahsediyoruz” dedi.

Portekiz Başbakanı Antonio Costa ise savunma bakanlarına 10 gün içinde bir plan hazırlama görevi verildiğini söyledi.

Rusya, Ukrayna’da ilhak ettiği dört bölgeyi Güney Askeri Bölgesine dahil etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da ilhak edilen Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerini Güney Askeri Bölgesine dahil eden kararname imzaladı.

Rusya Devlet Yasa Bilgi Sistemi’nde yayımlanan Putin’in imzaladığı kararnameye göre, ülkenin Batı Askeri Bölgesinden Moskova ve Leningrad askeri bölgeleri oluşturuldu. Böylece, Merkez ve Doğu bölgeleri dahil ülkedeki askeri bölge sayısı 5’e çıktı.

Ayrıca kararname gereği, Ukrayna’da ilhak edilen Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgeleri Güney Askeri Bölgesine dahil edildi.

Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgeleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 30 Eylül 2022’de imzaladığı kararnameyle yasa dışı ilhak edilmişti.

Rusya 2014 yılında da Kırım’ı ilhak etmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *