Küçük üye Estonya, NATO ülkelerinin harcamaları artırmasını istiyor

Küçük üye Estonya, NATO ülkelerinin harcamaları artırmasını istiyor

Rusya’nın nefesini ensesinde hisseden, Avrupa’nın Rusya sınırındaki tampon ülkelerden Estonya, 1,3 milyon nüfusa ve yaklaşık 37 milyar dolar yıllık gelire sahip. Estonya Başbakanı, kendilerinin gayrisafi yurt içi hasılalarının yüzde 3’ünü (yaklaşık 1 milyar dolar) savunmaya harcadıklarını belirterek, yüzde 2 ayıran diğer NATO üyelerinin de böyle yapmasını istedi.

İngiliz BBC’ye konuşan Estonya Başbakanı Kaja Kallas, gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 2’sini savunma harcamalarına ayıran NATO ülkelerinden bu oranı kendi ülkesinde olduğu gibi yüzde 3’e çıkarmalarını istedi.

Kaja Kallas, “1988’de tüm NATO ülkeleri, GSYH’lerinin yüzde 2’sinden fazlasını hatta bazıları yüzde 6’sından fazlasını savunmaya harcıyordu, neden? Çünkü tehdit gerçekti, Soğuk Savaş devam ediyordu, şimdi Avrupa’da sıcak bir savaş devam ediyor ve hala bazı ülkeler bunun kendilerini ilgilendirmediğini düşünüyor.” görüşünü paylaştı.

‘Rusya Ukrayna’da kazanırsa, Avrupa’da çok hızlı ilerler’

Ukrayna’nın müttefiklerine yardım etmek için ellerinden geleni yapmaları çağrısında bulunan Kaja Kallas, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kazanması halinde savaşın Avrupa’da çok hızlı şekilde genişleyebileceği, dolayısıyla dokunulmamış hiçbir ülkenin kalmayabileceği uyarısında bulundu.

Kaja Kallas, “Rusya, Ukrayna’da kaybederse devam etmeyecek, kazanırsa devam edecek, bu yüzden şu anda onlara (Ukrayna’ya) yardım etmek için elimizden geleni yapmamız hepimiz için çok önemli.” dedi.

Tarihten ders alınması gerektiğinin altını çizen Kaja Kallas, “1940’lardan öğrendik ki savaş gerçekten Avrupa’ya yayıldığında Avrupa’da çok hızlı ilerliyor, dolayısıyla bundan etkilenmeyen hiçbir ülke kalmıyor.” diye konuştu.

Rusya, Kallas hakkında arama kararı çıkarmıştı

Rusya İçişleri Bakanlığı, 13 Şubat’ta Kallas’ın Rus Ceza Kanunu doğrultusunda arananlar listesine eklendiğini duyurmuş ancak kararın gerekçesine ilişkin açıklama yapmamıştı.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, X’ten yaptığı paylaşımda, kararın şaşırtıcı olmadığını ifade ederek, “Bu, doğru şeyi yaptığımın bir başka kanıtıdır. AB’nin Ukrayna’ya verdiği güçlü destek bir başarıdır ve Rusya’ya zarar vermektedir.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Hakkında çıkarılan kararın kendisini susturamayacağının altını çizen Kaja Kallas, “Kremlin, bu hamlenin beni ve (Ukrayna’yı savunan) diğer insanları susturmaya yardımcı olacağını umuyor ama susturamayacak. Tam tersine. Ukrayna’ya güçlü desteğimi sürdüreceğim.” ifadelerini kullanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *