İsrailli yönetmene siyonistlerden ölüm tehdidi

İsrailli yönetmene siyonistlerden ölüm tehdidi

Berlin’de ‘en iyi belgesel’ ödülü verilen “Başka Ülke Yok” (No Other Land) adlı filmin yönetmeni Yuval Abraham, siyonistler tarafından ‘yahudi karşıtı’ olarak nitelendirildi. Belgesel filminde, Filistin topraklarında yahudi yerleşimcilerin barbarlığını aktaran yönetmen, ölüm tehditleri aldığını açıkladı.

İsrailli yasa dışı yerleşimcilerin işgal altındaki Filistin topraklarında uyguladığı şiddeti konu alan ve 74. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) “en iyi belgesel” ödülünü kazanan “Başka Ülke Yok” (No Other Land) adlı filmin İsrailli yönetmeni Yuval Abraham ölüm tehditleri aldığını açıkladı.

Abraham, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail’in “Kanal 11” televizyonunun ödül törenindeki konuşmasının 30 saniyelik bölümünü yayınladığını ve bunu delicesine “Yahudi karşıtlığı” olarak nitelendirdiğini kaydetti.

İsrail televizyonunda hedef gösterilmesinin ardından ölüm tehditleri aldığını vurgulayan Abraham, konuşmasındaki her kelimenin arkasında olduğunun altını çizdi.

Abraham, ödül törenindeki konuşmasında, film üzerinde kolektif olarak 5 yıl çalıştıklarını belirterek şöyle demişti: “Ben İsrailliyim, (filminin yardımcı yönetmeni Basel Adra) Basel ise Filistinli ve sadece iki gün sonra aynı olmadığımız bir ülkeye döneceğiz. Ben sivil düzen altında yaşıyorum, Basel ise askeri düzende. Birbirimize sadece 30 dakika uzaklıktayız. Benim oy kullanma hakkım var, onun yok, benim bu ülkede özgürce hareket etmeme izin veriliyor, Basel ise milyonlarca Filistinli gibi kilit altında ve işgal altındaki Batı Şeria’da. Aramızdaki bu eşitsizlik sona ermeli.”

Filmde güç ve güç dengesizliklerinin nasıl değiştirilebileceği, işgalin nasıl sona erdirilebileceği ve böylece siyasi bir çözüme doğru ilerlenebileceği sorusunu sorduklarını belirten Yuval Abraham, “Gerçekten bir cevabımız yok ve bence belki buna bir cevap insanların ayaklanması. Bugün burada gücü olan pek çok insan, bakanlar, seslerini duyurabilen insanlar var. Hep beraber ateşkes, siyasi çözüm ve işgalin sona erdirilmesi için çağrıda bulunmamız gerekiyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Basel’in Alman hükümetine çağrısı

“Başka Ülke Yok” filminin yardımcı yönetmeni Basel Adra, dün gece gerçekleştirilen ödül töreninde yaptığı konuşmada, Almanya’ya İsrail ve Gazze’ye yönelik politikasını değiştirme çağrısında da bulunmuş, Alman hükümetini Birleşmiş Milletlerin (BM) çağrılarını desteklemeye davet etmişti.

Basel Adra, “Burada ödülü kutluyorum ama aynı zamanda benim için kutlama yapmak çok zor. Gazze’de on binlerce insan İsrail tarafından katlediliyor.” dedi.

Ödül törenini izleyenlerden büyük alkış alan Basel Adra, “Burada, Berlin’de olduğum için Almanya’dan tek bir şey istiyorum, BM’nin çağrılarına saygı göstermeleri ve İsrail’e silah göndermeyi durdurmaları.” diye konuştu.

Filmin konusu

Belgesel filmde, siyonist yerleşimcilerin uyguladığı şiddet nedeniyle, Filistinlilerin Batı Şeria’daki bir köyden zorla yerlerinden edilmeleri anlatılıyor.

Film, festivalin ana kategorisi dışında olan “Panorama İzleyici Ödülleri” bölümünde de ödüle layık görüldü.

Filmi hazırlayanlar ayrıca Alman RBB televizyon kanalının 40 bin avroluk para ödülünü de almaya hak kazandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *