BM’ye göre, ‘Hiçbir şey Aksa Tufanı’nı haklı çıkaramaz!’

BM’ye göre, ‘Hiçbir şey Aksa Tufanı’nı haklı çıkaramaz!’

Hamas’ın 76 yıldır süren siyonist işgale karşı silahlı harekatını eleştiren Birleşmiş Milletler yönetimi, İnsan Hakları Konseyi toplantısında, “hiçbir şeyin Hamas’ın 7 Ekim 2023’teki İsrail’e yönelik saldırılarını haklı göstermeyeceğini” öne sürdü.

Hamas’ı isim vererek eleştirdi

BM İnsan Hakları Konseyinin 55. Oturumu’nun açılışında konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, hiçbir şeyin Hamas’ın 7 Ekim 2023’teki İsrail’e yönelik saldırılarını haklı göstermeyeceğini ileri sürdü.

Antonio Guterres, hiçbir şeyin Filistin halkının toplu cezalandırılmasını da haklı gösteremeyeceğini de vurgulayarak, görev süresi boyunca ilk kez Gazze’de kan dökülmesini durdurmak ve gerilimin tırmanmasını önlemek amacıyla BM Güvenlik Konseyine (BMGK) ateşkes içeren 99. maddeyi hatırlatan mektup gönderdiğini ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.

İsrail’i eleştirirken isim vermedi

Uluslararası insancıl hukukun saldırı altında bulunduğunu iddia eden Antonio Guterres, şunları söyledi: “Gazze’de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu on binlerce sivil öldürüldü. İnsani yardım hala tamamen yetersiz. Refah kenti, insani yardım operasyonunun temelini oluşturuyor ve Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) da bu çabanın omurgasını oluşturuyor. İsrail’in Refah’a saldırısı, sadece oradaki bir milyondan fazla Filistinli sivil için dehşet verici olmakla kalmayacak, yardım programlarımızın tabutuna son çiviyi çakacak.”

Hamas’ın elindeki esirlerin koşulsuz serbest bırakılmasını istiyor

Guterres, insani ateşkesin yanı sıra tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması çağrısını yineledi.

Dünyanın, insanların ve insan haklarının çalkantılı olduğu bir zamanda bir araya geldiklerini aktaran Guterres, savaşın tarafları, insan haklarını ve insancıl hukuku ayaklar altına aldıkça çatışmaların çok büyük zararlara yol açtığını kaydetti.

On yıllardır ‘istikrarlı güç ilişkileri’ iddiası

Guterres, yerel düzeyde ve çevrim içi ortamda birçok topluluğun şiddet içeren söylemler, ayrımcılık ve nefret ifadeleriyle parçalandığını belirterek, bu duruma bilgi savaşının da eklendiğinin altını çizdi.

Dünyanın gün geçtikçe daha az güvenli bir yer haline geldiğini vurgulayan Guterres, on yıllardır süren istikrarlı güç ilişkilerinden sonra “çok kutupluluk” çağına geçildiğine, bu durumun, uluslararası sahnede liderlik ve adalet için yeni fırsatlar oluşturduğuna işaret etti.

Güvenlik Konseyi’nin otoritesi sarsıldı!

Guterres, “Ukrayna’dan Sudan’a, Myanmar’dan Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne ve Gazze’ye kadar çatışmanın tarafları uluslararası hukuku, Cenevre Sözleşmelerini ve hatta BM Şartı’nı görmezden geliyor. BM Güvenlik Konseyi çoğu zaman çıkmaza giriyor ve çağımızın en önemli barış ile güvenlik meseleleri konusunda harekete geçemiyor. Güvenlik Konseyinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Hamas’ın 7 Ekim’deki korkunç terör saldırılarının ardından İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonları konusunda birlik eksikliği, otoritesini ciddi biçimde sarstı. Konseyin oluşumu ve çalışma yöntemlerinde ciddi reformlara ihtiyaç var.” dedi.

Dünya genelinde şiddetin arttığını ve çatışmalara bağlı insan hakları ihlallerinin yayıldığını ifade eden Guterres, tarafların siviller ile savaşçılar arasında ayrım yapması gerektiğini bildirdi.

Guterres, uluslararası hukuk uyarınca sivillere, okul ile hastane dahil koruma altında olan altyapı tesislerine saldırıların yanı sıra zorla yerinden edilmeler, sivillerin rehin alınması, canlı kalkan olarak kullanılmasının da yasaklandığını belirtti.

BM ‘insan hakları’ zemininde yeni zirve düzenleyecek

Tüm hükümetlerin, insan haklarına dayanan barış ve güvenlik için birlikte çalışması ve yeniden kararlılık göstermesi gerektiğine dikkati çeken Guterres, eylülde düzenlenecek “BM Gelecek Zirvesi”nin bu konuda yeniden bir taahhüt için fırsat olduğunu iddia etti.

Guterres, zirvede tartışılacak “Barış için Yeni Gündem” kapsamında, şiddetin her biçiminin önlenmesi ve sona erdirilmesinin insan hakları zemininde ele alınacağını anlattı.

Dünyayı tehdit eden iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı ve kirlilik gibi krizlerin temelinde büyük bir adaletsizlik olduğunu anlatan Guterres, bu krizlere en az sebep olanların; açlık, kıtlık, zorla yerinden edilme ve erken ölüm gibi sorunların yükünü çektiğini söyledi.

BM İnsan Hakları Konseyinin (İHK) 55. Oturumu, 2024 Dönem Başkanı Fas’ın BM Cenevre Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Omar Zniber’in başkanlığında BM Cenevre Ofisi’nde yapılıyor.

Oturumun açılışına, Guterres’in yanı sıra BM 78. Genel Kurul Başkanı Dennis Francis, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis, Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Güven Begeç ile BM üyesi ülkelerin temsilcileri katıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *