Rusya, el-Fetih ve Hamas’ın FKÖ çatısı altında birleşmesini istedi

Rusya, el-Fetih ve Hamas’ın FKÖ çatısı altında birleşmesini istedi

Putin’in Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Fetih Hareketi ve Hamas yetkilileriyle yaptığı görüşmede iki grubun Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) çatısı altındaki birliklerini desteklediklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Bogdanov’un Filistin tarafının inisiyatifiyle FKÖ İcra Komitesi, Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Azzam Ahmed ve Hamas Siyasi Bürosu Başkan Yardımcısı Musa Ebu Marzuk’la telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini bildirdi.

Bakanlığın açıklamasına göre Bogdanov, Filistinli temsilcilerle Gazze Şeridi’nde giderek artan insani felaket ışığında özellikle Filistin-İsrail çatışması üzerinde durdu.

Taraflar, Şubat sonunda Moskova’da Filistinli siyasi güçler arasında yapılması planlanan toplantıyla ilgili konularda kapsamlı bir görüş alışverişi de yaptı.

Bogdanov, Ahmed ve Marzuk’la yaptığı görüşmelerde, Rusya’nın FKÖ çatısı altında Filistin’deki siyasi birliği destekleyen değişmez ilkesel tutumunu koruduğunu vurguladı.

Bogdanov, ay sonunda Moskova’da Filistin’deki güçlerin katılımıyla bir toplantı yapılacağını, Hamas ile İslami Cihat Örgütü temsilcilerinin de davet edildiğini açıklamıştı.

ABD’nin vetosuna tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yapılan son oylamada Gazze’de kalıcı ateşkes tasarısını bir kez daha reddetmesinin Washington’un insanlara bakışını ortaya koyduğunu vurguladı.

Sputnik’e demeç veren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin BMGK’da Gazze’de acil insani ateşkes talep edilen karar tasarısını bir kez daha veto etmesine tepki gösterdi.

ABD’nin ateşkes çağrısını bloke etmeyi sürdürmesini eleştiren Zaharova, “İşte onların insanlara bakışı böyle. Sadece tek bir milliyetten insanlara değil, genel olarak insanlara” dedi.

Zaharova, ABD’nin bu tutumu nedeniyle durumun sadece daha da kötüye gittiğini kaydederek bunun sonucunda da ülkelerin, halkların ve bölgenin ABD’yi zorlayacağı bir çözüm bulunmadığını belirtti.

Zaharova, Beyaz Saray’ın İsrailli yerleşimcilere karşı yaptırım uygulamaya başladığına da dikkat çekerek “Bir düşünün. Bu yerleşimciler birdenbire mi ortaya çıktı? Bu, öncelikle ABD tarafından desteklenen devlet yapısının bir parçası. ABD, bu toprakları kullanan insanların refahının garantörüydü” diye ekledi.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya da, Moskova’nın 16 Ekim 2023’te ateşkes çağrısı yaptığını ancak kabul edilmediğini anımsatarak “Eylemsizliğin maliyeti 28 binden fazla can kaybı. Bunun toplu sorumluluğu, BM Güvenlik Konseyi’nin Batılı ülkelerindedir” diye konuştu.

(Sputnik)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *