ABD: Gazze’de kalıcı ateşkesi reddediyoruz

ABD: Gazze’de kalıcı ateşkesi reddediyoruz

ABD kontrolünde devam eden İsrail vahşetinin durdurulmasına yönelik baskılara karşın ABD, kalıcı ateşkesi reddettiklerini, Hamas’tan rehineleri kurtarmak için geçici bir ateşkese razı olduklarını bildirdi. Ayrıca siyonist rejimin Refah’a iyi bir strateji ile saldırmasını istiyor!

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, online olarak düzenlediği basın brifinginde Gazze ve Refah’taki son durumu değerlendirdi.

John Kirby, ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yapılan son oylamada neden Gazze’de kalıcı ateşkes tasarısını reddettiğini ve kendi tasarılarının içeriğini gazetecilere aktardı. ABD yönetimi olarak Gazze’de henüz kalıcı ateşkesin zamanının geldiğine inanmadıklarını kaydeden John Kirby, “Genel bir ateşkesin, yani kalıcı bir ateşkesin doğru zamanının geldiğine inanmıyoruz, ki böyle bir şey Hamas’ın (Gazze’de) kontrolünün devamını sağlar.” şeklinde konuştu.

Kirby, Hamas’ın elindeki rehineleri bırakması ve Gazze’ye daha fazla insani yardımın ulaştırılabilmesi için en az 1 hafta olacak ancak 6 haftaya kadar uzatılabilecek geçici bir ateşkesi savunduklarını belirterek, bu seçeneğin daha uygulanabilir olduğuna inandıklarını vurguladı.

ABD’nin istemediği bir karar BMGK’dan çıkamıyor!

BMGK’da yapılan oylamada Gazze’de kalıcı ateşkes tasarısına hayır oyu veren ABD, daha önce de 16, 18 ve 25 Ekim 2023 ile 8 Aralık 2023’te BMGK’de Gazze’ye ilişkin sunulan karar tasarılarını veto etmişti.

ABD, BM Genel Kurulunda 13 Aralık 2023’te 153 ülkenin “evet” oyu kullandığı Gazze’de acilen insani ateşkes talebinde bulunulan karar tasarısı için de “hayır” oyu kullanan 10 ülkeden biri olmuştu.

Refah’a saldırma izni

İşgal ordusunun Refah’a iyi organize edilmiş ve uygulanabilir bir plan olmaksızın saldırmasını onaylamadıklarını, böyle bir eylemin “yıkıcı” sonuçlarının olacağını kaydeden Kirby, ABD yönetimi olarak bu konudaki hassasiyetlerini İsrail tarafına birçok defa ilettiklerini söyledi.

John Kirby, siyonist rejimin Hamas üyelerinin peşinden gitmeye “hakkı olduğunu” iddia etti, ancak bölgedeki masum sivilleri korumak noktasında da sorumluluğu olduğunu söyledi.

Washington Post muhabiri

Öte yandan John Kirby, Gazze ile ilgili siyonist rejime yönelik eleştirel tonla sosyal medya paylaşımları yapan ve haberler geçen Washington Post muhabiri Louisa Loveluck’ın Washington merkezli bir İsrail lobi firması tarafından hedef alındığına yönelik haberler hakkında bilgi sahibi olmadığını iddia etti.

John Kirby, basın özgürlüğünü önemsediklerini öne sürerek kimsenin haberlerinden dolayısı hedef alınmaması gerektiğini ancak Washington Post muhabiriyle ilgili konuyu bilmediğini iddia etti.

Doğru zaman ve doğru harekete ABD karar veriyor!

Cezayir’in BMGK’da sunduğu Gazze’de acilen ateşkes talep edilen, sivillere yönelik her türlü saldırıyı kınayan ve zorla yerinden edilmeye karşı çıkan karar tasarısı oylamaya sunuldu.

15 üyeli BMGK’da ABD’nin veto ettiği karar tasarısı için İngiltere “çekimser” oy kullanırken, 13 devlet “evet” oyu verdi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, oylama öncesinde yaptığı açıklamada, ABD’nin İsrail, Hamas, Mısır ve Katar’la esirlerin serbest bırakılması için müzakereler yürüttüğünü anımsatarak, bu alanda anlaşma sağlanması halinde çatışmalara da 6 haftalık ara verileceğini bildirdi. Greenfield, diplomasinin zaman aldığını ve sahadaki gerçeklerin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirterek, Cezayir’in karar tasarısının yürütülen müzakereleri olumsuz etkileyeceğini dile getirdi. ABD’nin yeni karar tasarısı sunduğunu bildiren Greenfield, “Doğru zamanda, doğru şekilde hareket edelim.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *