Aliyev Anıtkabir’i ziyaret etti

Aliyev Anıtkabir’i ziyaret etti

7 Şubat’taki Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından 14 Şubat’ta Kur’an’a ve anayasaya el basarak yemin eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, beraberindeki heyetle Ankara’ya geldi, Anıtkabir’i ziyaret etti.

Azerbaycan’da 7 Şubat’taki Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 92,12 oy alan İlham Aliyev, 14 Şubat’ta yemin ederek resmen göreve başladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Ferhat Abdullayev, törendeki konuşmasında, Azerbaycan Merkezi Seçim Kurulu tarafından açıklanan seçim sonuçlarının, Anayasa Mahkemesince onaylandığını ve İlham Aliyev’in resmen Cumhurbaşkanı olduğunu bildirdi.

Kur’an’a ve Anayasaya el basarak yemin etti

Daha sonra davet edilen Aliyev, Azerbaycan Anayasası üzerine el basarak “Cumhurbaşkanlığım süresince Azerbaycan Anayasası’na bağlı kalacağıma, devletin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü koruyacağıma, halkıma liyakatle hizmet edeceğime yemin ederim.” şeklinde ant içti.

Aliyev, Kur’an-ı Kerim’e el basarak “Azerbaycan halkının yüzyıllardır oluşturduğu milli ve manevi değerlere ve geleneklere sadık kalacağım, onları her zaman yücelteceğim.” diyerek yemin etti.

Azerbaycan Milli Marşı’nın seslendirildiği törende Aliyev, Azerbaycan bayrağını öptü.

Seçimler sonrası ilk ziyaret

Yemin edip göreve başlamasının ardından Türkiye’ye gelen Aliyev, Ankara’da önce Anıtkabir’e gitti.

Mozoleye çelenk bırakan Aliyev, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Türk dünyasının büyük evladı, yetenekli komutan ve dahi lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasını en içten saygı ve ihtiramla anıyorum. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, yüz yıl önce en muhteşem eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmakla adını dünya tarihinin sayfalarına ve halkının kalbine altın harflerle ebedi olarak kazımıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu devletin bugünkü gelişim seviyesini, refahını, kudretini ve küresel alemdeki nüfuzunu görmekten kardeş Azerbaycan’ın cumhurbaşkanı olarak hususi gurur duyuyorum. Halklarımızın en büyük serveti olan sarsılmaz Azerbaycan-Türkiye kardeşlik, birlik ve dayanışmasını korumak ve gelecek nesillere armağan etmek, stratejik müttefikliğimizi her yönlü geliştirmek ve pekiştirmek, iki ülkenin önünde duran en ali görevdir. Azerbaycan’ın sevincini kendi sevinci, kederini kendi kederi bilen büyük şahsiyet Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırası, Azerbaycan halkının kalbinde daima yaşayacaktır. Ruhu şad olsun!”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *