İsrail, UAD’nin kararlarını ihlal ediyor gibi görünüyor!

İsrail, UAD’nin kararlarını ihlal ediyor gibi görünüyor!

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, siyonist rejimin Uluslararası Adalet Divanının (UAD) Gazze’ye yönelik kararlarını ihlal ediyor gibi ‘göründüğünü’ bildirdi.

Albanese, İngiliz The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, siyonist rejimin, UAD’nin 26 Ocak’ta açıkladığı Filistinlilerin haklarını korumak ve soykırım suçu oluşturabilecek tüm eylemlerden kaçınılması için gerekli adımları atmasına dair kararları ihlal ediyor gibi göründüğünü belirtti.

Hukukçuların ve siyonistlerin, UAD’nin açıkladığı tedbir kararlarını, “zikredilen eylemlerin, İsrail onları soykırım niyeti olmadan yaptığı sürece yasaklanmadığı” şeklinde yorumlamasına katılmadığını ifade eden Albanese, UAD’nin siyonist rejimin soykırım suçu oluşturabilecek tüm eylemlerden kaçınması yönünde karar verdiğini kaydetti.

BM Raportörü, UAD’nin kararına rağmen şiddet ve sivil altyapıya yönelik yıkımın devam ettiğini ve bunun Gazze’de yaşam koşullarını daha da zorlaştırdığına dikkati çekerek, “Ölümler, sadece bombardıman ve keskin nişancı saldırılarının sonucu değil. Tıbbi malzeme ve tedavi yetersizliği ve en acıklısı gıdaya ve içme suyuna yetersiz erişimin kirli ve pis su tüketimine mecbur bırakması sonucu da.” dedi.

Albanese, Guardian’a verdiği demecin haberini X hesabından paylaşarak, siyonist rejimin UAD’nin tedbir kararlarına uymadığını söyledi.

Siyonist rejimin Gazze’de yüzlerce ölüme, daha fazla yıkıma ve yerinden etmeye neden olduğunu vurgulayan Albanese, “İsrail, Divan’ın kararlarına saygı göstermekle mükelleftir ve devletler daha fazla zulmü engellemek için kararlı davranmak zorundadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *