‘Esir alınma riski olan İsraillilerin öldürülmesi’ protokolü

‘Esir alınma riski olan İsraillilerin öldürülmesi’ protokolü

Siyonist Haaretz gazetesine konuşan siyonist savaş pilotu Yarbay Nof Erez, 7 Ekim’de Hamas’ın saldırısına müdahale eden İsrail güçlerinin, esir alınma riski olan yahudilerin öldürülmesini öngören “Hannibal Protokolü” için “uygulandığı anlaşılıyor” dedi. İsrail helikopterlerinin 7 Ekim’de İsraillileri katlettiği sonradan ortaya çıkmıştı.

Siyonist savaş pilotu Nof Erez, bahsedilen Hannibal Protokolü’nün, işgal ordusunda, 30 yıl önce Lübnan’daki olaylara dayanarak planlandığını anımsattı.

Nof Erez, Hamas’ın saldırı düzenlediği olay günü savaş uçakları ve dronların ateş açmaya başladığında, rehinelerin vurulup vurulmadığının bilinmediğini savundu.

Gazetenin, “Hannibal Protokolü maksatlıdır ve uygulanmasına karar verilmişse bu kasıtlı şekilde yapılmıştır. Eğer esirler kasıtsız olarak vurulmuşsa da bu başka bir şeydir?” sorusu üzerine siyonist Yarbay şunları söyledi:

“Hannibal Protokolü’nün bir noktada uygulandığı anlaşılıyor çünkü bir rehine durumu tespit ettiğinizde bu Hannibal’dır ancak son 20 yıldır tatbikatlarını yaptığımız Hannibal, içinde rehinelerin bulunduğu tek bir araçla ilgiliydi. Burada gördüğümüz şey ise kitlesel bir Hannibal’dı. Çitlerde birçok açıklık vardı, hem rehineli hem de rehinesiz olarak birçok farklı araçta binlerce insan vardı.”

İşgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sırasında yaralıların tahliyesine yönelik helikopter operasyonunun koordinatörü olarak görev yaptığı belirtilen siyonist yarbay, pilotlar için “Tanımlanması imkansız ve izin verilen şeyi yapmanın mümkün olmadığı bir görevdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Nof Erez, “Silah sistemleri kimin elindeyse, hem insansız hava araçları hem de savaş pilotlarının kara kuvvetleriyle koordine olmadan ellerinden geleni yaptıklarını biliyorum, çünkü bu kuvvetler (henüz) ortalıkta yoktu.” ifadelerini kullandı.

Nof Erez görevden alındı

Siyonist medyaya yansıyan haberlere göre, Yarbay Nof Erez, siyonist başbakan Binyamin Netanyahu’ya yönelik eleştirilerinden sonra 31 Ekim’de görevden alınmıştı. Konuyla ilgili işgal ordusu sözcüsü, Nof Erez’in aktif hizmetteyken “siyasi konularda” kendisini ifade etmesinden sonra görevden alındığını öne sürmüştü.

Haaretz’in haberi: Hamas’ın festivalden haberi yoktu

Siyonist Haaretz gazetesi 19 Kasım’da, siyonist güvenlik yetkililerinin, Hamas’ın Gazze’den 7 Ekim’de düzenlediği saldırıya ilişkin yaptığı güvenlik değerlendirmesiyle ilgili bilgi vermişti.

Hamaslıların sorgu kayıtlarına ve polisin olayla ilgili soruşturmasına dayanan üst düzey siyonist güvenlik yetkililerinin değerlendirmesinde, Gazze Şeridi yakınlarında düzenlenen müzik festivali hakkında Hamas’ın önceden bilgi sahibi olmadığı belirtilmişti.

Haberde, polis soruşturmasında, festivale katılanların çoğunun ilk silah sesi duyulmadan yarım saat önce partinin durdurulmasına karar verildiği için kaçmayı başardığının yer aldığı aktarılmıştı.

Soruşturmanın aynı zamanda bir İsrail savaş helikopterinin Hamaslılara ateş açarken sivilleri de vurduğunu ortaya çıkardığı belirtilen haberde, şu ifadelere yer verilmişti:

“Bir polis kaynağına göre, soruşturma aynı zamanda olay yerine gelen ve görünüşte oradaki teröristlere ateş açan İsrail ordusuna ait bir savaş helikopterinin de bazı festival katılımcılarını vurduğunu gösteriyor. Polise göre festivalde 364 kişi öldürüldü.”

Yedioth Ahronoth haberi: İsrailli pilotlar izin almadan top mermisi kullandı

Siyonist Yedioth Ahronoth gazetesi de, Hamas’ın Gazze’den 7 Ekim’de düzenlediği saldırıya siyonist Hava Kuvvetlerine ait helikopterlerin müdahale ettiği anlara ilişkin bir haber yayımlamıştı. İşgal ordusunun müdahale sırasında yaşadığı duruma ilişkin haberde şu iddiaya yer verilmişti:

“Hamas teröristleri kalabalığın arasına yavaşça karışmaları ve ne olursa olsun kıpırdamamaları yönünde talimat aldı. Böylelikle hava kuvvetlerini aşağıdakilerin İsrailli olduğuna inandırmaya çalıştılar. Bu aldatmaca, Apache helikopterleri tüm kısıtlamalardan kurtulmak zorunda kalana kadar bir süre işe yaradı. Pilotlar kimin terörist kimin İsrailli olduğunu ayırmanın zor olduğunu anlayınca saat 09.00 sıralarında bazıları üstlerinden izin almadan bağımsız olarak teröristlere karşı top mermisi kullanmaya karar verdi.”

İşgal polisi, ulusal basını sorumsuzlukla suçluyor

Siyonist İsrail polis teşkilatı dün, Hamas’ın 7 Ekim’de Gazze’den düzenlediği saldırı sırasında siyonist savaş helikopterlerinin gruba müdahale ederken siyonist sivillerin de ölmüş olabileceğine dair haberler yapan ulusal basın organlarını uyarmıştı.

Siyonist Polis Sözcülüğü, Haaretz gazetesinin 7 Ekim’de Nova Müzik Festivalinde meydana gelen olayla ilgili yürütülen soruşturma konusunda yayımladığı habere ilişkin bir açıklama yapmıştı. Gazetenin haberine karşın polis soruşturmasında, İsrail ordusu faaliyetlerine gönderme yapılmadığı ileri sürülen açıklamada, “Bu nedenle bölgedeki herhangi bir hava faaliyetinin sivillere zarar verdiğine dair bir belirti bulunmamaktadır.” iddiasında bulunulmuştu.

Açıklamada, ordu faaliyetlerinin incelenmesinin soruşturma kapsamında olmadığı ifade edilmesine rağmen, hava faaliyetlerinin sonucuna dair bir tespitin yer alması ise dikkati çekti.

Polis açıklamasında, “Özellikle bu dönemde, medyayı haberlerinde sorumluluk göstermeye ve haberlerini yalnızca resmi kaynaklara dayandırmaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

İşgalci, Gazze haberlerine sansür getirmişti

İşgal ordusunun Askeri İstihbarat Müdürlüğüne bağlı Askeri Sansür Birimi, 26 Ekim’de basına gönderdiği mektupta, Gazze’ye ilişkin haberlere çeşitli yasaklar getirerek, savaşın seyri ve ordunun faaliyetleriyle ilgili tüm haber ve görsellerin yayınlanmadan önce kendi “sansür birimine” gönderilmesini istemişti.

Siyonist Kanal 12 televizyonu tarafından 11 Kasım’da yayınlanan görüntülerde, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yer alan Askalan kentindeki Barzilai Hastanesi’nden yayın yaptığı sırada siyonist bir muhabir, 7 Ekim’den sonra açıklanan sansür nedeniyle buraya getirilen askerlerin durumu hakkında bilgi veremeyeceğini dile getirmişti.

Siyonist muhabir, “Barzilai Hastanesi önünden size aktardığımız tüm bilgilerin İsrail ordusunun sansürüne uğradığını söylemeliyiz. Buraya yaralı askerlerin geldiğini söyleyebiliriz ancak izin verilene kadar onlar hakkında konuşmaya iznimiz yok.” ifadelerini kullanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *