Demokratik dünyanın İsrail’e şartsız desteğine rağmen, protesto eylemleri sürüyor

Demokratik dünyanın İsrail’e şartsız desteğine rağmen, protesto eylemleri sürüyor

Gazze’de şehid edilen 13 bin Filistinli Müslümanın yanısıra 6 bin kişiden ise haber alınamazken, bu siyonist katliam karşısında Güney Amerika’dan Avrupa kıtasına kadar tepkilerin dozu yükseliyor. Başta ABD ve Avrupa olmak üzere ise demokratik dünya, ateşkes çağrılarını reddediyor.

ABD ve Almanya gibi devletlerin işgalci İsrail’i Gazze’de işlediği savaş suçlarına rağmen koruma çabalarına rağmen katliam karşısında dünya toplumlarından gelen tepkiler sertleşiyor.

İşgalci İsrail, Gazze Şeridi’ne saldırılarında çoğu çocuk ve kadın 13 bin Müslüman Gazzeliyi şehid etti. Saldırılar nedeniyle enkaz altında kalan ya da cesetleri sokaklarda olup da henüz ulaşılamayan, 4 binden fazlasını kadın ve çocukların oluşturduğu 6 bin kişiden haber alınamıyor.

İşgalci İsrail, 7 Ekim’den sonraki baskı ve şiddetli saldırılarla da bölgenin kuzeyinden 400 bin civarında sivili zorla güneye göç ettirdi.

İşgalci İsrail’in hastaneleri, okulları, ibadethaneleri, camileri, kiliseleri, ambulansları ve mülteci kamplarını ayırt etmeksizin bombalaması kalıcı ateşkese olan acil ihtiyacın yanında küresel sistemin gerçek yüzünü de ortaya koyuyor.

Siyonist Binyamin Netanyahu yönetiminin terörle mücadele bahanesiyle başlattığı saldırılar, en büyük destek ve cesareti aldığı ABD ile Avrupa devletlerinde haftalarca kendini savunma hakkı olarak yorumlanırken, bu saldırıların katliam boyutuna ulaşıp iç kamuoylarından artan tepki nedeniyle Batı yönetimlerinin ses tonunun değiştiği görüldü.

Buna rağmen, başta işgalci İsrail’e sınırsız destek veren ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Kanada, Japonya, Hollanda gibi batılı devletler ateşkes çağrılarını reddederek işgalci İsrail’i dış baskılardan korumaya çalışıyor.

İngiltere, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini (BMGK) vetolarla bloke ederek örgütün etkili şekilde devreye girmesini önlerken başta Almanya olmak üzere siyonist İsrail destekçisi Avrupa Birliği (AB) devletleri AB’nin kurumsal düzeyde ateşkes çağrısı yapmasının önüne geçiyor.

Öte yandan işgalci İsrail’in Gazze’deki katliamlarına dünyanın dört bir yanından tepkiler yükselmeye devam ediyor.

ABD ateşkes çağrılarını reddediyor

İşgalci İsrail yönetimi Gazze’ye saldırılarında “sınırsız” desteği ABD’den bulurken, sivil can kayıplarına rağmen ABD halen Gazze’de net şekilde “ateşkes” çağrısı yapmak istemiyor.

ABD’nin BMGK’ye 25 Ekim’de sunduğu veto edilen karar tasarısında “Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği terör saldırıları şiddetle kınanırken” ülkelerin meşru müdafaa hakkı bulunduğuna işaret ediliyordu. Tasarıda ateşkes yerine “çatışmalara insani ara verilmesi”nin gerekliliğine dikkat çekilirken Gazze’ye sürdürülebilir yardım sağlanması gerektiği kaydediliyordu.

Rusya’nın 16 ve 25 Ekim’de BMGK’ye Gazze’de derhal “insani ateşkes” ilan edilmesine ilişkin sunduğu karar tasarısı, ABD tarafından veto edildi.

ABD Başkanı Joe Biden, 7 Ekim’de yaptığı yazılı açıklamada, işgalci İsrail’in “meşru müdafaa hakkı” bulunduğunu savunarak, “İsrail hükümeti ve halkına tüm desteği sağlamaya hazır olduğumuzu belirttim.” ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, 18 Ekim’de yaptığı açıklamada, İsrail’e, “Hamas’ı etkisiz hale getirmesi ve etkili şekilde geri püskürtmesi için ihtiyaç duyduğu güvenlik sistemlerini” verdiklerini belirtti.

Joe Biden, 24 Ekim’de Beyaz Saray’da yatırımlar üzerine yaptığı konuşmada gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ateşkesi ancak “Hamas’ın elindeki tüm rehineler serbest kaldıktan sonra” görüşebileceklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı yahudi Antony Blinken, işgalci İsrail’in başkenti Tel Aviv’i ziyareti kapsamında yaptığı açıklamada, “Bunlar zor günler, her zaman olduğu gibi buradayız ve İsrail ile dayanışmamızı sürdüreceğiz. İsrail’in, kendini savunmaya yönelik sadece hakkı olmadığı, aynı zamanda kendini savunma zorunluluğu olduğu konusundaki duruşumuz sürüyor. İsrail, 7 Ekim’in tekrar yaşanmaması için her şeyi yapma hakkına sahiptir.” diye konuştu.

Antony , 4 Kasım’da Ürdün’ün başkenti Amman’da yaptığı açıklamada ise “Şimdi yapılacak bir ateşkes, Hamas’ın gücünü yeniden toplamasına ve 7 Ekim’de yaptıklarını tekrarlamasına olanak tanıyacaktır.” ifadesini kullandı.

ABD yönetimi defalarca, işgalci İsrail’in Gazze’deki askeri eylemleriyle ilgili hiçbir “sınır koymadıklarını” kaydetti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, işgalci İsrail’in katlettiği sivil sayısının 7 bin 326’ya ulaştığı 27 Ekim’de yaptığı açıklamada, “İsrail için kırmızı çizgiler koymuyoruz. Onların güvenlik ihtiyaçlarını desteklemeye devam ediyoruz ve bu devam edecek.” dedi.

ABD yönetimi ancak işgalci İsrail’in yol açtığı katliamda hayatını kaybeden Filistinli sayısı 11 binin üzerine çıktıktan sonra sivillerin durumuna dair söyleminde ton değişikliğine gidip işgalci İsrail’e uyarı denilmesi güç, üstü kapalı mesajlar vermeye başladı.

Almanya ateşkes çağrılarını kabul etmiyor

Siyonist rejime desteğinin yanında, İkinci Dünya Savaşı’nda yahudilere karşı soykırım suçu işlemenin tarihi yükü altında da bulunan Almanya, işgalci İsrail’e kuruluşundan bu yana verdiği koşulsuz desteği istikrarlı şekilde devam ettirdi. Avrupa’nın en büyük gücü olan Almanya, ateşkes çağrılarına kararlıkla karşı çıktı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 12 Kasım’da Arap ve İslam dünyasının ateşkes çağrıları karşısında sivillerin durumunu tümüyle göz ardı ederek, “(Gazze’de) Hemen ateşkes ya da uzun bir ara talebinin doğru olduğunu düşünmüyorum çünkü bu, İsrail’in, Hamas’ın toparlanmasına izin vermesi gerektiği anlamına geliyor.” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da işgalci İsrail’e destek vererek, “Almanya için İsrail’in güvenliği tartışılamaz. Filistinlilerin içinde bulunduğu kötü duruma değinmek bu açık ve sarsılmaz duruşla hiçbir şekilde çelişmez.” ifadesiyle ülkesinden insani anlamda bir şey beklenmemesi gerektiğini gösterdi.

İngiltere ateşkes çağrılarını duymuyor!

Hint asıllı Rishi Sunak yönetimindeki İngiliz hükümeti, 7 Ekim sonrasındaki durum için hızla, işgalci İsrail’i desteklemek amacıyla Doğu Akdeniz’de, Kraliyet Donanmasına ait iki gemi ile deniz devriye ve gözetleme uçağı konuşlandırma kararı aldı. ABD, İngiliz, Çin donanmasının bu bölgeye hızla getirilmesinin amacı ise henüz netleşmiş değil.

İşgalci İsrail’i 19 Ekim’de ziyaret eden İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, işgal yönetimine “Sizin kazanmanızı” istiyoruz derken binlerce Gazzeli Müslümanın ayrım gözetmeksizin bombardımanlarda katledilmesini görmezden gelmekte bir sakınca hissetmedi. 10 Kasım’da İngiltere Başbakanlık Sözcüsü, Gazze’de ateşkes çağrılarını desteklemediklerini yineleyerek mevcut durumda muhtemel ateşkesin Hamas’a fayda sağlamasını istemediklerini vurguladı.

İngiltere, BMGK’nin ateşkes kararı alamaması için ABD ile yoğun çaba harcayarak bunda başarılı oldu. Zaten BMGK’nın alacağı bir karar da İsrail tarafından uygulanmayacaktı.

İngiliz hükümeti işgalci İsrail’e desteğini, iç kamuoyunda Gazze’deki katliama karşı yükselen sesleri bastırma arayışına girecek kadar ileri götürdü. O tarihte İngiltere İçişleri Bakanlığı görevini yürüten hint asıllı Suella Braverman, Londra’da düzenlenen Filistin’e destek gösterilerini “nefret yürüyüşleri” olarak niteledi. Gösterileri yasaklama niyetinde olan Braverman ülkedeki tepkilerin iyice artması üzerine 13 Kasım’da görevinden alındı.

Avrupa Birliği ateşkes çağrılarına kayıtsız

Siyonist işgal rejiminin katliamına sessiz kalan bir diğer taraf ise Avrupa Birliği. Birlik, işgalci İsrail’in Gazze’ye saldırıları karşısında halen ateşkes çağrısında bulunmadı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in 14 Ekim’de işgalci İsrail’e yaptığı ziyarette Netanyahu’ya koşulsuz destek vermesi, Gazze’deki duruma değinmemesi, sivil kayıplardan kaçınılması yönünde hiçbir çağrıda bulunmaması AB içerisinde sembolik tepkilere neden oldu.

Ancak aynı günlerde Avrupa başkentlerinde birbiri ardına düzenlenen Filistin’e destek gösterilerinde AB’nin tutumu sert biçimde eleştirilmeye başlandı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in “Gazze’de kuşatma ve temel ihtiyaçların karşılanmaması nedeniyle ortaya çıkan trajik manzaralar ve ciddi bombardımanın getirdiği yıkım, uluslararası toplumda alarm zillerini yükseltiyor.” ifadeleriyle davette bulunduğu olağanüstü liderler zirvesi, 17 Ekim’de işgalci İsrail’in 500 kişinin ölümüne yol açtığı hastane saldırısına denk geldi. AB kurumlarının liderleri bu olayın ardından dahi, işgalci İsrail’in uluslararası hukuku çiğnediği ve savaş suçu işlediğine değinmedi. Uluslararası kurumların ve uluslararası hukukun neden bu demokratik devletler tarafından devreye sokulmadığı henüz netleşmiş değil.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 26-27 Ekim’de düzenlenen olağan AB liderler zirvesinde günler süren müzakerelerin ardından ancak “insani koridorlar ve çatışmalara aralar verilmesi” yoluyla insani yardımların ulaştırılması çağrısında bulunuldu. Zirvenin bittiği gece BM Genel Kurulunda oylanan Gazze’de ateşkes çağrısı yapan karar tasarısına AB üyesi 27 ülkeden yalnızca Belçika, İrlanda, Fransa, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovenya ve İspanya olmak üzere 8 devlet destek verdi. Genel Kurul’da alınan ateşkes kararının ise işgalci İsrail rejimi tarafından ciddiye alınması da beklenmiyordu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından 12 Kasım’da Birlik adına yapılan açıklamada, “AB, insani yardımın Gazze halkına güvenli şekilde ulaşabilmesi için çatışmalara derhal aralar verilmesi, sınır geçişlerinde kapasitenin arttırılması ve özel bir deniz yolu da dahil insani yardım koridorlarının oluşturulması çağrılarına katılmaktadır.” ifadelerini kullanıldı.

Fransa dengeyi kaybediyor!

Siyonistlerin önde gelen destekçilerinden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 7 Ekim saldırılarına ilk tepkisi “İsrail’in kendini savunma hakkını koşulsuz destekliyoruz.” oldu.

Saldırıların başlamasının ardından ABD’li yöneticiler soluğu işgalci İsrail’de alırken, kendisi de işgalciyi ziyaret eden Macron, “uzlaşıya yönelik somut adımlar olmadan” ziyaret planlamadığını iddia etmişti.

Macron’un işgal rejimindeki temaslarından 4 gün sonra Fransa, Gazze’de acil insani ateşkesin sağlanması için BMGK’de oylanan tasarıya “evet” diyen sayılı Batılı devletler arasında yer aldı.

Macron 24 Ekim’de “İsrail’le dayanışma ziyareti” kapsamında Netanyahu ile bir araya geldi ve ortak basın toplantısında “Fransa, Irak ve Suriye’deki operasyonlarımız kapsamında içinde yer aldığımız DEAŞ’e karşı uluslararası koalisyonun, Hamas’a karşı da mücadele edebilmesine hazır.” dedi.

Dünyada şaşkınlıkla karşılanan ifadenin ardından Elysee Sarayı düzeltme yaparak Macron’un koalisyonun tecrübelerinden ilham alınmasını kast ettiği öne sürüldü.

Macron, bu sefer 9 Kasım’da Paris’te “Gazze’deki Siviller için Uluslararası İnsani Konferans” tertipleyip Filistinlilerin durumunu da düşündüğünü göstermeye çalışan bir mesaj verdi. Konferansta, 7 Ekim’den yaklaşık 1 ay sonra, ilk defa cılız bir sesle de olsa “ateşkes” dedi.

11 Kasım’da BBC’ye verdiği röportajda işgalci İsrail’e sert ton kullanan Macron, “Bebekler, kadınlar, yaşlılar bombalanıp öldürülüyor. Bunun hiçbir gerekçesi ve meşruiyeti yoktur. Bu yüzden İsrail’i durmaya çağırıyoruz.” dedi ve İngiltere ile ABD’den ateşkes çağrısı yapmalarını istedi.

Röportajın ardından işgalci İsrail ve Siyonist çevrelerden gelen tepkileri göğüsleyemeyen Macron, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile telefonlaşıp kendini izah etti. İşgalci İsrail tarafına göre Macron, işgalci İsrail’i suçlamak gibi bir niyeti olmadığını, kendini savunma hakkını koşulsuz desteklediğini ifade etti.

Belçika’dan işgal rejimine destek

Belçika, 7 Ekim saldırılarının ardından Hamas’a tepki gösteren ve işgalci İsrail’e destek veren mesajlar yayımladı.

26 Ekim’de Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Hamas’ın saldırılarını sürdürmesi halinde işgalci İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu öne sürerek, “Ancak bu, insanların hayatta kalması için gerekli ihtiyaçları kesmeye asla bahane olamaz. Gazze’nin abluka altında tutulması kabul edilemez ve abluka bitmelidir.” ifadelerini kullandı.

De Croo, 7 Kasım’da işgalci İsrail’in Gazze’deki mülteci kamplarına saldırılarına tepki göstererek, “Şahit olduğumuz şey artık orantılı karşılık olmaktan çıkmıştır.” dedi.

Belçika Kalkınma İşbirliği Bakanı Caroline Gennez de Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) İsrail hakkında savaş suçu soruşturması açmasını istedi. Belçika’nın Filistin devletini tanımayı düşündüğünü söyleyen Gennez, pek çok AB üyesi ülkenin hatta İspanya dahil büyük ülkelerin de Belçika gibi düşündüğünü dile getirdi.

15 Kasım’da ise Belçika’da Federal Parlamentonun Temsilciler Meclisi Başkanı Eliane Tillieux, işgalci İsrail’in gönderdiği “Hamas’ın saldırılarıyla ilgili videoyu” izletmeyi “O halde Gazze’deki katliamları da göstermek gerekli.” diyerek geri çevirdi. Böylece video izlenmedi.

Norveç de işgal rejimini destekliyor

Norveç yönetimi, 7 Ekim saldırısının ilk günlerinde işgalci İsrail’in kendini savunma hakkının altını çizdi. Ancak işgalci İsrail’in binlerce Filistinliyi şehid etmesiyle yönetimin tutumunda bir nebze değişme yaşandı.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, işgalci İsrail’in tepkisinin uluslararası hukuka göre “orantısız” olduğunu vurguladı. Hükümet, Parlamentoda bağımsız bir Filistin devletini tanımaya “hazır olunmasına” ilişkin teklif sundu. Teklifte, hükümetin “herhangi bir nihai barış anlaşmasına bağlı olmamak üzere barış süreci üzerinde olumlu etkisi düşünüldüğünde bağımsız bir Filistin devletinin koşulsuz tanınması” çağrısında bulunduğu kaydedildi.

AB içinde İrlanda ve İspanya daha sert

AB Komisyonu, 7 Ekim saldırısından iki gün sonra Filistinlilere yönelik kalkınma yardımlarını dondurma kararı aldı. Ancak Lüksemburg, İspanya ve İrlanda kararın kendilerine danışılmadan alınmasına tepki gösterdi.

İrlanda yönetimi 18 Kasım’da, Avrupa ülkelerinin binlerce Gazzelinin öldürülmesine tepki vermediği günlerde işgalci İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği saldırıyla ilgili sorumlulardan hesap sorulmasını isteyip acil ateşkes vurgusu yaptı.

İrlanda, geleneksel olarak Filistin davasına ilgisini ve insani farkındalığını daha sonra da sürdürdü. İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, işgalci İsrail’in ablukayla uluslararası hukuku çiğnediğini vurguladı. Aynı şekilde İrlanda Başbakanı Leo Varadkar da İsrail-Filistin çatışmasının 7 Ekim’deki saldırılarla başlamadığına işaret ederek, Filistinlilerin devlet kurma hakkına dikkati çekti. İrlanda yönetimi, işgalci İsrail’in mülteci kamplarına saldırılarına da tutarlı tepkiler verdi.

İspanya’da ise Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri ve mevcut Başbakan Pedro Sanchez, yeni kurulacak azınlık sol koalisyon hükümetinin önceliğinin, Filistin devletini tanımak için çalışmak olacağını söyledi.

BM Genel Kurulunda Gazze’de ateşkes çağrısı yapan karar tasarısına “hayır” oyu kullanan 14 ülkeden 4’ü AB üyeleri Avusturya, Macaristan, Çekya ve Hırvatistan oldu.

8 AB üyesi çağrıya “evet” dedi, 15 üye ülke çekimser kaldı.

Türkiye’nin garantörlük önerisi

7 Ekim öncesi İsrail’le ilişkileri büyük oranda geliştiren Türkiye, gerek işgalci İsrail’in Filistin’e yönelik politikasında gerek Gazze’deki duruma ilişkin hassas tavrını 7 Ekim’den sonra da korudu.

Türkiye, sivillerin öldürülmesini taraf ya da fail gözetmeksizin kınarken, İsrail meselesine artık kalıcı çözüm getirilmesi ve bu olası çözümün muhafaza edilmesi için garantörlük mekanizması kurulması önerisini gündeme taşıdı. Garantörlük mekanizmasında garantör ülkeler üzerinden barışın kalıcı hale getirilip bozulmasına engel olunacak bir formülü uluslararası istişareye sundu.

BMGK’nin, işgalci İsrail’i koruyan ABD, İngiltere ve bazen de Fransa vetolarıyla işlemez hale gelmesiyle konunun BM Genel Kurulu gündemine taşınmasında en çok çaba gösteren devletlerin başında Türkiye geldi.

Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve bölge ülkeleri nezdinde yoğun diplomatik girişimler yaparken, Batılı aktörlere de işgalci İsrail’e önkoşulsuz verdiği destekler konusunda sert uyarılarda bulundu.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Berlin ziyaretinde işgalci İsrail’e koşulsuz desteğiyle bilinen Almanya’nın Başbakanı Olaf Scholz’la ortak basın toplantısında, “Ben rahat konuşuyorum. Çünkü bizim İsrail’e borcumuz yok. Borçlu olsak bu kadar rahat konuşamayız. Ama borçlu olanlar, rahat konuşamıyorlar. Biz Holokost cenderesinden geçmedik.” ifadesini kullandı.

Erdoğan, Netanyahu’ya karşı da ‘gidicisin’ ifadesini kullanırken, İsrail devleti ile bir problemlerinin olmadığını dile getirdi.

Arap devletlerin ve halkı Müslüman devletlerin tepkileri

İşgalci İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze’yi yerle bir eden saldırıları karşısında Mısır, Ürdün, Katar ve Suudi Arabistan başta olmak üzere birçok bölge ülkesinin sembolik diplomatik girişimleri oldu.

İşgalci İsrail’in Müslüman Filistin nüfusunu zorla yerinden edilip milyonlarca kişiyi komşu ülkelere göç ettirme niyetinin hissedilmesi, özellikle Mısır ve Ürdün’ün tepkilerini yüksek perdeden dillendirmesine neden oldu. İki devlet, bu konunu kendilerinin kırmızı çizgisi olduğunu ilan etti.

Katar da işgalci İsrail’e tepkileri yanında esirlerin bırakılması için yapılan müzakerelerde aktif rol oynadı.

İslam İşbirliği Teşkilatı, 18 Ekim’de Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Dışişleri Bakanları düzeyindeki olağanüstü toplantıda, Filistin meselesinin tüm İslam alemi için önemli olduğu vurguladı. Bildiride, “Özellikle kendi haklarını tayin etme, Filistinli mültecilerin dönüşü, bağımsızlık hakları, başkenti Kudüs olan ve 1967 sınırlarına dayanan bağımsız ve egemen Filistin Devleti’nin somut hale getirilmesi gibi Filistin halkının vazgeçilemez haklarının yanı sıra Filistin’in İsrail’in saldırganlığına karşı kendini savunma meşru hakkını da destekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

11 Kasım’da İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile Arap Birliğinin Ortak Zirvesinde, Filistin halkı güvenlik ve barışa kavuşmadan ve gasbedilen tüm haklarını geri almadan, İsrail’in ve diğer hiçbir bölge ülkesinin güvenlik ve barışa kavuşamayacağı, işgalci İsrail’in işgalinin devam etmesinin bölgesel güvenlik ve istikrar ile küresel güvenlik ve barışa tehdit oluşturduğu ilan edildi. Zirvede, Filistinlilere yönelik silahlı şiddet de yürüten yasa dışı Yahudi yerleşimciler için “terörist” nitelemesi yapılarak ABD ve Batı’nın İsrail’e binlerce hayata mal olan koşulsuz desteği kesmesi istendi.

Latin Amerika’da İsrail’e tepkiler büyüyor

Latin Amerika’da ise Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, 16 Ekim’de işgalci İsrail’in Kolombiya’ya güvenlik malzemeleri ihracatını durdurma kararının ardından “İsrail ile dış ilişkileri askıya alma” kararı aldı. 19 Ekim’de ise Petro, “İsrail’in Filistin halkına karşı barbarlığı, Hamas’ın İsrailli sivil halka karşı barbarlığını kat kat aştı.” dedi. Petro, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un UCM’de İsrail’e karşı dava açma çağrısına katkıda bulunacaklarını da duyurdu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da 7 Kasım’da yaptığı açıklamada, işgalci İsrail’in Gazze’de devam eden saldırılarına tepki göstererek, “İnsanlık artık ayağa kalkmalı ve İsrail’in Filistin halkına yaptığı soykırıma ‘dur’ demeli.” ifadesini kullandı.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ise 26 Ekim’de yaptığı basın toplantısında, “Sorun şu ki artık bu bir savaş değil sadece bir soykırım. Zira savaşla hiçbir ilgisi olmayan yaklaşık 2 bin çocuk öldürüldü. Gerçekten anlamıyorum; sonucu çocukların ve masumların ölümüne yol açacak savaşa bir insan nasıl katlanır, bilemiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bolivya da işgalci İsrail’le diplomatik ilişkilerini keserken Orta Amerika ülkesi Honduras ise işgalci İsrail’deki büyükelçisini geri çekti.

İşgal rejimine büyük destek veren İtalya, Kanada ve Japonya ise işgalci ile ilişkilerini kesintisiz sürdürüyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *