ABD’nin yahudi dışişleri bakanı tüm Arap ülkelerini geziyor

ABD’nin yahudi dışişleri bakanı tüm Arap ülkelerini geziyor

Gazze’yi barbarca bombalayan işgal rejimini ziyaret ederek desteğini sunan ve kendisinin de yahudi olduğunu vurgulayan ABD Dışişleri Bakanı, İsrail’den sonra Batı Şeria’da Mahmud Abbas’la, Ürdün’de kral Hüseyin’le, Katar’da başbakan el Tani’yle görüştü. Başka devletlerin olaya karışmasını engellemek üzere önlem alan ABD’li bakan daha sonra Bahreyn ve Suudi Arabistan’a geçecek.

Bugün Ürdün Kralı Abdullah ve Filistin lideri Mahmut Abbas’la görüşen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, geldiği Katar’da Başbakanı Şeyh Muhammed Bin Abdülrahman El Tani’yle görüştü. Blinken, görüşmede işgal rejimi ve Hamas arasındaki çatışmaların herhangi bir başka devlet ya da devlet olmayan unsurlara yayılmasını engellemeyi ele aldıklarını öne sürdü.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, işgal rejimi ve Ürdün’den başladığı turunun kapsamını, tüm Körfez Arap ülkeleri ve Mısır’ı içerecek şekilde genişletti. Bu, Blinken’in göreve geldiği 2021 yılı Ocak ayından bu yana çıktığı en geniş kapsamlı Ortadoğu turu.

Voa Türkçe’nin aktardığına göre, Blinken, Şeyh Muhammed Bin Abdülrahman El Tani’yle beraber basına yaptığı açıklamada, Amerika’nın, geçen Cumartesi günü Hamas’ın düzenlediği baskında Gazze’ye götürdükleri rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için yoğun çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Şeyh Muhammed Bin Abdülrahman El Tani’yle, başta Amerika olmak üzere ortaklarına, sivilleri krizin sonuçlarından korumaya çağırdı.

Blinken, Washington’un Katar’dan Doha’daki bir Hamas bürosunu kapatmasını talep edip etmediği yönündeki soruyu doğrudan yanıtlamadı, ancak her ülkenin Hamas’ı 1200 İsrailli’nin ölümüyle sonuçlanan İsrail kasabalarına yönelik saldırısını kınaması gerektiğini söylemekle yetindi.

Blinken, “Çıktığım bu turda yaptığım tüm konuşmalarda Hamas ile işlerin eskisi gibi yürüyemeyeceğini açıkça ifade ediyorum” dedi.

İsrail’e ziyareti sırasında kendisine İsrailli sivillerin cesetlerinin fotoğrafları gösterilen Blinken, “Bebekleri öldürmek, aileleri diri diri yakmak, küçük çocukları rehin almak. Bunlar vicdansız ve insafsız acımasızlık eylemleridir” şeklinde ifadesini kullandı.

Blinken ayrıca Amerika’nın işgal rejimi ve yardım kuruluşlarıyla Gazze’deki siviller için “güvenli alanların” nasıl oluşturulabileceğini ele aldığını anlattı. “Şu anda dikkatimizi güvenli bölgeler oluşturulmasını sağlamaya çevirdik” diyen Blinken, “Bunun, sivillerin Hamas’ın açacağı çapraz ateşte kalmamasını ve ihtiyaçları olan yardıma ulaşmalarını sağlamanın en iyi yolu olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Katar başbakanı: Hamas bürosunu kapatmayacağız

Katar Başbakanı ise Gazze Şeridi’ne yardım ulaştırmak için bir insani koridor açmanın yollarını aradıklarını belirtti.

Şeyh Muhammed Bin Abdülrahman El Tani, Katar’ın Hamas’ın Hoda bürosunu kapatmayacağının işaretini vererek ofisin “bölgeye barış ve sükunet sağlamak ve bunun iletişimini yapmak için kullanıldığını” kaydetti.

Katar Başbakanı, “Şu anda iletişimi açık tuttuğunuz ve bu çatışmayı sonlandırmaya odaklandığınız sürece faydası olacaktır, şu günlerde ana hedefimiz budur” dedi.

Katar Başbakanı çatışmanın tüm taraflarında sivillerin acı çekmesini önlemek için iletişim hatlarını açık tutmaya çalıştıklarını ve uluslararası hukukun uygulanması çağrısı yaptıklarını söyledi.

Şeyh Muhammed Bin Abdülrahman El Tani, “İnsan her yerde insandır, ister İsrailli ister Filistinli olsun değeri aynıdır” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *