Cumhuriyetçi Graham, Ukrayna ile Çin ve Tayvan’ı ilişkilendirdi

Cumhuriyetçi Graham, Ukrayna ile Çin ve Tayvan’ı ilişkilendirdi

ABD’de yayın yapan CBS televizyonuna konuşan Güney Carolina cumhuriyetçi senatörü Graham, “Savaş küçülmek yerine büyüyor. Tayvan elden gidiyor. Ukrayna Rusya’yı yenebilirse Çin’in Tayvan’ı işgal etme olasılığı azalır ve Putin durdurulur.” dedi.

ABD’de yayın yapan CBS televizyonuna konuşan Güney Carolina Senatörü Graham, Rusya’ya karşı Ukrayna’ya verilen desteğin önemine dikkat çekti. Teröre karşı savaşta en büyük hatanın Afganistan’dan çekilmekle yapıldığını iddia eden Graham, Ukrayna’dan desteği çekersek bu Afganistan’dan (çekilme kararından) 10 kat daha kötü olur.” ifadesini kullandı.

Ukrayna’ya fon sağlamayı durdurmanın Tayvan için ölüm cezası anlamına geldiğini söyleyen Graham, “Savaş küçülmek yerine büyüyor. Tayvan elden gidiyor. Ukrayna Rusya’yı yenebilirse Çin’in Tayvan’ı işgal etme olasılığı azalır ve Putin durdurulur.” dedi.

Cumhuriyetçi Graham, Kongre’de cumhuriyetçilerin büyük çoğunluğunun Ukrayna’nın sınır güvenliği için finansman sağlanmasını desteklediğinin altını çizdi.

Graham, ABD’de federal hükümetin, finansman sağlayacak bütçe tasarısının hala yasalaşmaması nedeniyle, kapanma sorunu yaşayabileceği 45 gün içinde Ukrayna’ya NATO müttefiki ülkelerin yardım edebileceğini, bugüne kadar Ukrayna’ya yapılan nakit yardımların ABD’den çok müttefik devletlerden gittiğini vurguladı.

Afganistan konusunda Biden’ı suçladı

Graham, sunucunun, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Afganistan’dan çekilmek istediğini hatırlatması üzerine, Trump’ın bunu kişisel olarak “istese de” bu yönde karar almadığını belirtti. Graham, “Teröre karşı savaştan bu yana yaptığımız en büyük hata Afganistan’dan çekilmek oldu.” dedi.

Sınır reformunu Ukrayna paketiyle birleştiriyorlar

ABD’nin sınır güvenliği reformuna demokratların destek vereceğini düşündüğünü belirten Graham, bunun Ukrayna paketiyle birleştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Graham, “Sınırımızı düzeltmemiz gerektiğini söyleyenler haklısınız. Ukrayna’ya yardım etmemiz gerektiğini söyleyenler haklısınız. Ukrayna’ya finansman sağlamanın anahtarı, güvenlik sorunu yaşanan sınırla başa çıkmaktır. 107 bin Amerikalı, güney sınırından gelen fentanil zehirlenmesinden öldü. Ukrayna’da tek bir askerimizi bile kaybetmedik. Yani Amerika güvensiz bir güney sınırından işgal ediliyor.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *