Türkiye’den Irak’a ‘Kalkınma Yolu Projesi’ ziyareti

Türkiye’den Irak’a ‘Kalkınma Yolu Projesi’ ziyareti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Irak’ı ziyaret etti, Başbakan Sudani başta olmak üzere Iraklı yetkililerle görüştü. Uraloğlu, projenin 2028 yılında bitebileceğini öngördüklerini belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Kalkınma Yolu Projesi” ile ilgili görüşmeler yapmak üzere 30 Eylül’de Irak’a gitti. Bakan Uraloğlu, İstanbul’da BAE Yatırım Bakanı Al Suwaidi ile bir araya geldikten sonra Irak’a geçti.

Mohamed Hassan Al Suwaidi ile görüşme

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Yatırım Bakanı Mohamed Hassan Al Suwaidi ile görüştü.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul’da gerçekleşen görüşmede Türkiye, BAE, Irak ve Katarlı yetkililerden oluşan teknik heyetin, Kalkınma Yolu Projesi kapsamında yapılacak çalışmaları hızlı bir şekilde neticelendirmesi ve kısa zamanda mutabakat zaptının Bakanlıklar düzeyine taşınması değerlendirildi.

İki ülke arasında ulaştırma alanında gerçekleştirilebilecek olası işbirliği imkanlarının da ele alındığı görüşmede, Bakan Uraloğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Türkiye’de yürüttüğü projelerle ilgili bilgi verdi.

BAE Yatırım Bakanı Al Suwaidi de Kalkınma Yolu Projesi kapsamında dörtlü mutabakata sıcak baktıklarını belirterek, “Biz, Kalkınma Yolu Projesi’ni çok önemsiyoruz. Çünkü bu yolun Avrupa ve Asya pazarları ile bağlantıyı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu hattın da çok hızlı tamamlanacağını düşünüyoruz. Bu konuda her anlamda çalışacağız ve projeye her türlü desteği vermeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Bağdat’a ziyaret

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Uraloğlu, Bağdat’taki temasları kapsamında, Irak Ulaştırma Bakanı Sadavi ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye-Irak Kalkınma Yolu Projesi başta olmak üzere ikili ilişkiler ele alındı.

Uraloğlu, projenin hayata geçirilmesinde Türkiye ile Irak arasındaki işbirliğinin önemli olduğunu belirterek, “G20 Liderler Zirvesi’nde ortaya atılan, Hindistan’dan başlayan koridor da alternatif bir koridor olacaktır ama bizim için Kalkınma Yolu Projesi altın madalya konumundadır. Dolayısıyla güzergahı hiç zaman kaybetmeden bir an önce trenlerin, araçların işlediği bir güzergah haline getirmemiz gerekiyor. Avrupa tarafında da bu güzergahın devamıyla ilgili Bulgaristan, Macaristan ve Sırbistan ulaştırma bakanları ile Bakanlar Konseyi oluşturduk. Benzer bir komiteyi burada da oluşturabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu proje kapsamında inşa edilecek 1200 kilometrelik demir yolunun bir an önce bitirilmesi için kesimler halinde çalışmanın faydalı olacağını vurgulayan Uraloğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD), demir yolu inşası konusunda gerekli donanıma sahip olduğunu aktardı.

Uraloğlu, projenin tüm aşamalarında Türkiye’nin Irak’a gerekli teknik desteği verebileceğine işaret ederek, Irak ile demir ve kara yolu anlaşmalarının yanı sıra denizcilik konusunda da işbirliği yapmanın iki ülke açısından faydalı olacağını bildirdi.

Irak Ulaştırma Bakanı Sadavi ise Bakan Uraloğlu’nun Irak’a yaptığı ziyaretten memnun olduklarını belirterek, Irak Başbakanı’nın Kalkınma Yolu Projesi’nin prosedürlerinin 2 ay içinde bitirilmesi için her türlü işbirliğinin yapılması konusunda kendisine talimat verdiğini kaydetti.

Uraloğlu, görüşmede es-Sadavi’nin “Konseyde hangi ülkeleri görmek istiyorsunuz?” sorusuna “Başta Irak ve Türkiye. Sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar. Bunları karşılıklı görüşerek, 4’lü düşünebiliriz. Komşu ülkelerden katılmak isteyen olursa onu da beraber değerlendirebiliriz.” cevabını verdi. Görüşmede ayrıca, Tır Sözleşmesi ve transit taşımanın serbestleştirilmesi konuları ele alındı.

Bakan Uraloğlu, görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kalkınma Yolu Projesi’ne ilişkin sorular üzerine Uraloğlu, şunları aktardı:

“Bu koridorun çok güncel olarak konuşulduğu bugünlerde düşüncelerimizi ifade etmek için Bağdat’tayız ve burada olmamız bu anlamda düşüncelerimizi net olarak ortaya koymuştur. Daha önce teknik seviyede arkadaşlarımız konuşmuştu. Bugün de Sayın Bakan ile çok detaylı görüşmeler yaptık ve yol haritasını belirledik. Birinci derecede Irak ile ama genel anlamda bölgedeki bu projeye katılmak isteyen ülkelerle de işbirliğine açığız. Şimdiden hayırlı olsun.”

Irak Başbakanı Sudani’den açıklama

Sudani’nin basın ofisinden, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sudani arasında dün Bağdat’ta yapılan görüşmenin içeriğine dair yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre görüşmede Sudani, Kalkınma Yolu Projesi’nin Irak hükümetinin önem verdiği stratejik bir proje olduğunu belirterek, “Kalkınma Yolu Projesi’nin hayata geçirilmesi Irak-Türkiye ve diğer bölge ülkeleri arasındaki ortak bağları güçlendirecek. Bu, Orta Doğu’yu Avrupa’ya bağlayacak en iyi, en kısa ve en az maliyetli yoldur.” dedi.

Sudani, Türkiye’nin söz konusu projeye katılım konusundaki heyecanından övgüyle bahsederek, iki ülke arasındaki teknik görüşmelerin sürmesinin önemini vurguladı.

Bakan Uraloğlu da Türkiye’nin Kalkınma Yolu Projesi’nde ciddi şekilde yer almak istediğini kaydederek Irak’ın bu konudaki adımlarından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Uraloğlu’ndan AA muhabirine açıklama

Bakan Uraloğlu, Irak’ın başkenti Bağdat’taki temaslarının ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Iraklı mevkidaşı Rezzak Müheybes es-Sadavi ile Kalkınma Yolu Projesi’nin ne kadar hızlı hayata geçirilebileceğini ve projenin önündeki süreçlerin daha hızlı nasıl aşılabileceği noktasında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

“Aylardır çalıştırdığımız heyetlerimizi tekrar bir araya getirdik.” diyen Bakan Uraloğlu, heyette yer alanların bir kısmının yarın da Bağdat’ta görüşmelere devam edeceğini kaydetti.

Uraloğlu, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile de yaptığı görüşmesine değinerek, “Irak’ta gerçekten bu işin bir an önce yapılması gerektiği yönündeki iradeyi yakından görme imkanına sahip olduk. Biz de aynı iradeye sahibiz. Bu, öncelikle iki ülkenin sonrasında da Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi dört ülkenin birincil derecede bu işe sahip çıkmasıyla başlamış olan bir süreç. Civar ülkelerden de bir katılım ve destek talebi olursa ona da kapılarımızın açık olduğunu değerlendirdik. Türkiye’de yapmamız gereken işler var, bir taraftan da onları yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Tamamı 2028 yılında bitebilir diye öngörüyoruz”

Kalkınma Yolu Projesi kapsamında Irak topraklarında bin 200 kilometre uzunluğunda yapılması gereken işler olduğunu ifade eden Uraloğlu, Türkiye sınırlarındaki bölümün ise bin 600 – bin 700 kilometre civarında olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

“Biz, aslında yapacağımız gereken işlerin birçoğunu yapmış durumdayız. Burada o heyecanı görmüş olmak bu işin olabilirliğiyle ilgili kanaatimizi güçlendirmiştir. Yapılması gereken işler noktasında hızlıca hareket etmek gerekir. Çünkü alternatif güzergahlar da ortaya konuldu. Burada daha üst seviyede bir yaklaşım var aynı şekilde biz de destekliyoruz. İnşallah kısa zamanda çalışmalarına başlayacağız. Burada Fav Limanı’nın birinci fazının 2025 yılında hayata geçirileceğini öğrendim. Ama demir yolu peyder pey hayata geçececektir ama projenin tamamı 2028 yılında bitebilir diye öngörüyoruz.”

Bağdat’taki temaslarında Iraklı mevkidaşı Sadavi ve Başbakan Sudani ile görüşen Bakan Uraloğlu, daha sonra Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliğindeki şehitler anıtını ziyaret ederek, anı defterini imzaladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na temaslarında Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney de eşlik etti.

Uraloğlu, dün Bağdat’ta Iraklı mevkidaşı Rezzak Muheybis es-Sadavi, Başbakanlık Kabine Müdürü İhsan Avvadi ve Başbakan Sudani ile Kalkınma Yolu Projesi’ni görüşmüştü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *