İsrail dün gece yine Gazze’ye saldırdı

İsrail dün gece yine Gazze’ye saldırdı

Gazze sınırında Filistinlilerin işgal rejimine yönelik protestoları devam ederken, işgal ordusuna ait askeri uçaklar, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin doğusunu bombaladı. Sınırdaki protestoculara da ateş açan işgal kuvvetleri 3 Filistinliyi yaraladı.

İsrail’e ait savaş uçakları, Gazze’nin El-Bureyc ve Cebaliye bölgelerinde Hamas’a ait iki gözetleme noktasına hava saldırısı düzenledi.

Hedef alınan noktalar, Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları tarafından Gazze’nin doğu sınırını gözetlemek için kullanılıyor.

Hamas konuya ilişkin henüz açıklamada bulunmazken İsrail ordusundan yapılan bilgilendirmede, söz konusu saldırı doğrulandı.

Bilgilendirmede,”İsrail ordusuna ait insansız hava aracının, şiddetli ayaklanmaların yaşandığı Bureyc ve Cebaliye bölgelerinde Hamas’a ait iki askeri noktayı bombaladığı” belirtildi. Ayrıca, “kargaşanın yaşandığı bölgeden Gazze sınırındaki güvenlik çiti yakınındaki askeri güçlere de ateş açıldığı” öne sürüldü.

İsrail’in Gazze sınırındaki gösteriye müdahalesinde 3 Filistinli yaralandı

Öte yandan Gazze’deki Filistinliler, yahudilerin Mescid-i Aksa baskınını ve işgal altındaki Batı Şeria’da gerçekleştirilen ihlalleri protesto etmek için sekizinci günde de gösteri düzenledi.

İsrail güçleri, gösteriye, gerçek ve plastik kaplı mermi ile göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin sınır bölgesinde gösteri düzenleyen Filistinlilere ateş açması sonucu 3 kişinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, yaralıların durumuna ilişkin bilgi verilmezken, sahada görev yapan sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail güçlerinin, müdahale sırasında kullandığı göz yaşartıcı gazdan onlarca kişi etkilendi.

Gazdan etkilenenlere müdahale olay yerinde yapıldı.

Gazze’deki Filistinlilerin, yahudilerin Mescid-i Aksa baskınını ve işgal altındaki Batı Şeria’da gerçekleştirilen ihlalleri protesto etmek için gösteriler düzenliyor. İsrail güçleri gerçek ve plastik mermi ile göz yaşartıcı gaz bombası kullanarak Filistinlileri dağıtmaya çalışıyor.

Gazze’den İsrail tarafına “yanan balonlar”

Israel Hayom gazetesinin haberine göre, Gazze Şeridi’nden gönderilen “yanan balonların” ardından “Bari” ve “Kissufim” Yahudi yerleşim birimlerinde çıkan yangınlara İsrail itfaiye ekipleri müdahale ediyor.

Yedioth Ahronoth gazetesi de Gazze sınırına yakın bir bölgede üçüncü bir yangının daha çıktığını duyurdu.

Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze sınırı çevresine bir ziyaret gerçekleştirerek Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ve Askeri İstihbarat Şefi Aharon Haliva ile değerlendirmelerde bulundu.

Tel Aviv yönetimini Gazze’ye yönelik ablukayı hafifletmeye zorlamak için daha önce de Gazze Şeridi’nden İsrail tarafına “yanan balonlar” gönderilmiş, İsrail ise Gazze Şeridi’ne saldırılar düzenlemişti.

Gazze’deki Filistinlilerin ilk kez 2018 yılında kullanmaya başladığı söz konusu yöntemle, İsrail’in 2007’den beri kara, hava ve denizden uyguladığı ve gittikçe ağırlaştırdığı ablukayı hafifletmeyi hedefledikleri belirtiliyor.

Yahudilerden Mescid-i Aksa’ya “Yom Kippur” baskını

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, 317 yahudinin Mescid-i Aksa’ya sabah saatlerinden itibaren gruplar halinde İsrail polisinin koruması altında baskın düzenlediği belirtildi.

Görgü tanıklarının aktardığına göre, İsrail polisi, baskın sırasında Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde kontrol noktaları oluşturdu ve Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişine müsaade etmedi.

Yahudilerin bir kısmı da Mescid-i Aksa’nın kapıları önünde ayin düzenledi.

İsrail’de milyonlarca yahudi, 24-25 Eylül tarihlerinde, Yahudilerce en kutsal dini bayram olan ve “Kefaret Günü” anlamına gelen “Yom Kippur”u kutluyor.

Yahudi yerleşimciler dini bayramlarının olduğu dönemlerde Mescid-i Aksa’ya baskınlarını artıyor.

Mescid-i Aksa, işgal rejimi ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Ancak Yahudiler, 2003’ten bu yana İdarenin izni olmadan İsrail’in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor. Bu girişleri baskın olarak nitelendiren Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlal edildiğini vurguluyor.

İsrail’de protestolar 38. hafta da devam etti

İşgal rejimi hükümetinin yargı düzenlemesine karşı her hafta cumartesi akşamı kitlesel gösteriler düzenleyen İsrailliler, 38. haftada da ülke genelinde sokaklara ve meydanlara indi.

Başta Tel Aviv, Batı Kudüs, Hayfa ve Herzliya gibi kentler olmak üzere ülke genelinde onlarca farklı noktadaki gösterilere on binlerce İsrailli katıldı.

İsrail bayrakları taşıyan protestocu yahudiler, davullar, düdükler ve havalı kornalarla ritim tutarak “demokrasi” sloganları attı. Tel Aviv’deki göstericiler, bazı noktalarda meşaleler yaktı.

Ülke genelinde farklı noktalardaki protestolarda göstericiler, başbakan Netanyahu ve hükümetteki diğer bakanları eleştiren sloganlar, resimlerin yer aldığı pankart, afişler ve dövizler taşıdı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *