Azerbaycan: Hankendi’de arşivleri imha ediyorlar

Azerbaycan: Hankendi’de arşivleri imha ediyorlar

Azerbaycan İçişleri Bakanlığı, Karabağ bölgesinin Hankendi şehrinde Ermenilerce kasıtlı yangınların çıkarıldığını ve idari arşivlerin yakılarak imha edildiğini duyurdu. Öte yandan Ermenistan’da kaos arttı, tutuklamalar başladı. Tutuklananların çoğu Karabağ klanı temsilcileri.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Karabağ’da gerçekleştirilen antiterör operasyonunun ardından tüm alanların tam kontrol ve gözlem altında tutulduğu belirtildi. Açıklamada, “Hankendi şehrinde, karşı tarafın kasıtlı olarak yangınlar çıkardığı, çeşitli idari binalarda belge, maddi delil ve arşivlerin imha edildiği gözlemleniyor.” bilgisi paylaşıldı.

Rus Barış Gücü’nden yapılan açıklamada ise Ermeni güçlerin, silah ve mühimmatlarını Rus askeri personelinin kontrolünde teslim etmeye başladığı, mevzilerini de terk ettiği bildirildi. Açıklamada, “Bugüne kadar 800’den fazla silah, el bombası, havan topu, tanksavar ve uçaksavar füzesi teslim edildi.” ifadesi kullanıldı.

Azerbaycan ordusu, 19 Eylül’de Karabağ’da anayasal düzeni tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatmıştı. Karabağ’daki Ermeni silahlı güçler, yaklaşık 24 saat süren operasyon sonrasında silah bırakmıştı.

Blinken: ABD güç kullanımına karşı

New York’taki Lotte Palace Hotel’de düzenlediği basın toplantısında Blinken, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Blinken, AA muhabirinin, “ABD’nin Karabağ’daki görüşmeleri yakından takip ettiğini görüyoruz. Türk mevkidaşınızla da konuyu görüştüğünüzü düşünüyorum. Ermenistan Başbakanı (Nikol) Paşinyan’la gerçekleştirdiğiniz telefon görüşmesinde ABD’nin Ermenistan’ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü tümüyle desteklediğini aktardınız. Aynı şekilde Azerbaycan’ın kendi toprak bütünlüğünü, Karabağ’da da dahil olmak üzere yeniden sağlama hakkını tanıyor ve destekliyor musunuz?” şeklindeki sorusunu yanıtladı.

Bu hafta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşme fırsatı yakaladığını kaydeden Blinken, görüşmelerinde bu hafta bölgede yaşanan gelişmelerden duydukları endişeyi ilettiğini bildirdi.

Blinken, ABD’nin güç kullanımına karşı olduğunu ve bunun, barış çabalarına engel teşkil ettiğini söyledi.

Adil ve kalıcı bir barışın iki ülkeye de büyük fayda sağlayacağını belirten Blinken, böyle bir barışın “üç yıllık çatışmanın ardından tarihin gidişatında iyiye doğru güçlü bir değişim” olacağı değerlendirmesinde bulundu.

Blinken, konuya ilişkin taraflar ve Avrupa Birliği (AB) ile yakın temasta olduklarını anlattı. Son 24 saatte Azerbaycan ve Karabağ Ermenilerinin temsilcileri arasında gerçekleşen görüşmelere dikkati çeken Blinken, müzakereler ve diplomasinin önemine işaret etti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “Egemenlik, toprak bütünlüğü ve bağımsızlık söz konusu olduğunda ilgili herkes adına bu hususların arkasındayız.” ifadesini kullandı.

Ermeni hükümeti zorda

Azerbaycan’ın kendi toprağı olan Karabağ’da ayrılıkçı Ermenilere karşı başlattığı operayonda 24 saat içinde hedefine ulaşması Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ı boy hedefine dönüştürdü. Başkent Erivan gösterilerle çalkalanıyor, hedefteki Paşinyan dün hükümet binasından zor ayrıldı.

Cnn Türk’ün aktardığına göre, Azerbaycan’ın 19 Eylül’de başlattığı ve bir günde istediği sonuca ulaşarak tamamladığı özel Karabağ harekâtı, Ermenistan’ın başkenti Erivan’ı karıştırdı. Erivan’daki meydan ve sokakların yanı sıra hükümet binasını da üç günden beri kuşatma altında tutan binlerce gösterici Başbakan Nikol Paşinyan’ı hedef alarak “Hain Paşinyan istifa” sloganları atmaya devam ediyor.

Muhalefet de Paşinyan’ın görevden alınması için bastırıyor. Paşinyan ise dün hükümet kabinesini durum değerlendirmesi için topladıktan sonra “A” ve “B” planlarını açıkladı.

24 saatte Azerbaycan’ın zafere ulaşması Ermeni ayrılıkçıların Karabağ bölgesi üzerinde kontrolü kaybetmesi anlamına geliyor. Karabağ’ın kısa sürede teslim olması nedeniyle Ermenistan ordusunu desteğe yollamadığı gerekçesiyle Paşinyan da suçlamalara hedef oluyor.

Siyasi gözlemciler “Dünya ülkeleri arasında iktidarda olan en kıskanılmayacak lider şu an Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan” diye yorum yapıyor.

20 Eylül’de Erivan’da başlayan protesto gösterileri dün muhalif eylemcilerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşanmasına kadar gitti. Başbakan Nikol Paşinyan hükümeti ve partisinden hiç kimse korumasız sokağı çıkamaz oldu. Ermenistan’da gerilimin patlama noktasına yaklaştığını gösteren hadise dün sabah saatlerinde yaşandı.

Gece boyunca hükümet binasında kabineyi toplayarak Karabağ değerlendirmesi yapan Paşinyan, sabah binadan bir türlü ayrılamadı. Hükümet binası girişinde nöbet tutan göstericiler Paşinyan kortejine yol vermediği gibi korumalarla kavgaya tutuştu. Bir saat kadar binadan çıkamayan Paşinyan, saat 10.00 sularında zırhlı araçlar eşliğinde hükümet binasından ayrılmayı başardı.

Gece boyunca devam eden hükümet kabinesi toplantısında benimsenen planı daha sonra halka duyuran Başbakan Paşinyan, “Kabine toplantısında Karabağ ile ilgili tüm ihtimalleri değerlendirdik. ‘A’ ve ‘B’ planları yaptık. Ancak şu anda sadece ‘A’ planı üzerinde yoğunlaşmayı kararlaştırdık. Bu ilk planın temeli Karabağ bölgesinde yaşayan sivil Ermeni halkının can güvenliği sağlanarak evlerine dönmesi ve orada yaşamaya devam etmesidir.

Ermeni halkı Karabağ’ı terk etmemeli. Soydaşlarımızın can güvenliği tehlikeye girerse o zaman ‘B’ planını devreye sokarız. Karabağ’dan Ermenistan’a gelecek 50 bin kadar mülteci için yerleştirme mekânları hazırladık. Umudumuz “B” planına gerek kalmamasıdır. Çünkü zaten şu anda mültecilerin güzergâhı sayılan Laçin koridoru Azerbaycan tarafından kilit altında tutulmaya devam ediliyor” açıklamasını yaptı.

Paşinyan’ın sözlerine inanmayan muhalif protestocular taşkınlıkların dozunu dün arttırınca tutuklamalar başladı. İlk olarak şimdiki protesto gösterilerinin lideri pozisyonundaki “Ana-Ermenistan” hareketi lideri Anranik Tavanyan tutuklandı. Kısa bir süre sonra Ermenistan ikinci Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ın oğlu Levon Koçaryan gözaltına alındı. Tutuklanan protestocuların çoğunluğu Ermenistan’daki Karabağ klanı temsilcileri olarak biliniyor. Çoğu Levon Ter Petrosyan ile üçüncü Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın adamları.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *