Citibank: Türkiye, küresel ekonomi için önemli bir pazar

Citibank: Türkiye, küresel ekonomi için önemli bir pazar

Amerikan Şirketler Derneği tarafından dünyanın çeşitli yerlerindeki Türk vatandaşlarının yeteneklerinin araştırıldığı raporun tanıtımı yapıldı. Citibank temsilcisi, Türkiye’nin küresel ekonomi için önemli bir pazar niteliğinde olduğunu vurguladı.

Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye), küresel ölçekte kendini kanıtlamış 60 ülkedeki 1000 Türk’ün yetenek haritasının ortaya konduğu “Global Turks par Excellence” projesinin uluslararası tanıtım toplantısını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Citibank iş birliğinde Citi’nin New York’taki genel merkezinde düzenlenen etkinliğe, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay, Citi Kamu Sektörü Global Başkanı Julie Monaco ve AmCham Türkiye Başkanı Tankut Turnaoğlu’nun yanı sıra iş dünyası temsilcileri katıldı.

Bakan Kacır, burada yaptığı konuşmada, AmCham Türkiye’nin, ülkenin ekonomik büyümesini destekleme, Türkiye ile ABD’nin ticari ve ekonomik bağlarının geliştirilmesi konusunda önemli bir rol oynadığına işaret eti. Kacır, “Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik bağların teknolojik boyutunun güçlendirilmesinin her iki ülkenin çıkarına olduğunun bilincindeyiz. Yani Türkiye, ABD’li yatırımcıların aşina olmadığı bir pazar değil.” dedi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, Global Turks par Excellence Projesi’nin dünya çapında farklı sektörlerdeki ve uzmanlık alanlarındaki seçkin Türk profesyonellere ulaşılmasında katkı sağladığını söyledi.

‘Türkiye önemli bir pazar’

Citi Kamu Sektörü Global Başkanı Julie Monaco, Türkiye’nin genç ve yüksek vasıflı iş gücü, coğrafi konumu ve büyük iç piyasasıyla küresel ekonomi için önemli bir pazar olduğuna dikkati çekerek, bu nedenle birçok çok uluslu şirketin Türkiye’yi yönetim ve ihracat üretimi için bir merkez olarak seçtiğini ifade etti.

Jeopolitik konumu, Avrupa ve Asya’nın kavşağında yer alan stratejik konumu ve Karadeniz’e, Akdeniz’e, Orta Doğu’ya erişimi nedeniyle Türkiye’nin çeşitli bölgeler arasında kritik bir köprü olduğunu dile getiren Monaco, küresel ticaretin yaklaşık yüzde 40’ının Türkiye’ye 4 saatlik direkt uçuşla gerçekleştiğini anlattı.

Monaco, bu stratejik konumun bölgede genişlemek isteyen şirketler için cazip olduğunu belirterek “Citi, hızla değişen ve belirsiz bir dönemde, zorlukları yeni fırsatlara dönüştürmek için Türkiye’nin önemli bir bölgesel merkez olma yolundaki adımlarını desteklemeye istekli.” diye konuştu.

AmCham: Türkiye bölgesel merkez olma potansiyeline sahip

Türkiye’de faaliyet gösteren ABD şirketlerinden oluşan bir ticaret birliği ve sivil toplum kuruluşu olan AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu da ABD şirketleri olarak en güçlü olanaklarından birinin uluslararası yetenekleri geliştirmek olduğunu, Türkiye’de dünya çapında yeteneklerin geliştirilmesi konusunu bir öncelik olarak belirlediklerini anlattı.

Turnaoğlu, Global Turks par Excellence projesinin sadece dünya çapında başarılı olan 1000 Türk lideri belirlemekle kalmadığını, aynı zamanda uluslararası alanda tüm kurumların örnek olarak kullanabileceği bir yetenek haritası da ortaya koyduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin, coğrafi, kültürel ve en önemlisi yetenek avantajlarıyla çok uluslu şirketler için daha büyük bir bölgesel merkez olma potansiyeline sahip bulunduğunu vurgulayan Turnaoğlu, “Küresel yeteneklerimizi de bünyemize katarak Türkiye’ye daha fazla yatırım çekebilir ve daha bağlantılı bir bölgesel merkez haline gelebiliriz.” diye konuştu.

Global Turks par Excellence Projesi

AmCham Türkiye işbirliğinde yürütülen Global Turks par Excellence Projesi, P&G, Meta, Citi, Microsoft ve Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) başını çektiği 20 uluslararası şirketin sponsorluğunda hayata geçirildi.

Türkiye’de Heidrick & Struggles’ın kurucusu Ayşegül Dicle Aydın’ın tasarladığı ve yönettiği proje, küresel ölçekte kendini kanıtlamış 60 ülkedeki 1000 Türk’ün elde ettiği başarının hangi bilgi-beceri ve yetenekler kapsamında gerçekleştiğini ve “21. Yüzyılın Lider Türk”ünü yaratmak için hangi yetkinliklere odaklanılması gerektiğini ortaya koyuyor.

Avrupa, ABD, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan ve 2021 yılında başlatılan Global Turks par Excellence araştırması için 5 kıtada ve 60 ülkede başarılı Türk profesyonellere ulaşmak için yaklaşık 2 yıl harcandı ve özellikle ülkeler arası rollerle başarısını kanıtlamış isimlerden 1000 anket katılımcısı seçildi. Her bir katılımcıdan 400 veri toplandı, veriler Londra’da analiz edildi ve çok kapsamlı bir bulgu seti ile sonuçlandırıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *