Fas’taki duruma ilişkin Kızılhaç açıklama yaptı

Fas’taki duruma ilişkin Kızılhaç açıklama yaptı

Fas’ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin ardından, Fas Krallığı sadece 4 devletin yardımına izin vermişti. Deprem sonrası Fas’taki duruma ilişkin de Kızılhaç, BM Cenevre ofisinde bilgi verdi.

BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında Fas’ta yaşanan deprem ile Libya’daki sel felaketleri ele alındı.

Carpentier, Marakeş’ten çevrimi içi yaptığı konuşmada, ülkenin tanık olduğu yıkımdan bahsetti.

Depremin merkezinin Marakeş’e 75 kilometre uzakta olduğunu ve yüzlerce kilometre uzaklıktaki köylerin dahi etkilendiğini aktaran Carpentier, yerel ve uluslararası topluluklarla koordineli çalıştıklarını dile getirdi.

Carpentier, “Yüz binlerce kişinin barınağa ihtiyacı var. Önümüzdeki hafta fırtınalar ve soğuk hava bekleniyor. Etkilenen köy ve şehirleri yeniden inşa etmek aylar hatta yıllar alabilir.” dedi.

IFRC Libya Heyeti Başkanı Tamer Ramadan da Libya’da selin en çok etkilediği Derne kentindeki durumun karmaşık olduğunu ve erişim konusunda sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Ramadan, ilk yardım, geçici barınak ve tahliye hizmetlerinin yanı sıra cesetlerin nereye taşınacağı konusunda destek olduklarını kaydetti.

Cansız bedenler hastalık veya salgına neden olmuyor

Kenya’dan çevrim içi toplantıya katılan Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin (ICRC) Afrika Adli Tıp Müdürü Bilal Sablouh, çatışma ve felaketler sonucu yaşanan ölümlerin ardından cesetlerin hastalık veya salgınlara neden olmadığını anlattı.

Sablouh, “Bu yanlış anlama çoğu zaman cesetlerin hızla imha edilmesine yol açıyor. Bu da ailelerin düzgün ve onurlu bir cenaze töreni yapamaması anlamına geliyor. Cesetlerin belgelenmesi ve etiketli ceset torbalarına konulması gerekiyor. Hem Fas hem de Libya’da hayatını kaybedenlerin defnedilmesi zaman alacak.” diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris ise afetlerden sonra güvenli içme suyuna erişimin önceliklerinden biri olduğunu vurguladı.

Harris, “Su kirliliğinin ana nedeni cansız bedenler değil ancak mümkünse içilebilir su kaynaklarından uzak tutulmalılar.” şeklinde konuştu.

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, Marakeş kentinde 7 büyüklüğünde meydana gelen depremin ülke tarihinde son yüzyıldaki en büyük deprem olduğunu duyurmuştu.

Sadece 4 devletin yardımı kabul edildi

Fas, meydana gelen yıkıcı depremin ardından başlatılan arama kurtarma çalışmaları için yalnızca İspanya, İngiltere, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen yardım teklifini kabul etti.

İşgal rejimi İsrail de “Fas’taki dostlarımızla dayanışma içinde olduğunu” ifade etmiş, arama kurtarma ekibi gönderileceğini duyurdu.

Depremin vurduğu Fas’a taziye ve destek mesajları

Avrupa Birliği (AB) kurumlarının başkanları Fas’ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin ardından dayanışma ve taziye mesajları paylaştı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya platformu X üzerinden Fransızca yaptığı açıklamada, “Dün gece yüzlerce can alan korkunç deprem karşısında tüm kalbimle Fas halkıyla birlikteyim. Düşüncelerim kurbanların aileleriyle, acil şifalar dilediğim yaralılarla ve takdire şayan bir iş yapan ilk müdahale ekipleriyle birlikte.” ifadelerini kullandı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de “Düşüncelerim bu trajediden etkilenen herkesle ve arama operasyonuna katılan kurtarıcılarla birlikte. AB, bu zor anlarda Fas’ı desteklemeye hazır.” açıklamasını yaptı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ise paylaşımında “Yüzlerce kişinin ölümüne ve çok daha fazlasının evsiz kalmasına neden olan depremin ardından Fas’tan yıkıcı haberler geldi. Bu zor ve trajik anda düşüncelerim tüm kurbanlarla, onların sevdikleriyle ve tüm Fas halkıyla birlikte.” ifadelerine yer verdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Fransızca mesajında, “Düşüncelerim, bir gecede ülkeyi sarsan ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olan korkunç depremden etkilenen Fas halkıyla birlikte. AB, Fas’a ihtiyaç duyduğu yardımı sağlamaya hazır.” şeklindeki değerlendirmesini paylaştı.

AB ve üye ülkelerin liderlerinden Fas Kralı’na ortak mektup

Avrupa Birliği ve ona üye ülkelerin liderleri, Fas Kralı 6. Muhammed’e deprem nedeniyle dayanışmalarını göstermek için ortak mektup gönderdi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in hitabıyla başlayan mektupta, “Biz AB Konseyi üyeleri olarak korkunç deprem sonrasında yaşanan ürkütücü can kaybı nedeniyle en içten taziyelerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu trajik olayın yıkıcı sonuçlarından derin üzüntü duyuyoruz. AB ve üye ülkeleri, bu zor zamanda Fas halkıyla tam dayanışma içindedir. Fas’ın yakın dostları ve ortakları olarak faydalı olacağını düşündüğünüz her türlü yardıma hazırız.” ifadeleri kullanıldı.

Mektupta, Michel’in yanı sıra tüm AB üyesi ülkelerin liderleri ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in imzası yer aldı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Fas hükümeti ve halkıyla bu zor zamanlarda dayanışma içinde olduklarını aktaran Guterres, yaralılara acil şifalar diledi.

Guterres, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilerken, “BM, Fas hükümetine destek vermeye hazır.” ifadesini kullandı.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths da derin üzüntüsünü dile getirerek, “Desteğe hazırız” mesajını verdi.

Belçika

Faslı nüfusun yoğun bulunduğu Belçika’da başta Başbakan Alexander de Croo olmak üzere üst düzey siyasetçiler, deprem felaketinin ardından dayanışma mesajları verdi.

De Croo, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada taziye dileklerini ileterek, “Belçika, bu zor zamanlarda Fas’ın yanında yer alacak.” ifadesini kullandı.

Fas asıllı İklim Bakanı Zakia Hattabi de Fas halkıyla, özellikle de yaslı ailelerle dayanışmasını ve derin şefkatini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib de bu tür olaylarda Belçika ile Fas’ı birleştiren bağların güçlendiğini vurguladı. Cezayir asıllı Bakan, Belçika’nın yardım için harekete geçmeye hazır olduğunu vurguladı.

Ülkedeki birçok siyasi partinin başkanı da mesajlarında desteklerini iletti.

Öte yandan “Travelers online.be” sitesindeki kayıtlardan 600’den fazla Fas asıllı Belçikalının deprem sırasında bu ülkede olduğunun belirlendiği bildirildi. Bunun üzerine Belçika Dışişleri Bakanlığı, vatandaşları için acil destek hattı kurdu.

11,5 milyon nüfuslu Belçika’da 500 bin civarı Fas asıllı vatandaş yaşıyor.

Almanya

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Fas’tan kötü haberlerin geldiğini belirterek, “Bu zor saatlerde düşüncelerimiz yıkıcı depremin mağdurlarıyla. Bu doğal afetten etkilenen herkese taziyelerimi iletiyorum.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, sosyal medya hesabından, Fas’tan korkunç görüntülerin ulaştığını belirterek, “Fas’taki insanlarla korkunç depremde hayatını kaybedenlerin yasını tutuyoruz. Düşüncelerimiz onlarla ve bu saatlerde enkaz altında kalanları arayan ve çok sayıda yaralının yaşamı için mücadele eden herkesle.” paylaşımında bulundu.

Avusturya

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, taziye mesajında, “Düşüncelerimiz Fas’ta meydana gelen depremin kurbanları ve onların yakınlarıyla. Fas’tan gelen ürkütücü görüntüler, yüzlerce insanın etkilendiği depremin boyutlarını gösteriyor.” görüşünü paylaştı.

Slovakya

Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova da yıkıcı depremden etkilenen Fas halkına derin taziyelerini sunarak, düşüncelerinin depremden etkilenenlerle olduğunu belirtti.

Caputova, “Slovakya, yaraların sarılması için yardım ve desteğe hazır.” ifadesini kullandı.

İtalya

İtalya Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Giorgia Meloni’nin G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Yeni Delhi’de Fas’taki yıkıcı depremin trajik sonuçlarını acıyla öğrendiği belirtildi.

Açıklamada, “Meloni, Fas Başbakanı Aziz Ahnuş’a, hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve Fas halkına, yakınlığını ve dayanışmasını ifade ederek, İtalya’nın bu acil durumda Fas’ı desteklemeye tam olarak hazır olduğunu belirtti.” ifadesi kullanıldı.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de “LA7” kanalında katıldığı programda, Fas’ta yaklaşık 200 İtalyan vatandaşının bulunduğu ve şu ana dek kimsenin yaralanmadığı bilgisini paylaştı.

İsviçre

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Alain Berset, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, “Düşüncelerimiz, bu korkunç depremden etkilenen Faslılarla. Hayatını kaybedenlerin ailelerine en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Berset, İsviçre’nin Fas ile dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

Polonya

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda yaptığı yazılı açıklamada, “Fas’ta meydana gelen ve 1000’den fazla kişinin hayatını kaybettiği trajik deprem karşısında Polonya’nın gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu vurgulamak isterim. Düşüncelerimiz ve dualarımız kurbanların aileleri ve Fas halkıyla birliktedir.” mesajını paylaştı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, X hesabından yaptığı paylaşımda, Fas’ta büyük bir trajedinin yaşandığını belirterek, Polonya’nın kurtarma ekibi de dahil olmak üzere gerekli yardımı sunmaya hazır olduğunu vurguladı.

Letonya

Letonya Cumhurbaşkanı Edgars Rinkevics, “Fas halkına, çok sayıda can alan yıkıcı depremin kurbanlarının ailelerine ve yakınlarına en içten taziyelerimi sunuyor, tüm yaralılara acil şifalar diliyorum.” ifadesini kullandı.

Litvanya ve Estonya

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, “Çok sayıda can kaybına yol açan Fas depremi ile ilgili korkunç haberler aldık. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Fas halkına en içten taziyelerimizi sunuyoruz. Tüm yaralılara acil şifalar, kurtarma çalışmalarında görev alan herkese güç ve direnç diliyoruz.” görüşünü paylaştı.

Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis ve Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo da yaşanan depremle ilgili üzüntülerini belirten taziye mesajlarını X hesaplarından paylaştı.

ABD

ABD Başkanı Joe Biden, mesajında, “Fas’ta meydana gelen depremin yol açtığı can kayıpları ve yıkım dolayısıyla derin üzüntü duyuyorum. Düşüncelerimiz ve dualarımız, bu korkunç durumdan etkilenen herkesle birlikte.” ifadesini kullandı.

ABD yönetiminin Fas yetkilileriyle görüşme halinde olduğunu aktaran Biden, “Fas’taki Amerikan vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için hızlı şekilde çalışıyoruz ve Fas halkına gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazırız.” açıklamasında bulundu.

Çin

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de Fas’ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için Kral 6. Muhammed’e taziye mesajı gönderdi.

Şi, mesajında, çok sayıda can kaybına yol açan felaketi öğrendiğinde şok yaşadığını belirtti.

Çin hükümeti ve halkı adına, hayatını kaybedenler için üzüntülerini ifade eden Şi, yakınlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diledi.

Şi, Kral Muhammed’in liderliğinde Fas hükümeti ve halkının felaketin yaralarını saracağına ve yurtlarını en kısa zamanda yeniden inşa edeceğine inandığını ifade etti.

Hindistan

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, G-20 Zirvesi’nin açılış töreninde, Fas’taki deprem nedeniyle taziye mesajı paylaştı.

Modi, Fas’a yardıma hazır olduklarını vurgulayarak, “Tüm yaralılarımızın bir an önce iyileşmesini diliyoruz. Tüm dünya bu zor zamanda Fas’ın yanındadır ve onlara mümkün olan her türlü yardımı sağlamaya hazırız.” dedi.

Güney Kore

Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin, Fas’taki yıkıcı depremden etkilenen Fas halkına başsağlığı diledi.

Park, sosyal medyada hesabından, “Fas’ta meydana gelen yıkıcı depremden etkilenenlere en derin başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Sizinle dayanışma içindeyiz ve hasarın bir an önce iyileşmesini diliyoruz.” paylaşımında bulundu.

Kolombiya

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, X sosyal medya hesabındaki paylaşımında, Fas’a yardıma hazır olduklarını belirterek, “Bu trajedide tüm Fas halkına dayanışmamı sunuyorum. Hükümetimiz, yardım talebinizi şu anda dikkate alıyor.” ifadelerini kullandı.

Honduras

Honduras Cumhurbaşkanı Xiomara Castro, X sosyal medya hesabından, Fas halkına başsağlığı dileğinde bulunarak, “Korkunç depremden ötürü Honduras halkı ve hükümeti adına Fas Krallığı’na en derin üzüntümüzü ve dayanışmamızı ifade etmek istiyorum. Hayatını kaybedenler ve etkilenenler nedeniyle çok üzgünüz.” paylaşımında bulundu.

Küba

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, X sosyal medya hesabından, Fas hükümetine ve halkına başsağlığı dileyerek, “Küba’dan, Fas halkına ve hükümetine, ülkeyi etkileyen şiddetli depremin yol açtığı üzücü can kaybı ve hasardan ötürü derin üzüntümüzü ifade ediyoruz. Kurbanların ailelerine ve sevenlerine yürekten başsağlığı dileriz.” ifadelerine yer verdi.

Venezuela

Venezuela Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, El-Huz bölgesini sarsan deprem nedeniyle Fas halkıyla dayanışma içinde olunduğu belirtildi.

Kurbanların ailelerine ve dostlarına başsağlığı dileğinde bulunulan açıklamada, “Bu doğal afetin yol açtığı hasar nedeniyle Venezuela büyük üzüntü duyuyor, bu trajedinin hafifletilmesi için ekibimiz yardıma hazır.” ifadesi kullanıldı.

Ekvador

Ekvador hükümetinden yapılan açıklamada, kurbanların ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifa temennisinde bulunularak, yıkıcı depremin ardından Ekvador hükümetinin, Fas halkı ve hükümetine dayanışmasını sunduğu kaydedildi.

Arjantin

Arjantin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Arjantin, deprem karşısında Fas Krallığı halkına ve hükümetine dayanışmasını sunuyor. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulunuyor, yaralıların iyileşmesi ve deprem bölgesindeki koşulların eski haline dönmesini temenni ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Şili

Şili Dışişleri Bakanlığının X sosyal medya hesabından, Fas’ın merkezinde meydana gelen deprem ve hayatını kaybedenler nedeniyle Fas halkına en içten başsağlığı dilekleri iletildi.

Şili’nin de sıklıkla depreme maruz kaldığı kaydedilerek, “Hayatını kaybeden ailelerle dayanışma içerisindeyiz. Bu trajedide yaralanan yüzlerce kişiye acil şifalar diliyor ve yaşanılan maddi kayıplardan ötürü üzüntü duyuyoruz.” paylaşımında bulunuldu.

Meksika

Meksika Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada yıkıcı deprem nedeniyle Fas halkına ve hükümetine başsağlığı dilekleri iletildi.

Meksika halkının, Fas ile dayanışma içinde olduğu kaydedilen açıklamada, yaralıların iyileşmesi ve bölgenin hızlıca toparlanması temennisinde bulunuldu.

Peru

Peru Dışişleri Bakanlığının X sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Fas’ta deprem sonrası meydana gelen can kaybı ve hasarlar nedeniyle üzüntü duyulduğu belirtilerek, “Kurbanların ailelerine, aynı zamanda o ülkenin halkına ve hükümetine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Orta Doğu ülkelerinden taziye ve dayanışma mesajları

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Katar, Ürdün, Libya, Bahreyn, Filistin, Lübnan ve İran’ın yanı sıra Arap Birliği, Dünya Müslüman Alimler Birliği ve Ezher Kurumu Fas’ta dün meydana gelen 7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle taziye ve dayanışma mesajları yayımladı.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Dün gece ülkeyi vuran yıkıcı deprem nedeniyle Fas hükümetine ve halkına içten taziyelerimizi iletiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın kardeş Fas halkıyla dayanışma içerisinde olduğu belirtilerek, depremde vefat edenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilendi.

BAE

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan da depremde hayatını kaybedenler için Fas Kralı 6. Muhammed’e taziye mesajı yolladı.

Al Nahyan, depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı dilediği mesajında “Bu olaydan büyük üzüntü duyuyoruz ve bu zor günlerde kardeş Fas’taki kardeşlerimizin yanında, onlarla dayanışma içindeyiz. Allah Fas’ı her türlü kötülükten korusun.” ifadelerini kullandı.

BAE Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum da X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

“Depremde hayatını kaybeden kardeş Fas’taki kardeşlerimize başsağlığı ve sabır diliyoruz. Allah’tan onlara sabır ve teselli vermesini, selamet ve güvenliklerini daim kılmasını temenni ediyoruz.”

BAE, depremle sarsılan Fas’a yardım için hava köprüsü kuruyor

BAE resmi haber ajansına WAM’a göre, Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Fas’ta depremden zarar görenlere acil insani yardım ulaştırılması için hava köprüsü kurulması talimatı verdi.

Hava köprüsünün, BAE ile Fas arasındaki kardeşlik ilişkileri çerçevesinde bu ülkeye verilen desteğin bir parçası olduğu ifade edildi.

Mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Fas’ın birçok bölgesini ve kentini vuran yıkıcı depremde hayatını kaybedenler için kardeş Fas’a içten taziyelerimizi sunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Mısır’ın bu korkunç depremin yıkıcı etkileri karşısında Fas hükümeti ve halkıyla tam dayanışma içerisinde olduğu” belirtilerek, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifa dileklerinde bulunuldu.

İslam Dünyası Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) da depremde hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

ISESCO, Fas ile dayanışma halinde ve her türlü desteğe hazır olduğunu kaydetti.

Katar

Katar Emirlik Divanından yapılan yazlı açıklamaya göre, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, depremde hayatını kaybedenler için Fas Kralı 6. Muhammed’e taziye mesajı yolladı.

Mesajında Şeyh Temim, depremde vefat edenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifa dileğinde bulunurken, Fas ile dayanışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin de Fas’a arama kurtarma ekibi gönderilmesi talimatı verdiği bildirildi.

Ürdün

Ürdün Kralı 2. Abdullah, deprem dolayısıyla Fas Kralı 6. Muhammed’e taziye mesajı yolladı.

Ürdün Kraliyet Divanından yapılan yazılı açıklamaya göre, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Fas Kralı 6. Muhammed’e gönderdiği taziye mesajında, kardeş Fas halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını ve ilgili makamlara gerekli tüm yardımların sağlanması talimatı verdiğini kaydetti.

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Fas hükümeti ve halkıyla dayanışma içerisinde olunduğu ifade edildi.

Libya

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, “Depremde hayatını kaybedenler için Fas’a taziyelerimizi iletiyor, kurbanların aileleriyle tam bir dayanışma içerisinde olduğumuzu ilan ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bahreyn

Bahreyn Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bahreyn’in yıkıcı deprem nedeniyle Fas ile dayanışma içerisinde olduğu, Fas hükümetine, halkına ve mağdurların ailelerine başsağlığı, yaralılara ise acil şifa dileğinde bulunulduğu ifade edildi.

Filistin

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Filistin devleti, ülkeyi vuran yıkıcı deprem felaketi karşısında kardeş Fas Krallığı’nın yanındadır.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Filistin’in, kardeş Fas halkının yaralarının sarılması için mümkün olan her türlü yardımı yapacağı belirtilirken, depremde vefat edenlerin ailelerine başsağlığı yaralılara ise acil şifa dileğinde bulunuldu.

Lübnan

Lübnan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bu acı olay sonrası Fas hükümeti ve kardeş halkıyla tam dayanışma içerisinde olunduğu belirtilirken, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifa dileğinde bulunuldu.

İran

İran Dışişleri Bakanlığı, Fas’ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenler için Fas halkı ve hükümetine taziye dileğinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani yaptığı yazılı açıklamada, Fas’ta meydana gelen deprem nedeniyle ülkesi adına duyduğu üzüntüyü ifade etti.

Kenani, depremde yaşanan can kayıpları nedeniyle Fas halkına ve hükümetine başsağlığı, yaralılar için de acil şifalar diledi.

Pakistan

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Pakistan halkı ve hükümeti, Fas ile dayanışma içerisindedir ve meydana gelen depremde yaşanan trajik can kayıpları dolayısıyla en içten taziye dileklerini ifade etmektedir.” ifadesi kullanıldı.

İlk raporlara göre tüm Pakistan vatandaşlarının güvende olduğu aktarılan açıklamada, depremin ardından durumun izlenmeye devam edileceği kaydedildi.

Arap Birliği

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, “Fas’ta meydana gelen depremde kurbanların ailelerine en içten başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Kalplerimiz oradaki ailelerimiz ve kardeşlerimizle birlikte. Fas’ın bu krizi bir an önce aşmasını Allah’tan niyaz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, “Bu güçlü deprem yüreklerimize acı bir gölge düşürdü. Fas’taki halkımız için büyük endişe duyuyoruz. Allah’tan Fas’taki insanlarımıza sıhhat ve esenlik bahşetmesini, bu felaketten bir an önce kurtulmalarına yardım etmesini diliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Uluslararası toplumu, bu zor zamanlarda Fas’a yardım ve destek sağlamaya davet eden Karadaği, şunları kaydetti:

“Karşılaştığımız her çileye karşı iyimserliğimizi koruyor, Allah’tan vefat edenlere rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Rabbimden, Fas’ı, halkını ve tüm Müslüman ülkelerini muhafaza etmesini diliyoruz.”

Ezher Kurumu

Mısır’daki El-Ezher Kurumu Şeyhi Ahmed et-Tayyib yaptığı açıklamada, “Fas’ın birçok bölgesini ve kentini vuran yıkıcı depremde hayatını kaybedenler için Fas Kralı 6. Muhammed’e ve kardeş Fas halkına içten taziyelerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

İsrail Fas’a insani yardım ve kurtarma ekipleri gönderiyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, depremin vurduğu Fas’a taziye mesajı gönderdi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, Netanyahu mesajında, “İsrail halkı zor zamanlarında Fas’taki dostlarımızla dayanışma içinde olduğunu ifade ediyor ve onların güvenliği için dua ediyor. Gerektiği kadar yardımda bulunacağız.” ifadesine yer verdi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, 7 büyüklüğündeki depremle sarsılan Fas’a insani yardım ve arama kurtarma ekipleri gönderilmesi için orduya hazırlıklara başlama talimatı verdi.

İsrail Ordu Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, Gallant’ın, bölgeye insani yardım ve arama kurtarma ekipleri göndermek üzere ordudan hazırlıklara başlanmasını istediği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Eli Cohen de İsrail’in Rabat’taki Büyükelçiliği’ne depremin meydana geldiği Fas’taki İsrail vatandaşlarına ulaşılması talimatını verdi.

Cezayir

Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Cezayir, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve kardeş Fas halkına en içten taziyelerini iletir, yaralılara acil şifalar diler.” ifadesi kullanıldı.

Cezayir’in insani yardım sağlamaya hazır olduğu belirtilen açıklamada, yetkililerin, Fas’ın talep etmesi durumunda tüm maddi ve insani imkanları sağlayacakları kaydedildi.

Umman

Umman Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Fas’taki depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılar için acil şifa temennisinde bulunuldu.

Açıklamada, Umman Sultanlığı’nın “deprem nedeniyle kardeş Fas halkı ve hükümetinin acısını paylaştığı” belirtildi.

Irak

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’nin basın ofisinden yapılan açıklamada, “kardeş ülke” Fas’a Irak hükümetinin ve halkının destekleri iletildi.

Açıklamada, Fas’a birçok şehrini etkileyen yıkıcı depremin acılarını hafifletmek için her türlü gerekli desteğin sunulduğu aktarıldı.

Yemen

Yemen resmi ajansı SABA, Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi’nin Fas Kralı 6. Muhammed’e deprem nedeniyle hayatını kaybedenler için taziyelerini sunduğunu duyurdu.

6. Muhammed ve Fas halkına içten taziye dileklerinde bulunan Alimi, “kayıpların sağ salim bulunması, yaralıların iyileşmesi ve Fas halkının tüm sıkıntılardan uzak olması” temennisini iletti.

Kuveyt

Kuveyt Emiri Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Kral 6. Muhammed’e gönderdiği taziye mesajında, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’da yer alan habere göre Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, Fas’taki depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı ve yaralananlar için acil şifa temennisini iletti.

Bakanlığın açıklamasında, Fas hükümetine ve Fas halkına teselli dileklerinde bulunuldu.

Sudan

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Kral 6. Muhammed’e gönderdiği taziye mesajında, meydana gelen yıkıcı depremin ardından Fas’la dayanışma içinde olduklarını kaydetti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *