Rusya Soruşturma Komitesi 10 ceset bulunduğunu duyurdu

Rusya Soruşturma Komitesi 10 ceset bulunduğunu duyurdu

Rusya Soruşturma Komitesi, Tver’de düşen özel jetin enkazında 10 kişinin cesedinin bulunduğunu bildirdi. Kremlin sözcüsü Peskov da, düşen uçağa ilişkin batıda çok sayıda spekülasyon yapıldığını, hepsinin yalan olduğunu söyledi.

Rusya Soruşturma Komitesinden yapılan açıklamada, Tver’de düşen özel jete ilişkin detaylı soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

Uçağa ait kara kutunun bulunduğuna işaret edilen açıklamada, “Uçak kazasına ilişkin tüm koşulların tespiti için gerekli olan eşya ve belgelere el konuldu. Gerekli adli tahliller de yapılıyor. Soruşturma kapsamında, yaşananlara yönelik olası tüm seçenekler dikkatlice kontrol edilecek.” ifadesi kullanıldı.

Özel jetin enkazında 10 kişinin cesedinin bulunduğu belirtilen açıklamada, “Kurbanların kimliklerinin belirlenmesi için moleküler genetik testler yapılıyor.” bilgisi verildi.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansından 23 Ağustos’ta yapılan açıklamada, içinde Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in de bulunduğu belirtilen özel jetin Tver’de düşmesi sonucu 10 kişinin öldüğü bildirilmişti.

Peskov: Spekülasyonların hepsi yalan

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da, gündemdeki konulara ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Batı medyasındaki, Prigojin’in ölümünde Kremlin’in parmağı bulunduğuna yönelik iddialara tepki gösteren Peskov, “Doğal olarak bu uçak kazası ve aralarında Prigoijn’in de bulunduğu yolcuların trajik ölümüyle ilgili çok sayıda spekülasyon var.” ifadesini kullandı.

Peskov, Batı’da söz konusu olay hakkında yalan bilgiler verildiğini öne sürerek, “Elbette Batı’da tüm bu spekülasyonlar belirli bir açıdan servis ediliyor. Bunların hepsi yalan. Bu konuyu ele alırken yalnızca gerçeklere dayanmak gerekiyor.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olaya ilişkin soruşturma başlatıldığına dair açıklamada bulunduğunu anımsatan Peskov, “Henüz herhangi bir resmi sonuç yok. Sonuçlar hazır olduğunda yayınlanacak.” diye konuştu.

Peskov, son zamanlarda Prigoijn’le herhangi bir görüşme yapmadığını aktardığı Putin’in, cenaze törenine katılıp katılmayacağının ise henüz belli olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Putin arasında beklenen görüşmeye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Peskov, “Bu toplantının yakın zamanda yapılacağına dair bir anlayış var. Duyurularımızı genellikle yabancı ortaklarımızla koordine ediyoruz. Yakın gelecekte bilgilendireceğiz. Hazırlık devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Peskov, Putin’in eylülde Hindistan’da yapılacak G-20 zirvesine katılmayacağını sözlerine ekledi.

Lukaşenko: Prigojin’in güvenliğini sağlamak zorunda değilim

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya’nın Tver kentinde düşen uçakta hayatını kaybeden Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in güvenliğinden sorumlu olmadığını belirtti.

Belarus Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ​​​​​​​Lukaşenko, başkent Minsk’te incelemelerde bulunmak üzere ziyaret ettiği Belarus Devlet Üniversitesi’nde, gazetecilere açıklama yaptı.

Lukaşenko, kendi arabuluculuğunda isyanı sonlandıran Wagner lideri Prigojin ile ilgili değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Lukaşenko, Rusya’da Tver kentinde düşen uçakta hayatını kaybeden, Rus paralı savaşçı grubu Wagner’in kurucusu Prigojin ile haziranda Rusya’daki isyan sırasında yaptığı telefon görüşmesi hakkında bilgileri paylaştı.

Bir soru üzerine Lukaşenko, Prigojin’in güvenliğinden sorumlu olmadığını belirterek, “Bu soruya doğrudan cevap vermek gerekirse: Prigojin’in güvenliğini sağlamak zorunda değilim. Bu birinci. İkincisi, konuşma hiç bu kadar ileri gitmemişti.” dedi.

Ayrıca Prigojin ile konuşmasında, onu Belarus’a götürüp orada tam güvenlik sağlayacağını teklif ettiğini aktaran Lukaşenko, Prigojin’in kendisinden güvenlik garantisi talep etmediğini belirtti.

Lukaşenko, Belarus’un dışında, Afrika veya başka bir yerde Prigojin’in güvenliğinden sorumlu olamayacağını dile getirerek, “Ona bu güvenliği nasıl sağlayabilirdim? Dolayısıyla bu sorular bana göre değil. Üstelik yabancı topraklarda güvenliği sağlamak için böyle bir konuşma hiç yapılmadı.” ifadelerini kullandı.

Daha önce Prigojin’e yönelik bir suikast hakkında “ciddi” bilgi aldım

Lukaşenko, birkaç ay önce Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti sırasında, Prigojin’e yönelik bir suikast girişimi hakkında “ciddi” bir bilgi aldığını, bunu derhal Rus tarafına bildirdiğini, en son ise bu bilginin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Prigojin’e verildiğini belirtti.

Lukaşenko ayrıca Litvanya, Letonya ve Polonya’nın Belarus’la sınırları kapatma kararını değerlendirerek, “Zaten Litvanya ya da Letonya’ya gitmiyoruz ve onlarla da çalışmıyoruz. Kime zarar verecekler? Sadece kendileri ve halkları için durumu daha da kötüleştirecekler.” şeklinde konuştu.

ABD istihbaratı: Wagner’in kurucusu Prigojin’in uçağı “kasıtlı patlamayla” düşürüldü

ABD ön istihbarat değerlendirmesine göre, Rus paralı savaşçı grubu Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin ile 9 kişinin bulunduğu özel jet, “kasıtlı patlama” sonucu düşürüldü.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen ABD’li ve Batılı yetkililer, beraberindeki paralı savaşçılarla 24 Haziran’da Rus yönetimine karşı silahlı isyan başlatan Prigojin’in bulunduğu özel jetin Rusya’nın Tver bölgesinde düşmesi sonucu ölümüne ilişkin ön istihbarat değerlendirmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Uçağın “kasıtlı patlama” sonucu düşürüldüğünü öne süren yetkililer, ön değerlendirmede Prigojin’in “büyük olasılıkla” hedef alındığını ve olayın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “kendisini eleştirenleri susturmaya yönelik uzun geçmişiyle” uyuştuğunun görüldüğünü söyledi.

Yetkililer, patlamanın nedenine ilişkin detay vermezken istihbarat değerlendirmesinde Putin’in jette olduğu bildirilen kişilerin ailelerine başsağlığı dilediği ve Prigojin’in “ciddi hatalarına” işaret ettiği kaydedildi.

Pentagon, Prigojin’in “öldürüldüğünü” iddia etmişti

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, basın açıklamasında, ABD’nin Prigojin’in öldürüldüğünü düşündüğünü belirterek, “Çeşitli faktörlere dayalı ilk değerlendirmemiz, onun muhtemelen öldürüldüğü yönünde.” iddiasında bulunmuştu.

Düşen özel jete “karadan havaya füzenin ateşlendiği yönündeki iddiaları doğrulayacak hiçbir bilginin olmadığını” kaydeden Ryde, jetin içinde bir bombanın patlayıp patlamadığı konusunda yorum yapmaktan kaçınmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, 23 Ağustos’ta California’da gazetecilerin “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu olayın arkasında olup olmadığını” sorması üzerine, “Rusya’da Putin’in dahil olmadığı çok az şey var ancak bunun cevabını bilecek kadar bilgim henüz yok.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Biden, “Rusya’da uçak kazasında ne olduğunu bilmiyorum ama şaşırmadım.” görüşünü paylaşmıştı.

“Prigojin, kaderi karmaşık ama yetenekli bir adamdı”

Rusya Devlet Başkanı Putin, dün yaptığı açıklamada, Wagner’in Ukrayna’daki “Neo-Nazi rejimine” karşı mücadelede önemli katkılar sağladığını belirterek, “Bunu biliyor ve hatırlıyoruz, unutmayacağız.” ifadesini kullanmıştı.

Prigojin’i 1990’lı yılların başlarından bu yana tanıdığını dile getiren Putin, “Prigojin, kaderi karmaşık ama yetenekli bir adamdı ve hayatında ciddi hataları vardı. Son aylarda olduğu gibi kendisi için ihtiyaç duyduğu sonuçlara, ortak amaç için bunu yapmasını istediğimde ulaştı.” şeklinde konuşmuştu.

Putin, Prigojin’in Rusya’nın yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinde “başarılı sonuçlar” elde ettiğini belirterek, “Yetenekli bir iş adamıydı, sadece ülkemizde değil, yurt dışında, özellikle de Afrika’da çalıştı. Petrol, gaz, değerli metaller ve taşlarla uğraştı. Dün Afrika’dan döndü ve burada bazı yetkililerle görüştü.” ifadelerini kullanmıştı.

Düşen uçağa ilişkin gerekli soruşturmaların yapılacağına işaret eden Putin, “Soruşturma Komitesi, Tver’deki uçak kazasına ilişkin ön soruşturma başlattı, sonuna kadar gidilecek. Bundan şüphem yok. Yakın gelecekte araştırmacıların ne söyleyeceğini göreceğiz. Biraz zaman alacak.” açıklamasında bulunmuştu.

Olay

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, dün ülkenin Tver bölgesinde özel jetin düşmesi sonucu 10 kişinin öldüğünü bildirmişti.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsiya), düşen uçakta ölenlerin arasında Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in de bulunduğunu açıklamıştı.

Wagner’e yakınlığıyla bilinen bazı Telegram kanallarında uçağın Rus ordusuna ait savunma sistemlerince düşürüldüğü öne sürülmüştü.

Prigojin, beraberindeki paralı savaşçılarla 24 Haziran’da Rus yönetimine karşı silahlı isyan başlatmıştı. İsyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun araya girmesiyle sona ermişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *