İsveç ve Danimarka’daki eylemler sonrası Danimarka bir adım atacak

İsveç ve Danimarka’daki eylemler sonrası Danimarka bir adım atacak

Danimarka hükümeti, meclise, Kur’an ve diğer kutsal kitapların yakılmasını ve bu kitaplara saldırıları yasaklayan bir kanun teklifi sunacağını açıklarken, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson bu kararın “ifade özgürlüğüne çok geniş kapsamlı bir müdahale” olacağını söyledi.

Danimarka Adalet Bakanı Peter Hummelgaard, düzenlediği basın toplantısında, kutsal kitaplara saldırıları yasaklayan bir kanun teklifini yakın zamanda sunacaklarını belirtti.

Hummelgaard, kutsal kitaplara saldırıların tek amacının “nefret yaratmak ve nifak tohumları ekmek” olduğunu, söz konusu kanun teklifinin, halihazırda ülke bayraklarının yakılmasını yasaklayan bir kanunla birleştirileceğini söyledi.

Yasa ile hem kutsal kitapların yakılmasını hem de dini değerlere yönelik uygunsuz davranışları yasaklayacaklarını aktaran Hummelgaard, “Bu yasa, kamusal alanda Kur’an-ı Kerim ve İncil yakanları cezalandıracak. Bu kanun yalnızca kamusal alanlarda ya da daha geniş bir çevreye yayılma amacıyla yapılan eylemleri hedef alacak.” ifadelerini kullandı.

Danimarka Dışişleri Bakanı Lokke Rasmussen ise “Bu, Danimarka’nın tüm dünyaya göndermek istediği önemli bir mesaj.” dedi.

Söz konusu teklifin 179 sandalyeli meclise ne zaman sunulacağına ilişkin ise bilgi paylaşılmadı.

Kristersson: İfade özgürlüğüne çok geniş kapsamlı bir müdahale olur

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, düzenlediği basın toplantısında, Danimarka hükümetinin aldığı kararı değerlendirdi.

Terör tehditlerine maruz kalan ülkelerin acil önlemler alması gerektiğini belirten Kristersson, “Danimarka hükümetinin aldığı bu karara büyük saygı duyuyorum. İsveç’in böyle bir karar alması için Anayasa değişikliği yapması gerekir. Dolayısıyla İsveç’in bu yolu seçmesi zor.” dedi.

İsveç Adalet Bakanı Gunnar Strömmer de Danimarka hükümetinin aldığı kararın kendisini şaşırtmadığını söyledi.

Yaz boyunca Danimarka hükümeti ile istişare içinde olduklarını dile getiren Strömmer, “Danimarka hükümetinin aldığı karar çok önemli. Benzer bir kararı biz burada alsak ifade özgürlüğüne çok geniş kapsamlı bir müdahale olur. Güvenlik ile ifade özgürlüğü arasındaki dengeyi düşünerek çareler bulmaya çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Ana muhalefet de Danimarka’nın kararını pek doğru bulmadı!

Ülkedeki ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Partisinin Başkanı Magdalena Andersson ise Danimarka hükümetinin aldığı kararın İsveç’i uluslararası arenada yalnız bırakacağını savundu. Andersson, “Kur’an yakma krizine karşı gelen tepkilerde Danimarka ve İsveç birbirine destek çıkıyordu. Danimarka hükümetinin aldığı bu karar, İsveç’i dünyada yalnız bırakacak. Uluslararası arenada savunmasız duruma düşeriz ve yalnız kalırız, dünyanın gözü kulağı üzerimizde olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Andersson, Danimarka’nın aldığı bu kararın doğru olduğundan pek emin olamadığını ve zaman içinde daha doğru bir değerlendirme yapabileceğini ifade etti.

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonlar

İsveç ve Danimarka’da son dönemde Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar yoğunlaşırken bu provokasyonlara izin verilmesi, tepkiyle karşılanıyor.

Danimarkalı aşırı sağcı politikacı ve Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, 2022’de Paskalya tatili boyunca İsveç’in Malmö, Norköpin ve Jönköping kentleri ile başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarını sürdürmüştü.

Paludan, 21 Ocak’ta Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği ve 27 Ocak’ta Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Stockholm’de yine Salwan Momika, Kurban Bayramı’nın birinci gününe denk gelen 28 Haziran’da, Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ateşe vermişti.

Momika, 20 Temmuz’da da Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde, 31 Temmuz ve 14 Temmuz’da İsveç parlamentosu önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklar altına almıştı.

İran asıllı Bahrami Marjan ise Stockholm’ün Angbybadet sahilinde 3 Ağustos’ta polis korumasında Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Momika adlı kişi İran’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde yine polis korumasında Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırı düzenlemişti.

Danimarka’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı 6’ıncı kez Türk Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Kur’an-ı Kerim’in yakılması eylemlerine devam edilmesi üzerine Danimarka’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı altıncı kez Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği ile Kopenhag’taki bazı Müslüman ülkelerin büyükelçiliklerinin önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılması eylemlerine devam edilmesi üzerine Danimarka’nın Ankara Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Age Sandal Möller, 6’ıncı kez Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Maslahatgüzar, Kur’an-ı Kerim’in yakılması eylemleri nedeniyle 18 Ağustos, 21 Ağustos, 22 Ağustos, 23 Ağustos ve 24 Ağustos’ta Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *