Hakan Fidan’ın Irak’taki ziyaret trafiği

Hakan Fidan’ın Irak’taki ziyaret trafiği

Irak Cumhuriyeti’ni İki günlük resmi ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Irak Cumhurbaşkanı, Irak Başbakanı, Irak Meclis Başkanı, Irak Türkmen Cephesi, Haşdi Şabi Komisyonu Başkanı, diğer siyasi hareket liderleri ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi başkanı ile görüştü.

Bakan Fidan, Irak’ın başkenti Bağdat’a gerçekleştirdiği ziyaretin ilk gününde dün Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile görüşmüştü.

Fidan, bugün de Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşit ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani tarafından kabul edilmiş, Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, Malezya Dışişleri Bakanı Zambry Abdul Kadir, Irak Türkmen Cephesi (ITC) liderleri ve Irak Türkmen toplumunun önde gelenleri, Irak Egemenlik İttifakı lideri Hamis Hançer, Fetih İttifakı lideri Hadi Amiri, Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim ve eski Başbakan ve Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki ile bir araya geldi.

Irak Cumhurbaşkanı Reşit’e ziyaret

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşit ile görüştü.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Fidan ve Irak Cumhurbaşkanı Reşit’in görüşmesinde, ikili ticaretin artırılması, terörle mücadele ve iki ülke arasındaki sınırı aşan suların verimli kullanılması konuları ele alındı.

Irak Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre de Reşit, Fidan ile görüşmesi sırasında iki ülke arasındaki tarihi ilişkilere vurgu yaparak, ekonomi, ticaret, enerji, çevre ve su konularında iki ülke halklarının faydasına hizmet edecek şekilde işbirliğini arttırmak gerektiğini belirtti.

Irak Başbakanı Sudani’ye ziyaret

Bakan Fidan, temasları kapsamında Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Görüşmede, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve güvenlik işbirliğinin geliştirilmesine yönelik güncel konular ele alındı.” ifadelerine yer verildi.

Irak Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre de Sudani görüşmede, Iraklıların terörle mücadelesine ilişkin bilgi verdi.

Güvenlik ve istikrarın Irak hükümetinin önceliği olduğunu kaydeden Sudani, hiçbir taraf veya örgütün her ne ad altında olursa olsun güvenliği bozmasına veya Irak topraklarını komşu ülkelere saldırı için kullanmasına izin vermeyeceğini ifade etti.

Irak Başbakanı, iki ülke halkının çıkarlarına hizmet edecek ortak tutumlar benimsemek için çeşitli bölgesel meselelerde Türkiye ile Irak arasında koordinasyonun gerekliliğine vurgu yaptı.

Irak Türkmen Cephesi’ne ziyaret

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Irak Türkmen Cephesi (ITC) liderleri ve Irak Türkmen toplumunun önde gelenleriyle de Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nde bir araya geldi.

Görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Fidan, Türkiye’nin Irak Türkmenlerini iki ülke arasındaki en önemli köprülerden biri olarak gördüğünü belirterek, “Irak’taki Türkmen kardeşlerimizin uzun yıllardır maruz kaldığı ayrımcılığın, haksızlığın giderilmesi için de Türkiye yıllardır sistemli ve ısrarlı bir şekilde Türkmen kardeşlerimizin hakkı olan siyasi hakların, ekonomik hakların verilmesi için var gücüyle çalışmalarına devam etmekte.” şeklinde konuştu.

Söz konusu çalışmaların süreceğinin altını çizen Fidan, “Mümkün olduğunca Irak’ın toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine ve istikrarına hizmet edecek şekilde Türkmen kardeşlerimizle olan ilişkilerimizi devam ettireceğiz ve Türkmen kardeşlerimizin Irak siyasetine, Irak toplumuna yaptıkları katkı her türlü takdirin üstündedir.” ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan, Irak Türkmenlerinin hiçbir şekilde istikrarsızlığın ya da Irak’ın bölünmesinin, parçalanmasının ve terörün bir unsuru olmadığını vurgulayarak, “Türkiye olarak bu çalışmaların, çabaların arkasında olduğumuzu ve olacağımızı ifade etmek istiyorum.” dedi.

ITC Başkanı Hasan Turan da Fidan’ın ziyaretinin hem Irak hem de Türkmen toplumu için önemli olduğunu belirtti.

Bu ziyaretle Irak ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha güçlü hale gelmesini ümit ettiklerinin altını çizen Turan, “Devlet olarak, Türkiye olarak, şahsınız olarak her zaman yanımızdaydınız.” dedi.

Turan, ikili temasların Irak Türkmenlerinin sorunlarının bir nebze de olsa giderilmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Görüşmenin ardından, Türkmen Kardeşlik Ocağı Başkanı, eski ITC BaşkanIarından Faruk Abdullah Abdurrahman da Fidan’a 120 senelik bir Osmanlı kaması hediye etti.

Abdurrahman takdimde bulunurken Fidan’a, “120 yıldır Irak’ta bulunan bu kamayı, ana vatana dönmesi için size hediye ediyorum.” dedi.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı, eski adı Twitter olan X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, Bakan Fidan’ın Bağdat’ta Irak Egemenlik İttifakı Lideri Hamis Hançer ve Fetih İttifakı Lideri Hadi Amiri ile görüştüğünü bildirdi.

Malezyalı bakanla Bağdat’ta görüşme

Fidan, Malezya Dışişleri Bakanı Zambry Abdul Kadir ile de Bağdat’ta bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı, eski adı Twitter olan X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, diplomatik temaslarda bulunmak için Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan Fidan’ın, Malezyalı mevkidaşı Zambry ile görüştüğünü bildirdi.

Görüşmede, ikili ilişkilerin ve İslam karşıtlığı konusunda atılabilecek ortak adımların ele alındığı belirtildi.

Irak Meclis Başkanına ziyaret

Hakan Fidan, Bağdat’taki temasları kapsamında Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bağdat’a yaptığı ziyaret çerçevesinde Bakan Fidan Irak Meclis Başkanı Halbusi ile görüştü.

Haşdi Şabi Komisyonu Başkanı ile görüşme

Dışişleri Bakanlığı, Fidan’ın Irak’a yaptığı ziyaret vesilesiyle Haşdi Şabi Komisyonu Başkanı Feyyad ile görüştüğünü duyurdu.

Irak Savunma Bakanı Abbasi ile görüşme

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Irak Savunma Bakanı Sabit Abbasi ile de Bağdat’ta bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı, eski adı Twitter olan X sosyal medya platformu hesabından yaptığı paylaşımda, Fidan’ın Irak ziyareti çerçevesinde Abbasi ile görüştüğünü duyurdu.

Erbil’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne ziyaret

Erbil’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Dışişleri Bakanı sıfatıyla Irak’a yaptığı ilk ziyarette Bağdat’taki temaslarının ardından bugün Erbil’de bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Hakan Fidan, şahsına ve heyetine gösterilen misafirperverlik için IKBY Başbakanı Barzani ve bölgesel yönetim makamlarına en içten teşekkürlerini sunduğunu söyledi.

Fidan, Erbil’deki temasları kapsamında IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldiklerini, IKBY Başbakanı Barzani ile de ikili ilişkileri etraflıca değerlendirme fırsatı bulduklarını dile getirdi.

Fidan, Türkiye ve Irak ilişkilerinin çok dinamik bir şekilde ilerlediğine işaret ederek Türkiye’nin Bağdat ve Erbil’le ilişkilerinin her zaman ve her düzlemde önemini ülkenin gündeminde koruduğunu vurguladı.

Bağdat ziyareti esnasında gündemde çok yoğun konular olduğunu aktaran Fidan, “Ekonomik konuları, Kalkınma Yolu Projesi, terörle mücadele, su meselesi ve Irak’ın yeniden imarı, altyapı ve üstyapı projeleri gibi konuları ilgili makamlarla başta Dışişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı olmak üzere birçok tarafla görüşme imkanımız oldu. Buna ilavaten Bağdat’ta hükümeti oluşturan siyasi parti yöneticileri ve liderleriyle bir araya geldik. Onlarla da hem Türkiye ile ilişkileri hem bölgesel konuları hem Irak’ın konularını konuşma imkanımız oldu.” ifadelerini kullandı.

Fidan, bugün Erbil’de IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ile sabah görüştüklerini ve Başbakan Mesrur Barzani ile de hem ikili hem heyetler arası görüşmeleri olduğunu kaydetti.

Görüşme esnasında başta terörle mücadele olmak üzere enerji, ekonomi, ticaret gibi birçok konuyu gözden geçirme imkanları olduğunu aktaran Fidan, Erbil’in Irak’ın sıkıntılı yıllarında her zaman bir istikrar ve güvenlik şehri olarak devam ettiğini dile getirdi.

Fidan, bu istikrar, güvenlik ve ekonomik kalkınmanın devamının gerçekten önemli olduğuna inandıklarını dile getirerek bunun devamı için Türkiye’nin Erbil yönetimine her türlü yardım ve desteği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Terörle mücadelede Türkiye’yle göstermiş oldukları işbirliğinden ötürü de teşekkürlerini sunan Fidan, “Terör belasından kurtulmak için yapacağımız daha çok iş var. Biliyorsunuz, Türkiye’de bu meseleyi büyük ölçüde hallettik. Şu anda Irak topraklarında PKK terörü kendisini gizliyor. Bu virüsü inşallah Irak’tan da hep beraber temizleyeceğiz. Gerek Bağdat yönetimi gerek Erbil yönetimi, PKK terörünü Irak topraklarından temizlemekte oldukça kararlı. Bunun için de ayrıca memnunuz. Biz de elimizden gelen bütün desteği bu makamlara vereceğiz.” diye konuştu.

Barzani: Türkiye ile işbirliğimizin devamını temenni ediyorum

Ortak basın toplantısında konuşan IKBY Başbakanı Barzani de, “Bölgede olan her türlü terörle (PKK) mücadele edebilmek için (Türkiye ile) işbirliğimizin devam etmesini temenni ediyorum.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *