Kneissl: ‘Fransız Afrika’, Nijer’deki olaylarla resmen sona erdi

Kneissl: ‘Fransız Afrika’, Nijer’deki olaylarla resmen sona erdi

Avusturya’nın eski Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, Nijer’de yaşanan darbe ile iktidar değişikliğinin ‘Fransız Afrika’ politikasının resmen sona erdiğini ortaya koyduğunu söyledi. Kneissl, Rusya Devlet Başlanı Putin’e yakınlığıyla biliniyor.

Sputnik’e demeç veren eski Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, Fransa’nın Afrika ülkelerindeki desteğini giderek kaybettiğini belirterek, “Nitekim Fransızlar Mali’den, Burkina-Faso’dan kovdular. Şimdi de Nijer, ülkedeki Fransız askeri üslerini kapatmak istiyor. Bunun Fransa için ‘Fransız Afrika’ politikasının resmen sona ermesi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Afrika ülkelerinin bugün Rusya, Türkiye, Çin ve Hindistan gibi ülkeleri kendilerine ortak olarak seçebileceklerini söyleyen Kneissl, kıtada daha fazla fırsat ve aktörün ortaya çıkacağını kaydetti.

Eski Bakanın Putin’le dostluğu

Avusturya’nın Rusya’ya yakınlığıyla bilinen Eski Dışişleri Bakanı Kneissl, Rusya’nın Petrushovo köyünde tatil yapıyor. Dışişleri Bakanlığı döneminde düğününde Putin’le dans eden Kneissl, ülkesinde bu yakınlık nedeniyle eleştirilmişti.

Euronews’un aktardığına göre, bazı Rus haber sitelerinde, görevi sırasında Rusya’ya yakınlığıyla bilinen Eski Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl’ın tatilini geçirdiği bir Rus köyünün güzelliklerini anlattığı bir video yayınlandı. Videoda, Moskova’nın güneydoğusundaki Ryazan Oblastı’nda yer alan köyde kendini evinde gibi hissettiğini söyleyen Kneissl’ın “Burası benim dünyam.” dediği duyuldu.

Rus medyası, bir aylığına rezervasyon yaptırdığını ve ne yapacağına “ondan sonra” karar vereceğini söyleyen eski Dışişleri Bakanı’nın gelecekle ilgili planları hakkında konuşmayı reddettiğini aktardı.

Videoda Rusça konuşan Kneissl, “Burayı seviyorum, bu köy çok güzel. Çalışmaya başladım, öğretmeye ve öğrenmeye devam ediyorum, kitaplarımı yazıyorum, dil öğreniyorum. Eski hayatımı terk etmek, her şeye yeniden başlamak zorunda kaldım ve 60 yaşında bu kolay değil.” ifadelerini kullandı.

Avusturya medyasında yer alan haberlere göre, Kneissl’ın yeni kitabı Avrupa’daki mevcut siyasi durum hakkında olacak.

2017-2019 yılları arasında Avusturya Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Kneissl, 2018 yılında Gamlitz kasabasındaki düğününe Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i davet ederek manşetlere çıktı. Düğünde Putin’le dans etmiş ve ona reverans yaptı. Bu hareketi, Rusya’nın insan hakları ihlalleri ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başkanlık seçimlerine müdahalesiyle gündeme geldiği o dönemde, Avusturya hükümetindeki üst düzey pozisyonu nedeniyle geniş çapta eleştirilmişti.

Başbakan Sebastian Kurz hükümetinin güvenoyu alamayarak düşürülmesinin ardından siyasi görevinden ayrılan Kneissl, Rus hükümetinin haber kanalı RT’ye (eski adıyla Russia Today) katkıda bulunmaya başladı.

Basında çıkan haberlerde 2021 yılında petrol arıtma ve dağıtım şirketi Rusya merkezli Rosneft’in yönetim kuruluna atandığı iddia edildi. Kneissl Kremlin’in 2022 başlarında Ukrayna’yı işgal etmeyi planladığını belirten ABD istihbarat raporlarını ilk başta reddetse de daha sonra geçen yılın mayıs ayında Rosneft’ten istifa etti.

O zamandan beri, Rusya tarafından yönetilen ya da desteklenen uluslararası konferans ve forumlarda boy göstermeye devam ediyor ve kendisini “siyasi mülteci” gibi hissettiğini söylüyor.

Kneissl en çok, 2005 yılında başarılı bir sosyal demokrat lider olarak hükümetten ayrıldıktan sonra zamanının çoğunu Gazprom, Rosneft ve NordStream AG gibi Rus şirketleri için çalışarak ya da lobicilik yaparak geçiren eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile karşılaştırılıyor.

Avusturya hükümeti Kneissl ile ilişkisini büyük ölçüde kesti ancak Schröder, şu anda ülkede Şansölye Olaf Scholz liderliğindeki iktidar koalisyonunun bir parçası olan Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ne üyeliğini sürdürüyor.

Almanya’nın mevcut Şansölyesi Scholz, ülkesinin Rusya’ya yönelik politikasındaki en büyük değişimlerden birine öncülük etti ve Ukrayna’ya Leopard tankları da dahil olmak üzere silah tedariğini destekledi. Ancak Avrupa Birliği’nin Schröder’in yaptırım uygulanacak kişiler listesine alınması yönündeki çağrısına karşı çıktı.

Kısa süre önce vefat eden eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban gibi diğer Avrupalı liderler de sık sık Kremlin’den resmi Noel ve Yeni Yıl kutlamaları alıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *